Port lotniczy w Atenach – sprawdź, jak dojechać do centrum miasta?

Opublikowano
Port lotniczy w Atenach – sprawdź, jak dojechać do centrum miasta?

Stolica Grecji to jeden z ulubionych kierunków Polaków. Kiedy jednak wybierasz się tam po raz pierwszy, możesz czuć się nieco zagubiony, szczególnie po wyjściu z samolotu. Dlatego najlepiej wszystko dokładnie sprawdzić. Podstawowe pytanie, jakie może Ci się nasuwać, to jak dotrzeć z lotniska w Atenach do centrum miasta. W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, możliwe środki transportu, przybliżony czas podróży oraz ceny.

Port lotniczy w Atenach – co warto o nim wiedzieć

Międzynarodowe lotnisko w Atenach im. Elefteriosa Wenizelosa, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to największy grecki port lotniczy. Swoją nazwę zawdzięcza wybitnemu politykowi, który w latach 30. XX wieku był premierem Grecji i przyczynił się do rozwoju państwowego lotnictwa. Uroczyste otwarcie lotniska odbyło się w marcu 2001, kiedy to ATH zastąpiło Port lotniczy Ateny-Elliniko, który wówczas zamknięto. Do dyspozycji podróżnych są dwa terminale, z tym, że jeden z nich działa wyłącznie w okresie letnim. Warto wiedzieć, że port lotniczy obsługuje połączenia z Polski, takich linii lotniczych jak Wizzair (z lotniska w Katowicach) oraz Ryanair (z lotniska w Krakowie, Katowicach, we Wrocławiu i z lotniska Warszawa-Modlin). Odległość między lotniskiem a centrum miasta wynosi ok.35 km. Czas podróży różni się jednak, w zależności od wybranego środka transportu.

Ateny – jak dotrzeć z lotniska do centrum miasta

Port lotniczy znajduje się w Sparcie. Jego dokładny adres to: Attiki Odos, Spata Artemida 190 04, Grecja. Jak dotrzeć z lotniska w Atenach do centrum miasta? Do wyboru są trzy możliwości: podróż metrem, autobusem lub taksówką. Jeśli natomiast masz zarezerwowany nocleg na północnych obrzeżach Aten, dobrym rozwiązaniem będzie podróż pociągiem.

Jak dotrzeć z lotniska w Atenach do centrum miasta metrem

Metro w Atenach z lotniska kursuje dwa razy na godzinę. Pierwszy pociąg odjeżdża z lotniska o 6:33, a ostatni o 23:33. Koszt biletu normalnego to 9 euro* za osobę w jedną stronę. Seniorom powyżej 65 roku życia oraz studentom do 25 roku życia przysługuje bilet ulgowy po okazaniu dowodu osobistego, paszportu lub legitymacji szkolnej/studenckiej. Bilet ulgowy kosztuje 4,5 euro*. Dzieci poniżej szóstego roku życia nie muszą posiadać biletu, ponieważ podróżują za darmo. Dorośli pasażerowie oraz uczniowie muszą jednak pamiętać o skasowaniu biletu. Kontrole odbywają się dość często, a osoby nieposiadające ważnego biletu są zobowiązane do zapłaty pięćdziesięciokrotności wartości biletu tytułem kary. Czas podróży do stacji metra Syntagma, która jest stacją centralną znajdującą się przed budynkiem parlamentu, wynosi 40 minut.

Jak dotrzeć z lotniska w Atenach do centrum miasta autobusem

 Autobus to najtańsza opcja transportu z lotniska w Atenach do centrum miasta. Najlepiej wsiąść do autobusu linii X95 i wysiąść przy placu Syntagma. W tej części miasta znajduje się sporo hoteli, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że rezerwacja Twojego pokoju lub apartamentu znajduje się w jednym z nich. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 5,5 euro*, natomiast cena biletu ulgowego, który przysługuje uczniom, studentom oraz seniorom powyżej 65. roku życia, to zaledwie 2,70* euro. Podróż autobusem trwa ok. 60 minut, ale w przypadku korków i dużego ruchu może przedłużyć się nawet o pół godziny. Bilety można kupić w kasach biletowych na lotnisku lub w automatach biletowych znajdujących się w autobusie. Przystanek autobusowy znajduje się pomiędzy wyjściem numer 4 i 5. Autobusy kursują średnio co 15 minut, od godzin porannych do północy.

Dojazd z lotniska w Atenach do centrum miasta – jakie są inne możliwości

Autobus i metro nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości transportu. Możesz bowiem zdecydować się na podróż pociągiem. Bilet kolejowy kosztuje ok. 9 euro*. Jeśli jednak zależy Ci na wygodzie i chcesz dotrzeć pod same drzwi hotelu, możesz wynająć samochód lub taksówkę. Koszt przejazdu taksówką to ok. 40 euro* w dzień i ok. 55 euro* w nocy. Ceny wynajmu samochodu zaczynają się natomiast od 60 euro*, chociaż koszt ten może się różnić, w zależności od wybranego przewoźnika.

Jak dojechać z portu lotniczego w Atenach do centrum miasta – podsumowania

Jeśli sprawdzisz wcześniej, jak dojechać z lotniska w Atenach do centrum miasta, zaoszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów. Takie informacje są przydatne, ponieważ dzięki nim łatwiej będzie Ci np. szukać noclegu, a co za tym idzie – bez problemu dotrzeć później do hotelu. Transport z lotniska to nie jedyna kwestia, o której warto pomyśleć, planując wycieczkę do Aten. Równie ważne może okazać się wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, takimi jak np. kradzież lub zgubienie bagażu (o ile nie wystąpią wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela).

*Uwaga! Ceny biletów mogły się zmienić od czasu opublikowania artykułu.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się