Kot czy kotka - co warto wiedzieć?

Opublikowano
Kot czy kotka - co warto wiedzieć?

Decydując się na zakup lub adopcję kota musimy podjąć wiele istotnych decyzji. Czy interesuje nas jakaś konkretna rasa? I czy wolelibyśmy zaopiekować się kotem czy kotką?


Wybór płci w przypadku chęci przygarnięcia zwierząt jest jedną z kluczowych decyzji, zachowanie naszych czworonożnych członków rodziny jest zależne nie tylko od rasy zwierzęcia, którym będziemy się opiekować, ale też od wyboru samca lub samicy. W dzisiejszym artykule pomożemy Wam podjąć tę decyzję i sprawdzamy, jakie cechy charakteru kociaków są skorelowane z płcią.

Różnice między kotami a kotkami to nie tylko kwestia wyglądu fizycznego. Co ciekawe, dymorfizm płciowy u młodych kociąt bywa bardzo trudny do zauważenia - stąd też część osób decyduje się poczekać kilka dni lub nawet tygodni z wizytą u weterynarza, na której lekarz określi płeć zwierzęcia. Dzieje się tak nie bez przyczyny - różnice w wyglądzie narządów płciowych u młodych osobników kota domowego są niezwykle subtelne. Dopiero wraz z wiekiem zwierzaków stają się one nieco bardziej widoczne - narządy płciowe kotek mają kształt pionowej kreski, u kotów zaś są bardziej okrągłe. Część weterynarzy i hodowców stosuje metaforę znaków interpunkcyjnych i określa różnice w obrębie narządów płciowych kotów jako porównywanie średnika (;) oraz do dwukropku (:).


Samce są też z reguły większe i cięższe od samic - mają też nieco szersze głowy. Jest to szczególnie dobrze widoczne u dużych ras kotów, tj. Maine Coony, koty norweskie leśne czy Ragdolle. 


Ciekawostką związaną z wyglądem może być też kwestia ubarwienia: badania pokazują, że zwierzaki o umaszczeniu szylkretowym oraz tricolor to z reguły kotki; osobniki rude i biało-rude to z kolei w większości przypadków kocury.


Kot czy kotka - co warto wiedzieć? Która kocia płeć jest lepsza do mieszkania, którą wybrać dla dziecka?


Większość osób sądzi, że kotki są łagodniejsze i łatwiejsze do ułożenia. Tymczasem charakter kota zależy od indywidualnych predyspozycji danego osobnika oraz jego podmiotowej historii - badania pokazują, że koty, które zostały odłączone od matki później, trudniej socjalizują się z ludźmi i innymi zwierzętami. 


Do znaczących różnić w kontekście płci należy kwestia żywienia kotów. Samce (zarówno te przed, jak i po kastracji) mają dużo większą tendencję do przybierania na wadze. Decydując się więc na posiadanie czworonożnego towarzysza płci męskiej, zwracajcie większą uwagę na skład i dawkowanie jedzenia.


Ponadto kocury wydzielają też, większą niż kotki i kastraty, ilość białka o nazwie Fel d 1, czyli sekretoglobiny, przez co nie są polecane dla osób z tendencją do alergii. 


Jeśli decydujecie się na opiekę nad zwierzakiem, który docelowo będzie dzielił z Wami  mieszkanie, zastanówcie się nad sterylizacją lub kastracją osobnika - wtedy cechy związane z płcią staną się naprawdę bardzo słabo widoczne. Oba zabiegi są niezwykle popularne w gabinetach weterynaryjnych; sterylizacja jest jednak nieco droższa. Zarówno kocury, jak i kotki, niepoddane tym zabiegom, w okresie rui zachowują się problematycznie - próbują uciec z mieszkania i miauczą, mogą też stracić apetyt. Kocury dodatkowo intensywnie znaczą terytorium moczem o bardzo wyrazistym zapachu i potrafią być agresywne. Niezależnie więc od płci, warto poddać koty kastracji i sterylizacji: pozwoli to nie tylko na uniknięcie powyżej opisanych problemów, lecz także wydłuży czworonożnym przyjaciołom życie i pozwoli zapobiec niepożądanych problemów zdrowotnych. U kotek jest to ropne zapalenie macicy i nowotwór gruczołu mlekowego, u kocurów nowotwór jąder. Zaleca się wykonanie tych zabiegów przed osiągnięciem przez zwierzęcia dojrzałości płciowej - między czwartym a szóstym miesiącem życia u kotki i między szóstym a ósmym miesiącem życia u kocura. 


Nowy domownik - kolejny członek stada i rodziny


Jeśli chcecie przygarnąć więcej niż jednego zwierzaka zapamiętajcie: uważa się, że kocur i kotka będą się lepiej dogadywać niż dwa koty tej samej płci. Kastracja i sterylizacja jest jednak w tym wypadku niezbędna - nawet kocie rodzeństwo może mieć ze sobą potomstwo. W przypadku, w którym macie już jedno zwierzę już od jakiegoś czasu i dopiero na tym etapie decydujecie się na przygarnięcie kolejnego kota, poleca się, aby nowy domownik był nie starszy niż 6-miesięczny kociak. Ułatwi to maluchowi przyzwyczajenie się do nowego domu i towarzystwa, a starszy współlokator chętniej zaakceptuje młodszego towarzysza. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której zwierzak-rezydent jest kocim staruszkiem - za duża różnica wieku osobników może skutkować nie dogadaniem się kotów, z uwagi na ich inne potrzeby.


Jeśli jednak np. prowadzicie hodowlę i świadomie nie decydujecie się na poddanie zwierząt kastracji lub sterylizacji, pamiętajcie  o skłonności zwierząt do ucieczek - i pomyślcie nad wykupieniem stosownego ubezpieczenia. Oferta “Ubezpieczenie Pies i Kot” świadczona w app2U poza pokryciem kosztów związanych z leczeniem i transportem chorego zwierzaka do kliniki weterynaryjnej, zawiera w pakiecie także pomoc w poszukiwaniach zaginionego (lub skradzionego) czworonożnego przyjaciela. Ubezpieczenie wykupicie w aplikacji w ciągu dosłownie kilku minut; co więcej, możecie też wybrać dowolny czas, w którym będzie ono obowiązywać.


Wybór płci zwierzęcia - podsumowanie


Jeśli zdecydujecie się na kastrację lub sterylizację różnice w charakterze wynikające z płci zwierząt będą w zasadzie niewidoczne. Niezależnie jednak od tego, czy zaopiekujecie się kotem lub kotką, pamiętajcie o tym, że każdy osobnik ma swój indywidualny charakter i potrzeby. Zanim więc przygarnięcie zwierzaka do domu, porozmawiajcie z hodowcą lub pracownikiem schroniska, który pomoże wybrać zwierzę odpowiadające waszemu usposobieniu. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu zyskacie futrzastego przyjaciela na wiele lat.

  • Oceń ten artykuł
    4.8/5 (18 ocen)
  • Podziel się