Czy warto kupić teraz mieszkanie?

Opublikowano

Masz już dosyć wynajmowania mieszkania? Czynsz, który obecnie płacisz, jest porównywalny z ratą ewentualnego kredytu hipotecznego? Chcesz już być „na swoim”? Zastanawiasz się, czy warto teraz kupić mieszkanie? Analizując obecną sytuację oraz prognozy na krajowym rynku nieruchomości, prezentujemy argumenty „za” i „przeciw”. Czy ceny mieszkań spadną, a rata kredytu nie zrujnuje domowego budżetu? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czy warto kupić teraz mieszkanie — argumenty przeciw

Rekordowo wysoka inflacja

Z prognoz Narodowego Banku Polskiego wynika, że inflacja w 2022 roku utrzyma się średnio na poziomie, który może przekroczyć 14%. To pierwszy tak wysoki wzrost od ponad 20 lat. Jak wiadomo, inflacja wpływa na wzrost cen usług i produktów, co już dziś odczuwamy w portfelach. Oznacza to, że jeśli teraz zdecydujesz się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim albo takiego do remontu, musisz liczyć się z tym, że już sam remont sporo Cię wyniesie. Wzrosły bowiem ceny materiałów budowlanych, a firmy remontowe podniosły stawki za usługi.

Wyższe stopy procentowe

Jak alarmują ekonomiści nie unikniemy już dwucyfrowej inflacji. Wzrost stóp procentowych, z oczywistych względów, spowoduje, że kredyty będą droższe niż przed rokiem. Niestety, to spora zmiana i to na gorsze. W ubiegłym roku obserwowaliśmy bowiem rekordowo niskie stopy procentowe, które w najlepszym momencie wynosiły zaledwie 0,1%. Stanowiło to sporą pokusę dla kredytobiorców, którzy marzyli o własnym mieszkaniu. Efekt? Lawinowa liczba wniosków o kredyt składana w 2021 roku, choć ceny mieszkań były wyższe niż w poprzednich latach.

Wzrost cen nieruchomości i oprocentowania kredytu

Ceny nieruchomości w największych polskich miastach wzrosły średnio o 20%. Wpływ na to ma między innymi ograniczona liczba gruntów pod inwestycje. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup mieszkania teraz, konieczne będzie zaciągnięcie kredytu na wyższą kwotę. Średnio będzie to nawet o 70-80 tys. więcej niż przed rokiem. Co więcej, wzrośnie również kwota miesięcznej raty, a ze względu na to, że oprocentowanie kredytu wzrosło średnio o połowę, oddasz bankowi jeszcze więcej. Do tego dochodzi jeszcze brak gruntów, który również wpływa negatywnie na ceny nieruchomości.

Pandemia i bezrobocie

Pandemia cały czas nie daje za wygraną. Lockdown i liczne ograniczenia w funkcjonowaniu firm znacząco pogorszyły kondycję polskiej i światowej gospodarki. Oznacza to zmniejszenie dostępnych miejsc pracy i widmo bezrobocia. Nową sytuacją jest także wprowadzony z początkiem roku system podatkowy, który nie ułatwia pracownikom rozpoczęcia rozmów na temat ewentualnych podwyżek. O kredyt będzie więc trudniej niż w ubiegłych latach, choćby ze względu na większość ostrożność banków w przyznawaniu kredytów hipotecznych.

Czy warto kupić teraz mieszkanie — argumenty przemawiające za

Mniejszy popyt

Wszystko, o czym wspominamy, czyli trudna sytuacja ekonomiczna, bezrobocie, wyższe stopy procentowe i ceny mieszkań powodują, że chętnych do ich zakupu będzie zdecydowanie mniej. Siłą rzeczy ceny mieszkań z rynku wtórnego powinny zacząć spadać, będzie to jednak proces, a nie nagły i zauważalny spadek. Choć ceny mieszkań, które widzimy w ogłoszeniach, wzrosły średnio o 20%, to te, które widnieją w aktach notarialnych, są niższe. Co więcej, mieszkania nie znajdują nabywców od razu, co wskazuje na mniejszy popyt. Można więc przypuszczać, że właściciele nieruchomości, które pochodzą z rynku wtórnego, będą skłonni zejść z ceny. Warto rozważyć więc negocjację.  

Program “Mieszkanie bez wkładu własnego”

Rządowy program pomocowy “Mieszkanie bez wkładu własnego” może pomóc w podjęciu decyzji o zakupie własnych czterech kątów. Jeśli posiadasz zdolność kredytową, ale nie dysponujesz oszczędnościami na wkład własny, warto zainteresować się zmianami, które szykuje rząd. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie oferować dla takich osób gwarancję do wysokości 100 tys. złotych. Oznacza to, że to państwo wyłoży pieniądze na wkład własny za beneficjentów programu. Rozwiązanie to ma jednak swoją ciemną stronę. Jeśli nie kwalifikujesz się do skorzystania z programu, wkrótce możesz spodziewać się deficytu mieszkań w określonym przedziale cenowym.

Długoletnia inwestycja

Jeśli nie planujesz kupić mieszkania za gotówkę i Twoją jedyną szansą na własne mieszkanie jest kredyt, może się okazać, że będziesz czekać na znaczącą obniżkę cen w nieskończoność. Zaciągając pożyczkę pod hipotekę na 15 czy 30 lat, musisz liczyć się z tym, że w przeciągu tak długiego czasu mogą pojawić się wahania — rata może wzrosnąć, by później znów zmaleć. W nadchodzącym czasie nie ma co liczyć na powrót do cen sprzed 15 lat, bo sytuacja ekonomiczna na całym świecie zmieniła się chociażby przez pandemię.

Czy warto kupić teraz mieszkanie — podsumowanie

Czy teraz jest dobry czas na kupowanie mieszkania? Nie da się ukryć, że ceny nieruchomości są obecnie najwyższe od kilku lat. Inflacja i podwyżka stóp procentowych zrobiły swoje. Pandemia jasno pokazała nam, że wszelkie prognozy należy traktować z dystansem, ponieważ nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Zastanów się, jak i na czym możesz zaoszczędzić. Może warto rozszerzyć poszukiwania o lokalizację, której wcześniej nie brałeś pod uwagę? Bez względu na to, kiedy kupisz swoje wymarzone mieszkanie, pomyśl także o zakupie ubezpieczenia. Ubezpieczenie mieszkania z możliwością cesji na bank to konieczność, jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny. Przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości, możesz dostosować jego zakres do swoich potrzeb, a płatność rozłożyć na raty, dzięki czemu składka nie obciąży Twojego domowego budżetu.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się