Akademik czy stancja — co wybrać

Opublikowano
Akademik czy stancja — co wybrać

Zanim rozpoczniesz życie studenckie, musisz podjąć decyzję, gdzie zamieszkać. Co będzie lepsze — akademik czy stancja? Dla każdego liczy się coś innego, dlatego wybierając dany wariant, zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Jakie kryterium przyjmiesz, szukając nowego lokum? Żeby nieco ułatwić Ci sprawę, przedstawimy plusy i minusy obu rozwiązań.

Akademik czy stancja w kontekście finansów

Zarówno ceny wynajmu pokoju w akademiku i w prywatnym mieszkaniu, zależą od wielkości i popularności miasta akademickiego. Im większy ośrodek, tym koszt wynajmu będzie wyższy. Kolejnym kryterium jest liczba lokatorów w pokoju. Im więcej osób, tym miejsce będzie tańsze. Przykładowo, według portalu otouczelnie.pl, we Wrocławiu cena za miejsce w akademiku waha się od prawie 400 do ok. 700 zł. Nie trudno się domyślić, że najmniej zapłacą lokatorzy pokoi trzyosobowych. Dla porównania, zaglądając na olx, przekonasz się, że ceny stancji (pokój dwuosobowy) zaczynają się od 700 zł, a w przypadku pokoju jednoosobowego jest to średnio 1000-1700 zł miesięcznie, w zależności od standardu i lokalizacji. Do tej kwoty często dochodzi również kaucja.

Akademik czy stancja — uroki życia studenckiego

Nie da się ukryć, że to właśnie w akademikach kwitnie życie studenckie. Po latach wspomina się raczej imprezy niż wspólną naukę. Domy studenckie mają swój specyficzny klimat, więc jeśli jesteś raczej osobą, która od czasu do czasu chce pobyć sama, warunki panujące w akademiku mogą nie przypaść Ci do gustu. Mieszkanie w akademiku oznacza również dzielenie łazienki co najmniej z kilkunastoma osobami. Kolejną wadą lub zaletą mieszkania w akademiku jest dzielnie pokoju z kimś obcym. Jest duża szansa, że się polubicie albo przynajmniej będziecie się tolerować. W tym przypadku słowo-klucz to kompromis. W mieszkaniu studenckim może wyglądać to nieco lepiej, szczególnie jeśli wynajmiesz je ze znajomymi, których dobrze znasz. Wówczas będziecie mieć większą swobodę niż w akademiku. Kolejka do łazienki też będzie o wiele krótsza.

Może się jednak okazać, że dobry kumpel z liceum nie zmywa po sobie naczyń ani nie wynosi śmieci, kiedy nadchodzi jego kolej. Wynajęcie mieszkania ze znajomymi również więc ma swoje wady. A co jeśli nie masz z kim wynająć stancji? Nie bój się zaryzykować i zamieszkać z obcymi współlokatorami. Na stancjach rodzą się często przyjaźnie lub miłości na całe życie.

Stancja czy akademik — komfort i warunki do nauki

Chociaż w akademiku są wydzielone specjalne miejsca do nauki, w praktyce różnie z tym bywa. Duża liczba osób nie sprzyja bowiem temu, by przygotować się w spokoju do egzaminu czy kolokwium. Weź również pod uwagę, że są różne typy studentów. Większość osób uczy się na ostatnią chwilę, niektórzy wolą wstać wcześniej, a inni, przeciwnie, zarywają noc przed samym egzaminem. Jeśli nie zgrasz się pod tym względem z ekipą z akademika, może być Ci trudno przetrwać kolejne sesje. Należy pamiętać, że są mniej i bardziej wymagające studia. Może więc być tak, że Twój współlokator będzie miał więcej czasu wolnego niż Ty i do Waszego pokoju często będą przychodzić inni mieszkańcy akademika. Jeśli zdecydujesz się na jednoosobową stancję, możesz zamknąć się w pokoju na czas egzaminów, a po zdanej sesji urządzić imprezę. Wynajem pokoju czy mieszkanie daje Ci bowiem większą swobodę. Bez problemu możesz kogoś przenocować. Warunki do nauki również są lepsze.

Akademik czy stancja — lokalizacja, sąsiedzi i kwestie techniczne

Główną zaletą akademików jest bliskość uczelni, a jeśli nawet nie dotrzesz na zajęcia pieszo, domy studenckie są zazwyczaj świetnie skomunikowane z uczelnią i pozostałymi częściami miasta. Oczywiście stancje również możesz wynająć w dogodnej lokalizacji, ale mieszkania studenckie położone w pobliżu uczelni nie należą do najtańszych. Co więcej, decydując się na stancje, nigdy nie wiesz, na jakich sąsiadów trafisz. Z pewnością nie będą tak wyluzowani, jak ci z akademika. A jeśli będziesz mieć wyjątkowego pecha, trafisz na sąsiadów, którym przeszkadza najmniejszy szmer. Druga sprawa to wszelkiego rodzaju awarie. Mówi się, że o wynajmowane nie dba się tak, jak o swoje. Możliwe, ze doświadczysz tego na swojej skórze. Właściciele mieszkań czasem nie zdają sobie sprawy ze wszystkich niedociągnięć w mieszkaniu i nie każdy w sytuacji wykrycia wady zadziała natychmiastowo. Może się więc okazać, że z cieknącym kranem, zepsutą pralką czy pękniętą uszczelką będziesz musiał radzić sobie sam. Jeszcze gorzej, gdy przypadkiem uszkodzisz wyposażenie mieszkania. Jak możesz się przed tym uchronić? Gdybyś był właścicielem lokalu, mógłbyś wykupić ubezpieczenie mieszkania. Na szczęście, będąc lokatorem, możesz skorzystać z innego wariantu. Chodzi o ubezpieczenie lokatora. Ten rodzaj ochrony, zadziała, gdy uszkodzisz mienie innych osób, o ile nie wystąpią wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Akademik czy stancja — podsumowanie

Akademik czy stancja? Jest też trzecia możliwość, czyli wynajęcie pokoju w mieszkaniu z właścicielem. Są oczywiście plusy i minusy takiego rozwiązania. Podejmując decyzję, weź pod uwagę zalety i wady każdego rozwiązania. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i na tej podstawie podejmij decyzję.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się