5 domowych sposobów na ból kręgosłupa

Opublikowano

Bóle kręgosłupa stały się zmorą naszych czasów. Z ich powodu cierpią coraz młodsi. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak uśmierzyć ból kręgosłupa domowymi sposobami. Jeśli jednak problem nie ustępuje i trwa przez dłuższy czas, nie lekceważ go i koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa wiążą się z tym, jak funkcjonujesz na co dzień. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, mało się ruszasz i wiele godzin przebywasz w tej samej pozycji, Twój kręgosłup zaczyna się buntować i wysyła Ci sygnały ostrzegawcze. Co więcej, ból kręgosłupa w odcinku szyjnym, może być również reakcją organizmu na stres. Chodzi o zbyt duże napięcie mięśni. Często zdarza się, że ból kręgosłupa jest spowodowany chorobą zwyrodnieniową. Z kolei do tych bardziej prozaicznych przyczyn możemy zaliczyć niewygodny materac, poduszkę lub niewłaściwą pozycję w czasie snu.

Domowe sposoby na ból kręgosłupa

Zanim wybierzesz się do apteki, wypróbuj domowe sposoby, które mogą złagodzić ból.

Pamiętaj jednak, że nigdy nie zastąpią one konsultacji ze specjalistą. W przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa kluczowe jest bowiem postawienie właściwej diagnozy.

Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel rozluźni mięśnie i pozwali Ci się zrelaksować. Dodatkowo, możesz wykonać masaż prysznicem, który będzie imitować bicze wodne. Do wody warto dodać także aromatyczne olejki lub sól do kąpieli. Ten sposób zadziała, szczególnie jeśli bóle kręgosłupa są efektem stresu.

Wygodny materac

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ból kręgosłupa spowodowany jest kiepskim materacem. W tym przypadku warto znaleźć złoty środek. Chodzi o to, by materac nie był ani za twardy, ani za miękki. Wygodny materac powinien dobrze podpierać kręgosłup. Jeśli budzisz się z bólem kręgosłupa to znak, że pora pomyśleć o nowym materacu.

Poduszka ortopedyczna

Zarówno materac, jak i poduszka wpływają na to, czy kręgosłup w czasie snu jest odciążony, czy nie. Jeśli po przebudzeniu, dokuczają Ci bóle karku, pomyśl o specjalnej poduszce ortopedycznej. Taka poduszka jest wykonana z pianki termoplastycznej. Dzięki temu zachowuje anatomiczny kształt, odciążając kręgosłup i mięśnie szyi.

Rozgrzewające maści, okłady, Aromatol, termofor

Innym sposobem, by wykorzystać dobroczynny wpływ ciepła na obolały kręgosłup, jest przyłożenie termoforu. To dość praktyczne rozwiązanie, jeśli ból dotyczy odcinka lędźwiowego. Na rynku dostępne są również termofory z naturalnymi wypełniaczami, np. Gryką lub pestkami wiśni. Możesz również sięgnąć po rozgrzewające maści i roztwory na bazie alkoholu i ziół, takie jak np. Aromatol lub Amol.

Częste przerwy w pracy

Jeśli długo pracujesz w tej samej pozycji lub masz siedzącą pracę, wypróbuj jeden z najprostszych sposobów na złagodzenie bólu kręgosłupa. Jaki? Rób częste przerwy. Jeśli masz taką możliwość, nawet co godzinę. W tym czasie porozciągaj się i rozruszaj organizm.

Domowe sposoby na ból kręgosłupa — podsumowanie

W przypadku bólu kręgosłupa dobrym “lekarstwem” może okazać się aktywność fizyczna. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie działają także profilaktycznie. Dzięki nim problemy z kręgosłupem mogą się nie pogłębiać. 

 

 

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się