Ubezpieczenie NNW na wyjazdach turystycznych

Opublikowano
Ubezpieczenie NNW na wyjazdach

NNW to jeden z wielu znanych skrótów, którymi na co dzień posługuje się branża ubezpieczeniowa. Jest bardzo popularny, ale co on dla nas oznacza?

Często nawet rozwinięcie skrótu nie mówi nam wiele. Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków dobrze znają ci, którym taki wypadek się przydarzył. A jak nie mieli ubezpieczenia NNW, to teraz pamiętają o nim zawsze, gdy wyjeżdżają na wakacje.

Nikt z nas nie ma jakieś szczególnej mocy odganiania nieszczęśliwych wypadków. Po prostu, zanim nam się wydarzy pierwszy poważny przypadek, żyjemy w dość niebezpiecznej iluzji, że jesteśmy przed nim chronieni. Przecież nie spadł jeszcze żaden samolot, którym akurat lecieliśmy. Możemy sądzić, że statystyka jest po naszej stronie i nieszczęście nie grozi nam tak samo jak wygrana na loterii. W kwestii wypadków to nie jest zbyt odpowiedzialne podejście. A brak ubezpieczenia odziera nas z iluzji jeszcze boleśniej.

Choć ubezpieczenie NNW nie dotyczy tylko wyjazdów turystycznych i przydatne jest na co dzień, to jednak zagraniczne podróże obarczone są niekiedy większym ryzykiem. Na wakacjach przerywamy rutynę, przestajemy chodzić znanymi sobie codziennymi ścieżkami, sięgamy po nowe doświadczenia, a czasem ponosi nas fantazja i wypadek jest bliżej niż się spodziewamy.

Jak ubezpieczyciele definiują nieszczęśliwy wypadek?

Nieszczęśliwy wypadek jest zdarzeniem nagłym, niespodziewanym, wywołanym przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczona osoba wbrew swojej woli doznała trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarła.

Jeśli chodzi o takie wypadki, to w podróży jest niestety mnóstwo możliwości: złamana noga po poślizgnięciu się na basenie lub w czasie pieszych wędrówek po górach. Uraz czaszki przy wypadku rowerowym. Obrażenia całego ciała spowodowane potrąceniem przez samochód. Śmierć spowodowana przez tsunami lub trzęsienie ziemi. Śmierć w katastrofie lotniczej. Możemy odnieść obrażenia w zamachu terrorystycznym, ale tu należy wziąć pod uwagę ostrzeżenia MSZ. Ubezpieczenie nie będzie działało w miejscach aktywnych konfliktów np. w Syrii lub Jemenie.

Warianty ubezpieczenia turystycznego różnią się wysokością odszkodowań i warto się temu przyjrzeć.

Wariant Basic ubezpieczenia ITravel zapewnia nam wypłatę do 15 000 zł z tytułu następstwa nieszczęśliwych wypadków, które spowodują uszczerbek na zdrowiu. W przypadku opcji Comfort będzie nawet 25 000 zł, a w najwyższym wariancie aż 40 000 zł. W przypadku śmierci kwoty wynoszą odpowiednio do: 9 000 zł, 15 000 zł i 24 000 zł.

Kto i kiedy powinien się ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków? Każdy i tak naprawdę zawsze, ale z reguły to nadchodząca podróż przypomina nam o tym, jak ważne są kwestie zdrowia i tego, że zagrożenia czyhają na nas w każdej chwili.

Nie musimy być w Azji, żeby zdarzyło się nam coś niespodziewanego. Nieszczęśliwe wypadki nie znają się na geografii. Zwykły spacer do lasu, postój na czerwonym świetle, przejażdżka wynajętym rowerem mogą skończyć się bardzo źle. I ubezpieczenie NNW jest też elementem ubezpieczenia życia i zdrowia, które może chronić nas na co dzień.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się