Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – kiedy warto je wykupić?

Opublikowano
kosztów rezygnacji

Nagła zmiana planów może zdarzyć się każdemu. Pół biedy, jeśli stanie się to z wyprzedzeniem. Ale co zrobić, gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a w ostatniej chwili musimy zrezygnować z opłaconej wycieczki?

Coraz większym powodzeniem cieszą się w Polsce ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. Do niedawna były to głównie polisy powiązane z ubezpieczeniami turystycznymi. Umożliwiają one odzyskanie 100 proc. wpłaconych środków, gdy nie możemy zrealizować zakupionej imprezy turystycznej, biletu podróżnego czy noclegu z różnych powodów m.in. nagłej choroby, nieszczęśliwego wypadku, śmierci osoby bliskiej, utraty pracy.

Ubezpieczyciele pomyśleli też o bardziej skomplikowanych sytuacjach. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji może obejmować  kradzież pojazdu należącego do ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, otrzymanie przez nich wezwania do sądu, wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego, a nawet otrzymanie przez ubezpieczonego lub współuczestnika podróży informacji z sądu o rozpoczynającym się postępowaniu rozwodowym.

Ubezpieczeniem objęte są wówczas: rezygnacja lub przerwanie uczestnictwa w imprezie turystycznej, anulowanie biletu lotniczego, promowego, kolejowego bądź autobusowego czy anulowanie noclegu.

Na co warto zwrócić uwagę, planując zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji? Przede wszystkim ważne jest, z jakiego powodu możemy ubiegać się o zwrot poniesionych środków. Wiele towarzystw, m.in. TU Europa proponuje swoim klientom różne warianty takiego ubezpieczenia. Najtańsze polisy działają tylko w określonych w umowie przypadkach. Jednak jeśli chcemy mieć pewność, że jesteśmy chronieni w bardzo szerokim zakresie, warto rozważyć nieco droższą wersję, w której znajduje się „inny możliwy do udokumentowania powód rezygnacji”. Przed zawarciem umowy polisy warto zatem zastanowić się, które przypadki rzeczywiście mogą nam się zdarzyć.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji? Pozwala nam to przede wszystkim na wcześniejszą rezerwację biletów, noclegów itp. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdobyć najlepsze miejsca, a często także zapłacić mniej niż ci, którzy decydują się w ostatniej chwili. Chroni nas to też przed gorączkowym poszukiwaniem w ostatniej chwili kogoś, kto odkupi od nas wycieczkę czy bilet lotniczy, nawet za bezcen.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się