Jak przygotować psa na dziecko? — 7 praktycznych wskazówek

Opublikowano

Spodziewacie się dziecka? Zastanawiasz się, jak Twój pies zareaguje na pojawienie się nowego członka rodziny? Zależy Ci na tym, aby pupil zaakceptował maluszka i przystosował się do nadchodzących zmian? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak przygotować psa na narodziny dziecka tak, żebyś była spokojna i nie musiała martwić się o bezpieczeństwo niemowlęcia. 

Jak przygotować psa na dziecko — poradnik

Daj psu czas

W ostatnich tygodniach przed porodem będziecie mieli mnóstwo spraw na głowie. Nie dokładajcie sobie kolejnych. Dlatego przygotowania psa do narodzin dziecka zacznij co najmniej na kilka miesięcy przed planowanym terminem porodu. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój czworonożny przyjaciel będziecie mieli czas na oswojenie się z nową sytuacją. Pamiętaj, że psy doskonale wyczuwają ludzkie emocje, a próba nauczenia zwierzęcia czegokolwiek w pośpiechu zawsze łączy się z nerwami i dużym stresem. Jeśli dasz sobie czas, nie będziesz musiała martwić się małymi niepowodzeniami na starcie. 

Oswój czworonoga z dziećmi

Być może Twój pupil nie miał wcześniej do czynienia z dziećmi. Jeśli istnieje taka możliwość, odwiedź z psem świeżo upieczoną mamę — znajomą albo kogoś z członków rodziny. Dzięki temu przekonasz się, w jaki sposób pies reaguje np. na płacz niemowlęcia. To ważna informacja, wówczas będziesz wiedziała, czy jest nad czym pracować. 

Stopniowo zmieniaj przyzwyczajenia pupila

Dopóki na świecie nie pojawi się dziecko, często bywa tak, że to pies zajmuje jego miejsce. 

Zwierzę jest Twoim ulubieńcem - p. Poświęcasz mu mnóstwo czasu,. Piesek towarzyszy Ci w codziennych czynnościach, leży na kanapie, kiedy oglądasz film i kładzie się “w nogach” łóżka, gdy zasypiasz. Nie dziw się zatem, że Twój pupil będzie cierpiał, jeśli utraci tę uprzywilejowaną pozycję. Dlatego stopniowo zmieniaj nawyki czworonoga. Nie chodzi o to,  żebyś nagle zaczęła go ignorować. Przykładowo, jeśli do tej pory to Ty wyprowadzałaś psa na spacer, niech teraz zaczną to robić także pozostali członkowie rodziny. Zadbaj również o rozrywkę dla czworonoga. Chodzi o zabawę, która nie będzie Cię absorbować, a w którą piesek sam się zaangażuje. To będzie dla niego jasny sygnał, że nie zawsze masz dla niego czas. Jeśli z kolei nie chcesz, by Twój czworonożny przyjaciel spał w sypialni, odpowiednio wcześniej kup specjalne legowisko. 

Naucz psa reagowania na komendy

Niektórym właścicielom czworonogów tresura źle się kojarzy, dlatego całkowicie z niej rezygnują. To błąd. Kiedy na świecie pojawi się dziecko, pies musi Cię słuchać i to bez względu na sytuację. Chodzi przecież o bezpieczeństwo nowo narodzonej pociechy. 

Koniecznie oducz psa skakania na powitanie, jeśli do tej pory tak okazywał radość. Wystarczy zwykła komenda: “Nie wolno” + imię zwierzaka. Twój pupil powinien reagować także na inne polecenia, takie jak, np. “puść” i “zostań”. 

Nagradzaj i bądź konsekwentna

Jeśli pies jest posłuszny, reaguje na komendy i stopniowo zmienia swoje nawyki, pamiętaj o tym, żeby go nagradzać. To dla niego dodatkowa motywacja i sygnał, że jesteś zadowolona z jego zachowania. Nawet jeśli nie wszystko idzie po Twojej myśli, bądź konsekwentna. Nie poddawaj się i zachowaj spokój. Jeśli zrezygnujesz, zniszczysz swój autorytet w psich oczach, a po narodzinach dziecka może być jeszcze trudniej. Nigdy jednak nie krzycz ani tym bardziej nie stosuj kar cielesnych. 

Przygotuj psa na pierwsze spotkanie z maluchem

Zadbaj o to, by pies przed spotkaniem z dzieckiem mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i by nie domagał się spaceru. Dzięki temu będzie spokojny i przyjaźnie nastawiony do nowego członka rodziny. Zanim pokażesz psu malucha, najpierw sama się z nim przywitaj. Podtrzymuj te rytuały i zwyczaje, które możesz. Dzięki temu piesek będzie czuł się bezpiecznie i będzie wiedział, że nadal jest dla Ciebie ważny. Zanim jeszcze wrócisz z niemowlęciem ze szpitala, wpuść czworonoga do dziecięcego pokoju. Niech dokładnie obwącha i oznaczy teren. Wówczas ten obszar stanie się dla niego znajomy i swojski.

Nie ograniczaj zwierzęciu kontaktu z dzieckiem

Najgorsze co możesz zrobić, to izolować psa od dziecka. Pod żadnym pozorem nie zamykaj pieska w łazience albo w innym pokoju. Wówczas potraktuje małego członka rodziny, jak zakazany owoc albo co gorsza — uzna Twoją pociechę za wroga, który odbiera mu Twoją uwagę. W najgorszym razie może stać się agresywny lub osowiały. Dlatego pozwól psu na naturalny kontakt z maluszkiem. Niech pupil obwącha, a nawet poliże dziecko. Pamiętaj jednak, by nie zostawić czworonoga sam na sam z maleństwem. Niech relacja między dzieckiem a psem rodzi się pod Twoim czujnym okiem.

Jak przygotować psa na dziecko — podsumowanie

Weź pod uwagę, że narodziny dziecka to nowa i nierzadko trudna sytuacja dla czworonoga. Każdy pies jest inny i może różnie reagować na taką rewolucję w swoim życiu. Może zdarzyć się, że podrapie szafę, kiedy akurat pójdziecie z wizytą do znajomych albo urwie się ze smyczy i ucieknie, choć wcześniej grzecznie chodził przy nodze. Dlatego warto zabezpieczyć się i na wszelki wypadek wykupić ubezpieczenie psa. To krótkoterminowe ubezpieczenie, obejmujące swoim zakresem uszkodzenie cudzego mienia przez Twojego pupila. 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się