Obozy zimowe dla dzieci – jak wybrać zimowisko i na co zwrócić uwagę

Opublikowano
Obozy zimowe dla dzieci – jak wybrać zimowisko i na co zwrócić uwagę

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. To ostatni moment, żeby pomyśleć o wyjeździe zorganizowanym dla Twojej pociechy. Jakimi kryteriami się kierować? Co wziąć pod uwagę? Jak wybrać obóz zimowy dla dziecka, żeby miało frajdę z wyjazdu i żebyś nie musiał się martwić? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Obozy zimowe dla dzieci – 7 kluczowych kwestii

Wybór obozu zimowego dla dziecka może być sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli to pierwszy samodzielny wyjazd Twojej pociechy. Oto kilka wskazówek, które wśród wielu obozów dla dzieci, pomogą wybrać Ci ten najlepszy.

Wiek dziecka i stopień jego samodzielności

Na obóz zimowy może jechać dziecko w wieku szkolnym, czyli kiedy skończy 7-8 lat. Oczywiście pod warunkiem, że jest samodzielne i gotowe na dłuższą rozłąkę z rodzicami. Maluch w tym wieku powinien już samodzielnie umyć się i ubrać, a także zadbać o porządek. Jak wiadomo, są to kwestie indywidualne. Może się bowiem okazać, że chociaż dziecko potrafi o siebie zadbać, to jednak emocjonalnie nie jest jeszcze gotowe na to, by spędzić wakacje zimowe bez rodziców.

Lokalizacja obozu

Lokalizacja obozu ma ogromne znaczenie. Nie chodzi tutaj jedynie, o to, że jeśli wybierasz południe kraju to Twoja pociecha będzie mogła cieszyć się białymi feriami. Wyobraź sobie, że maluch tak bardzo tęskni, że musisz go jednak zabrać do domu. Może się wydarzyć coś bardziej prozaicznego. Przypuśćmy, że zapomnicie spakować coś ważnego, coś czego Twoje dziecko potrzebuje. Jeśli wybierzecie obóz zimowy w górach, mieszkając nad morzem, może pojawić się problem. Chcąc zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa, wybierz obóz zimowy dla dzieci w odległości maksymalnie kilku godzin jazdy od domu. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka potrzeba, w miarę szybko dotrzesz na miejsce.

Zainteresowania dziecka

Obóz zimowy zgodny z zainteresowaniami dziecka da mu kolejny powód do tego, by wyjechać na ferie bez rodziców. Jeśli Twoje dziecko ćwiczy taekwondo, karate, gra w tenisa, koszykówkę albo pasjonuje się językiem obcym, wakacje zimowe to idealny moment, żeby mogło rozwijać swoją pasję w gronie osób, które ją podzielają. Pamiętaj jednak, że maluch ma przede wszystkim odpocząć i dobrze się bawić, a nie spełniać Twoje ambicje. Jeśli więc zależy Ci na tym, żeby Twoja pociecha wreszcie przełamała barierę językową, ale wiesz, że nie przepada za angielskim, nie zmuszaj jej do wyjazdu na obóz językowy. Co ważne, dziś organizatorzy dbają o to, by zajęcia na takich wyjazdach były różnorodne. Bez problemu znajdziesz więc obozy narciarsko-snowboardowe, narciarsko-taneczne, a nawet narciarsko-językowe.

Wyjazd z koleżanką lub kolegą

Jeśli to pierwszy obóz zimowy Twojego dziecka dobrym pomysłem będzie zaproponowanie wspólnego wyjazdu z najlepszym kolegą lub koleżanką. Oczywiście, kwestię tę najpierw musisz uzgodnić z rodzicami tamtego dziecka. Jeśli wspólny wyjazd się uda, dzieciom będzie raźniej, szybciej się zaaklimatyzują i będą mniej tęsknić za domem. Takie rozwiązanie ma jednak swoje słabe strony. Może się bowiem okazać, że trudno będzie Wam znaleźć kompromis, jeśli chodzi o cenę obozu, jego tematykę czy lokalizację. Inna możliwość do wyjazd na obóz zimowy organizowany przez “szkółkę”, do której Twoje dziecko już uczęszcza. Na przykład, jeśli maluch chodzi na lekcje tańca, sprawdź, czy organizatorzy nie mają w planach również tanecznego obozu zimowego.

Opinie na temat obozu zimowego dla dzieci

Efektowne zdjęcia i opisy na stronie internetowej obozów zimowych dla dzieci nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Dlatego zweryfikuj opinie rodziców uczestników obozów z poprzednich lat. Jeśli masz taką możliwość, sprawdź również kwalifikacje opiekunów, a także kwestie związane z bezpieczeństwem, na przykład zaświadczenie o stanie technicznym pojazdu, którym dzieci będą podróżować.

Umiejętności dziecka i poziom trudności

Poziom trudności zajęć powinien być dostosowany do umiejętności dziecka. Dobrym przykładem jest tutaj narciarski obóz zimowy dla dzieci. Jeśli Twoje dziecko jeszcze nigdy nie jeździło na nartach, wybierz obóz dla początkujących, gdzie grupy są małe, a uczestnicy spędzają na stoku do 3-4 godzin dziennie (przy mniejszej liczbie godzin, jeden turnus to za mało, by nauczyć się jeździć na nartach). W przypadku gdy Twoje dziecko opanowało już podstawy jazdy na nartach, możesz wybrać obóz zimowy połączony z kursem dla osób średniozaawansowanych, na którym zdobędzie nowe umiejętności.

Cena obozu zimowego dla dzieci

Cena tygodniowego obozu narciarskiego dla dzieci w 2023 roku to około 3000 zł. Twoją czujność powinny wzbudzić szczególnie podejrzane tanie obozy zimowe dla dzieci. Oznacza to bowiem, że jego organizatorzy tną koszty. Pytanie tylko, na czym oszczędzają? Na jakości sprzętu, jedzenia, a może na kadrze, która ma zapewnić bezpieczeństwo Twojemu dziecku. W skrajnych przypadkach tani obóz zimowy dla dzieci może okazać się zwykłym oszustwem, próbą wyłudzenia pieniędzy. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jaki podmiot odpowiada za organizację, na jakie atrakcje będzie mogło liczyć Twoje dziecko w ramach ceny obozu dla dzieci.

Obozy zimowe dla dzieci – podsumowanie

Obozy zimowe dla dzieci to doskonała lekcja samodzielności, okazja do nawiązania nowych znajomości i zdobycia nowych umiejętności. Sam najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, czym się interesuje i czy jest już gotowe na ferie bez rodziców. Zanim podejmiecie decyzję, opowiedz swojej latorośli, czego może się spodziewać i jakie zasady obowiązują na obozie zimowym. Nie skupiaj się jednak wyłącznie na nakazach i zakazach. Pokaż dziecku, że pobyt na obozie zimowym to niezapomniana przygoda. Przede wszystkim zapewnij je, że może Ci o wszystkim powiedzieć i że będziecie w stałym kontakcie.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się