Co zrobić z naszym czworonogiem, gdy chcemy pojechać na wakacje?

Opublikowano

Dla miłośników czworonogów pies jest jak członek rodziny. Choć w wielu kurortach zwierzę w pokoju hotelowym nie stanowi problemu, to jednak wakacje z pupilem ograniczają wybór miejsca. Dlatego wiele osób zastanawia się, co zrobić z psem na czas wakacji. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, gdzie możesz zostawić czworonoga, gdy wyjedziesz na urlop, by mieć pewność, że jest pod dobrą opieką.

Pies a wakacje, czyli zacznij przygotowania wcześniej

Zanim zdecydujesz się na spędzenie urlopu bez ukochanego psa, zastanów się, jak przeżyje to Twój czworonożny przyjaciel. Jeśli bowiem piesek przebywa głównie z domownikami, rzadko zostaje sam i raczej nie bywasz z nim u znajomych lub rodziny, może się okazać, że jeszcze jest za wcześnie, by zwierzę spędziło tydzień lub dwa bez opiekuna. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Na kilka miesięcy przed wakacjami, zacznij oswajać czworonoga z nową sytuacją. Bywaj z nim u przyjaciół. Jeśli jesteście w bliskich relacjach, możesz zostawić pupila u sąsiada, najpierw na kilkanaście minut, a później na godzinę lub dłużej. Staraj się stopniowo wydłużać ten czas, aby pies nauczył się zostawać pod opieką obcych osób. Koniecznie odwiedź znajomych, którzy mają psa, dzięki temu przekonasz się, jak Twój zwierzak dogaduje się z innymi czworonogami. Dobrze byłoby również, gdyby piesek, w ramach treningu, zostawał sam w domu. Oczywiście, chodzi o to, by nie była to dla niego stresująca sytuacja. Jak rozpoznać, że przed Wami jeszcze sporo pracy? Pupil, który nie jest przyzwyczajony do samotności, będzie szczekał, a po powrocie do domu może czekać Cię przykra niespodzianka, w postaci odrapanych mebli, drzwi lub innych szkód.

Co zrobić z psem na wakacje

Jeśli już zdecydujesz się na urlop bez czworonoga u boku, masz kilka możliwości. Pierwsze, co zapewne przychodzi Ci do głowy, to pozostawienie psa pod opieką zaufanej osoby. Inna możliwość to zakwaterowanie zwierzęcia w hotelu dla psów.

Pozostawienie psa pod opieką zaufanej osoby

Dobrze byłoby, gdyby pies znał i lubił swojego tymczasowego opiekuna. Dzięki temu Twoja nieobecność będzie dla niego mniej stresująca. Niech piesek na kilka tygodni przed wyjazdem częściej przebywa w jego towarzystwie. Dodatkowo, jeśli pies będzie przebywać w domu tymczasowego właściciela, powinien wcześniej poznać ten teren. To sprawi, że poczuje się swojsko i bezpiecznie. Pamiętaj również o tym, by poinformować tę osobę o przyzwyczajeniach swojego pupila. Zachowanie rutyny pomoże zwierzęciu zaakceptować nowe okoliczności. Jeśli do tej pory pies wychodził o ustalonej porze i to samo dotyczyło posiłków, poproś tymczasowego opiekuna, żeby tak pozostało. Zaopatrz również znajomego w pokarm dla psów lub zostaw pieniądze na jego zakup. Opowiedz również tymczasowemu opiekunowi o zachowaniu psa i jego relacjach z innymi psami. Dzięki temu taka osoba będzie wiedziała, jak zareagować w sytuacjach awaryjnych.

Wykupienie miejsca w hotelu dla psów

Ten wariant może okazać się większym wydatkiem niż pozostawienie psa z zaufaną osobą, ale będziesz mieć pewność, że piesek znajdzie się pod profesjonalną opieką. Przy wyborze takiego lokalu nie sugeruj się wyłącznie ceną i opiniami w internecie. Jeśli masz taką możliwość, pojedź na miejsce, porozmawiaj z właścicielem lub z opiekunami i sprawdź, w jakich warunkach przebywają czworonogi. Niektóre ośrodki oferują tzw. dzień próbny (podobny do tego dla przedszkolaków). Polega to na tym, że piesek zostaje w hotelu na kilka godzin. W tym czasie może wszystko poznać i obwąchać, a przy okazji — poznać swoich przyszłych współtowarzyszy. Pamiętaj, by do hotelu dla psów zabrać ulubione zabawki i legowisko pupila. Dzięki temu będzie miał namiastkę domu. O czym jeszcze musisz pamiętać? W czasie wakacyjnym hotele dla psów cieszą się dużą popularnością, zadbaj o zarezerwowanie miejsca z odpowiednim wyprzedzeniem. A pakując psa pamiętaj o smyczy, obroży, a także lekach jeśli Twój czworonożny przyjaciel ich potrzebuje.

Co zrobić z psem na wakacje — podsumowanie

Nawet chwilowa rozłąka może być, zarówno dla psiaka, jak i dla Ciebie, trudna. Okazywanie emocji, szczególnie tych negatywnych może jednak spowodować, że pies będzie zaniepokojony. Ogranicz się do komendy “zostań” lub jakiejś innej, której używasz, gdy nie chcesz, by pupil za Tobą poszedł. Jeśli natomiast chcesz zapewnić dodatkową ochronę dla swojego czworonoga na czas wakacji, pomyśl o ubezpieczeniu psa. To polisa o charakterze czasowym, które może okazać się dobrym rozwiązaniem w sytuacji nieszczęśliwego wypadku.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się