Remont mieszkania na wiosnę. Jak to zrobić bez fachowców?

Opublikowano
Remont mieszkania na wiosnę. Jak to zrobić bez fachowców? Ubezpieczenie domu online.

Ile razy po wyjściu ekipy remontowej przysięgaliście sobie: następnym razem robimy to sami! Będzie taniej, dokładniej i tak, jak chcemy. Najwyższy czas, by swoje postanowienia wprowadzić w życie. Podpowiadamy, jak krok po kroku odnowić mieszkanie bez fachowców.

ubezpieczenie domu i mieszkania

Niesolidni budowlańcy potrafią skutecznie zniechęcić do remontów. Liczymy na to, że będzie pięknie, szybko i czysto, a szybko okazuje się, że lista dodatkowych wydatków gwałtownie rośnie, kolor ścian w niczym nie przypomina tego ze zdjęć i na dodatek w środku malowania ekipa znika na trzy dni, bo ma jakiś nagły przypadek. Usterki, fuszerki… Każdy z nas to przeżył. Jeśli tym razem twój dom nie wymaga burzenia ścian, wymiany glazury, prac hydraulicznych czy elektrycznych, samodzielne odnowienie wnętrz jest w zasięgu twoich możliwości. Po pierwsze remont może dać dużo radości i satysfakcji, po drugie - zaoszczędzisz, zyskując dodatkowy budżet na nową aranżację: lampy, kwiaty, ozdobne poduszki, czyli na to wszystko, co już od wielu tygodni przyciąga twój wzrok w magazynach wnętrzarskich i na Instagramie. Poznaj 5 kroków do remontowego sukcesu.

Czas na wiosenne porządki w domu! Sprawdź, jak to zrobić z głową. KLIK

Planowanie

Zrób listę zadań, dzieląc ją na elementy, które wymagają wymiany i te, którym wystarczy jedynie odświeżenie. Przypisz im priorytet, żeby wiedzieć, z czego ewentualnie możesz zrezygnować, a od czego chcesz zacząć. W ten sposób bardzo szybko określisz swój plan minimum. Zrób dokładne pomiary domu, by sprawdzić np. ile farby potrzebujesz, jak pociąć nowe listy przypodłogowe, które gniazdka elektryczne trzeba zamontować na nowo, jaką szerokość mają zasłony i żaluzje. Teraz czas na budżet. Sprawdź ceny farb i narzędzi, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Tak samo, jak profesjonalne ekipy, załóż margines błędu i zostaw kilka procent całego kosztorysu na nieprzewidziane sytuacje. Daj sobie czas i przeanalizuj swój plan. To nie moment na spontaniczność, tu przyda się szczegółowy harmonogram, który uwzględnia, jak długo schnie farba, jak nie wchodzić sobie z robotą w drogę. Wyznaczony deadline będzie dodatkową motywacją.

Jak pracować z domu? Poznaj sposób na efektywny home office. KLIK

Zastanów się, co budzi twój największy niepokój. Poczytaj poradniki dla początkujących majsterkowiczów, poradź się znajomych, zajrzyj do YouTube’a. Szybko okaże się, że wszyscy kiedyś zaczynali i mieli dokładnie takie same obawy, jak ty. Do internetowej wyszukiwarki wpisz po kolei wszystkie najbardziej nurtujące cię pytania. Bądź jak dziennikarz, który chce potwierdzić swoją informację w trzech niezależnych źródłach. Przestudiuj uważnie instrukcje. Czasem czytanie na głos naprawdę pomaga, by niczego nie pominąć, uprościć. Dziewczyny mogą dodatkowo sięgnąć po książkę „Robię sobie remont” - ilustrowany poradnik, który wyjaśnia wiele zawiłości domowych napraw. Dowiesz się np. jak wyposażyć skrzynkę z narzędziami i dlaczego taśma do wykładziny jest tak przydatna. Uwaga! W trakcie remontu równie ważne jest uzupełnienie domowej apteczki. Miej pod ręką plastry, bandaż, żel na stłuczenia, chłodzący okład.    

Wybieranie

Nie oszczędzaj na materiałach. Dobrej jakości farby, wybaczą mniej wprawną rękę malarza, a porządny pędzel ułatwi zadanie. Pamiętaj, że zupełnie inne farby nadają się do malowania ścian, inne do mebli, drzwi czy framug. Na rynku dostępne są nawet farby, którymi możesz odnowić płytki albo boazerię. Zapytaj znajomego fachowca albo doradcę w sklepie, czego potrzebujesz, by przygotować powierzchnie do malowania: jak odtłuścić płytki, czym zerwać lakier ze starej szafy, jak naprawić ubytki w gładzi. Potrzebujesz też narzędzi. Wałki, śrubokręty, wiertarka… Pomyśl, co kupisz, a co możesz pożyczyć od zaprzyjaźnionego sąsiada. Jeszcze na etapie planowania, upewnij się, czy wybrane przez ciebie materiały dostępne są od ręki, czy trzeba je z wyprzedzeniem zamawiać. Nie zostawiaj zakupów w sklepie budowlanym na pierwszy dzień remontu. Nie rezygnuj z designerskich drobiazgów. Dobrze dobrane klamki sprawią, że odmalowane drzwi będą wyglądać jak nowe. Zainwestuj w dobrej jakości uchwyty, wieszaki. Pomyśl o wymianie zasłon i żyrandoli. To one stworzą charakter wnętrza i razem z pomalowanymi ścianami znacząco odmienią wnętrze. Pamiętaj również o materiałach, które zabezpieczą cię przed bałaganem. Meble i podłogi okryj folią zabezpieczoną taśmą ochronną. Im więcej czasu poświęcisz na jej dokładne przymocowanie, tym szybciej posprzątasz po remoncie. Odkurzacz, worki na śmieci, ręczniki papierowe, mop - to wszystko się przyda.  

Tracisz formę? sprawdź jak zrobić trening kardio w domu. KLIK

Sprzątanie

Skoro mowa o porządkach, to zacznij je jeszcze przed remontem. Im mniej rzeczy zostawisz na wierzchu, tym łatwiej będzie ci pracować. Wynieś wszystkie nieużywane i niepotrzebne meble. Może niektóre uda sprzedać np. podczas internetowej wyprzedaży garażowej? Inne schowaj do piwnicy. Kilka godzin wytężonej pracy i zobaczysz, że jeszcze przed odświeżaniem mieszkania, zrobi się bardziej przestronnie i czyściej. Teraz możesz zaczynać.  

Ubezpieczenie domu

Wyobrażasz sobie swoje nowe, pachnące świeżością ściany zalane przez sąsiada? O nie! Na drugi remont możesz już nie mieć ani siły, ani budżetu. Ale skoro już tyle udało się zaoszczędzić na samodzielnie zrobionym remoncie, warto część tego budżetu przeznaczyć na ubezpieczenie mieszkania. Szczególnie teraz warto zwrócić uwagę na opcję zakupu ubezpieczeń direct. Koszty ubezpieczenia mieszkań, podobnie jak zakres i warunki umowy, łatwo sprawdzić w internecie, a ubezpieczenia mieszkaniowe kupowane online są często bardziej przyjazne cenowo od tych kupowanych u agentów. Obliczenie przykładowej składki w kalkulatorze ubezpieczeń zajmie chwilę, podobnie jak finalizacja zakupu polisy. Z takim zabezpieczeniem będziesz mógł ze spokojną głową podziwiać efekty swojego pierwszego remontu „zrób to sam”.

ubezpieczenie domu i mieszkania

  • Oceń ten artykuł
    4.6/5 (5 ocen)
  • Podziel się