Jakie koty dla alergików? Poznaj nieuczulające rasy

Opublikowano
Jakie koty dla alergików? Poznaj nieuczulające rasy

Twoja pociecha marzy o kotku, ale jest alergikiem? A może to Ty uwielbiasz mruczki, ale jesteś na nie uczulony? Niestety, zdarza się to bardzo często. Na szczęście alergia nie wyklucza posiadania kota. Sęk w tym, że nie możesz przygarnąć zwykłego dachowca, choćbyś bardzo chciał. Jedyne koty dla alergików to tzw. rasy nieuczulające. Czym one się różnią od typowych przedstawicieli swojego gatunku? Dlaczego alergia na koty w ogóle występuje? Z okazji Światowego Dnia Kota (17 lutego) polecamy koty dla alergików.

Alergia na koty – co ją powoduje

Powszechnie uważa się, że uczula kocia sierść. To nie do końca prawda. Uczulenie na koty wynika z reakcji immunologicznej organizmu na substancje zwane alergenami. Głównym alergenem wywołującym reakcje alergiczne u ludzi uczulonych na koty jest białko Feld1. Feld1 znajduje się w gruczołach łojowych skóry zwierzęcia, a także w jego ślinie i moczu. Gdy kot się liże lub wyczesuje, alergen ten przenosi się na jego sierść. Kiedy sierść mruczka opada na podłogę lub inne powierzchnie, alergeny mogą się unosić w powietrzu w postaci mikroskopijnych cząsteczek. Wdychanie tych cząsteczek powoduje u osób uczulonych reakcję alergiczną.

Alergia na koty – jakie są jej objawy

Objawy uczulenia na koty mogą obejmować kichanie, pieczenie, swędzenie oczu, zatkanie nosa, kaszel, trudności w oddychaniu oraz wysypkę. Reakcje alergiczne na koty są zazwyczaj spowodowane nadmierną reakcją układu immunologicznego na niegroźne substancje, jakimi są alergeny kotów. Dla osób cierpiących na ten rodzaj alergii, zaleca się ograniczenie kontaktu z nimi, utrzymanie czystości w domu, regularne czyszczenie sierści kota. Równie ważne jest także stosowanie leków przeciwhistaminowych lub innych przepisanych przez lekarza, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów alergii.

Koty dla alergików – dlaczego nie uczulają

To nie jest tak, że koty dla alergików w ogóle nie uczulają. Hipoalergiczne mruczki nie istnieją. Koty, które według powszechnej opinii nie uczulają, po prostu produkują mniej białka Feld1, który jest alergenem. Wpływa na to nie tylko rasa kota, ale również płeć (kotki są mniej “uczulające”, a także mruczki po sterylizacji lub kastracji), oraz kolor sierści. Dla alergików najlepsze będą koty o zupełnie białej sierści.

Koty dla alergików – rasy, które nie uczulają

Czasem pomimo alergii, kociarze decydują się na przygarnięcie mruczka. Takie osoby często twierdzą, że ciągły kontakt z alergenem, paradoksalnie, zmniejszył alergię. Czy tak rzeczywiście jest? Nie nam to oceniać, jednak taki scenariusz możliwy jest tylko w przypadku niewielkiej alergii. Czasem reakcja jest tak silna, że alergia zagraża życiu. Dlatego przed zakupem kota, który nie uczula, czy raczej uczula mniej, zawsze skonsultuj to z lekarzem. A wśród jakich ras kotów dla alergików możesz wybierać?

Kot bengalski

Kot bengalski ma krępe ciało o muskularnej budowie. Jego sierść jest krótka, gęsta i jedwabista, a futro ma charakterystyczne plamy lub pręgi, które przypominają wyglądem futro dzikich kotów. Najczęściej występujące kolory to brązowy, złoty, miedziany i srebrny. Kot bengalski jest inteligentny, ciekawski i pełen energii. Posiada żywiołową naturę i potrzebuje regularnej aktywności fizycznej oraz mentalnej stymulacji. Jest towarzyski i przywiązany do swoich opiekunów, ale jednocześnie może być niezależny i uparty. Kot bengalski to bardzo aktywny mruczek, który uwielbia zabawy i interakcje z ludźmi. Zapewnij mu zatem dużo miejsca do biegania, skakania i eksplorowania, a doskonale sprawdzi się jako kot dla osób aktywnych, które mogą poświęcać mu dużo czasu i uwagi. Co więcej, rasa ta jest również zdolna do nauki różnych sztuczek. Sierść kota bengalskiego jest łatwa w pielęgnacji, ale należy regularnie ją szczotkować, aby pozbyć się martwych włosów i zapobiec powstawaniu kołtunów. Ponadto, ze względu na aktywność tych zwierząt, należy zapewnić im odpowiednią opiekę weterynaryjną.

Kot sfinks

Kot sfinks, znany również jako kanadyjski sfinks lub kanadyjski bezwłosy, to unikatowa rasa kotów, których cechą charakterystyczną jest brak futra. Skóra kota sfinksa jest gładka i ciepła w dotyku, czasami pokryta delikatnymi włoskami; głowa jest szeroka z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi, dużymi uszami i nieco wyłupiastymi oczami. Przypominają nieco Golluma z „Władcy Pierścieni” albo Zgredka z „Harrego Pottera”. Koty sfinksy mają przyjazne i towarzyskie usposobienie. Są bardzo przywiązane do swoich opiekunów i lubią być w centrum uwagi. Są ciekawskie, inteligentne i pełne energii, co sprawia, że są wspaniałymi towarzyszami dla osób aktywnych, które chcą spędzać dużo czasu z kotem. Potrzebują regularnej aktywności fizycznej, dlatego warto zapewnić im odpowiednie zabawki i stymulujące zajęcia. Lubią towarzystwo innych kotów oraz innych zwierząt domowych. Ponadto świetnie dogadują się z dziećmi i innymi członkami rodziny.

Kot balijski

Kot balijski ma długie i jedwabiste futro, które jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy; gęstą długą sierść i puszysty ogon. To smukłe zwierzęta o delikatnych pyszczkach. Są towarzyskie, przyjazne i oddane swoim opiekunom, co sprawia, że są wspaniałymi towarzyszami dla rodzin oraz osób samotnych. Lubią spędzać czas w towarzystwie ludzi i często przywiązują się do jednej osoby. Pomimo swojego spokojnego usposobienia, koty balijskie są aktywne i lubią się bawić. Potrzebują jednak mniej aktywności niż inne rasy kotów długowłosych. Lubią również spokojne chwile relaksu, podczas których mogą się tulić i odpoczywać obok swoich opiekunów, tworząc z nimi silne więzi emocjonalne. Są również bardzo wyczulone na nastroje ludzi i potrafią się do nich dostosowywać. Ze względu na długą i gęstą sierść, koty balijskie wymagają regularnej pielęgnacji. Zaleca się codzienne szczotkowanie, aby pozbyć się martwych włosów i zapobiec powstawaniu kołtunów. Ważne jest również regularne przemywanie oczu i uszu oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

 

Kot syberyjski

To jedna z najstarszych ras kotów. Mruczki te są dość duże. Mają masywną sylwetkę z szeroką klatką piersiową i mocnymi kończynami. Ich futro jest długie, gęste i puszyste, co sprawia, że są one bardzo odporne na zimno. Charakterystyczne dla tej rasy są również jej okrągłe oczy i trójkątne uszy, które są wprost urocze. Koty syberyjskie lubią spędzać czas w towarzystwie ludzi, ale są również niezależne i potrafią same się sobą zająć, gdy nie ma nikogo w pobliżu. Co więcej, ta rasa to również doskonali myśliwi. Ze względu na długie futro, koty syberyjskie wymagają regularnej pielęgnacji. Szczególnie ważne jest regularne przemywanie oczu i uszu oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

Devon Rex

Devon Rex ma charakterystyczną sierść składającą się z krótkich, kędzierzawych włosów, która nadaje im wyjątkowy wygląd, a co najważniejsze – praktycznie nie wypadają. Devony mają również duże oczy oraz uszy, które nadają im wyrazistości. Koty te zaliczają się do ras średniej wielkości. Co ciekawe, zwierzęta te należy kąpać, ponieważ ich skóra wytwarza duże ilości łoju. Powszechnie uważa się, że koty tej rasy przywiązaniem do człowieka przypominają psy, a nawet dają się prowadzić na smyczy.

Koty dla alergików – cena

Cena kota dla alergika zależy przede wszystkim od rasy, hodowli i rodowodu oraz płci zwierzęcia. Na przykład cena kota sfinksa to średnio 2000-5000 zł, a kot bengalski może kosztować nawet 7000 zł. Ważne jest jednak to, by wybrać kota ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli. Jeśli ktoś oferuje koty dla alergików za podejrzanie niską cenę, może się okazać, że to tzw. pseudohodowla, co zwiększa ryzyko, że kot nie będzie rasowy, a co gorsza – okaże się chorowity i słaby.

Koty dla alergików – podsumowanie

Jak widać, koty dla alergików istnieją, a ich ras jest całkiem sporo. Choć nigdy nie ma gwarancji, że reakcja alergiczna nie wystąpi, mniejsza ilość białka, wytwarzana przez niektóre rasy, daje nadzieję, że pomimo alergii, będziesz mógł cieszyć się towarzystwem miauczącego przyjaciela.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się