Jak urządzić łazienkę dla seniora? — 5 praktycznych wskazówek

Opublikowano
Jak urządzić łazienkę dla seniora? — 5 praktycznych wskazówek

Łazienka to miejsce nie tylko dbania o higienę, ale także relaksu. Niestety, im jesteśmy starsi, tym w łazience pojawia się coraz więcej barier architektonicznych. Jeśli mieszkasz z seniorem lub chcesz zadbać o bezpieczeństwo starszej osoby, która mieszka sama, pomyśl o dostosowaniu łazienki do jej potrzeb. Jak to zrobić? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Od czego zacząć urządzanie łazienki dla seniora

Remont lub choćby drobne zmiany w łazience seniora to konieczność. Z biegiem lat nasi rodzice i dziadkowie są coraz mniej sprawni. A to oznacza, że na seniorów czyha w niedostosowanej łazience wiele pułapek. Starsze osoby mogą się poślizgnąć, stracić równowagę i uderzyć. Nie mówiąc już o konsekwencjach takiego upadku, np. złamaniu. Kości starszych osób są bowiem kruche i zrastają się dłużej. Podobnie jest w przypadku wszelkich ran. Jeśli senior choruje na cukrzycę, znacznie utrudnia to ich gojenie. Dzięki dostosowaniu łazienki zminimalizujesz ryzyko upadku, a jednocześnie pozwolisz seniorowi zachować samodzielność i prywatność. Od czego zacząć? Nie działaj na własną rękę. Porozmawiaj z rodzicem lub z dziadkiem. Inaczej rozwiązania, które wdrożysz, mogą okazać się zbędne lub niepraktyczne. Co gorsza, jeśli podejmiesz decyzję, bez porozumienia z bliską osobą, możesz ją zrazić do korzystania z nowych rozwiązań. 

Łazienka dla seniora — jak ją urządzić

Zanim porozmawiasz z seniorem i coś zaproponujesz, najpierw wysłuchaj, co ma Ci do powiedzenia: z czym ma największy problem i co ułatwiłoby mu toaletę. Jak urządzić łazienkę dla starszej osoby? Poniżej znajdziesz jednak kilka praktycznych rozwiązań. Być może niektóre z nich sprawdzą się w przypadku Twoich dziadków lub rodziców.

Wymień wannę na kabinę prysznicową

Brak równowagi i problemy ze stawami powodują, że wejście i wyjście z wanny to dla starszej osoby nie lada wyzwanie. Dlatego warto wymienić wannę na prysznic, najlepiej taki bez zabudowy, tzn. tylko z brodzikiem, jakie często można zobaczyć w szpitalnych łazienkach. Dobrym rozwiązaniem będzie również zamontowanie specjalnego krzesła kąpielowego. Kąpiel na stojąco i namydlone ręce mogą skończyć się upadkiem. Krzesełko pozwoli seniorowi umyć się wygodnie i zapewni bezpieczeństwo. Alternatywne, ale kosztowne rozwiązanie, to specjalna wanna z drzwiami (polecana seniorom, którzy jeżdżą na wózku inwalidzkim).

Wyłóż maty antypoślizgowe

W mokrej wannie lub w brodziku bardzo łatwo się poślizgnąć. Dlatego pamiętaj, by włożyć tam specjalne maty antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko upadku. Pamiętaj również o włożeniu na podłogę dywanika. Dużo łatwiej wyjść na suchy dywan niż na mokre i śliskie łazienkowe płytki.

Kup specjalne schodki

Jeśli na razie nie ma mowy o wymianie wanny na kabinę prysznicową, możesz kupić specjalne schodki, najlepiej z uchwytami. Dzięki nim seniorowi będzie o wiele łatwiej wejść lub wyjść z wanny, a Ty będziesz spokojniejszy o jego bezpieczeństwo.

Zamontuj specjalne uchwyty

Takie rozwiązanie przyda się osobom, które mają problemy z chodzeniem. Specjalne uchwyty nie tylko ułatwią wejście i wyjście po kąpieli, ale także poruszanie się po łazience i korzystanie z toalety. Możesz wybrać uchwyty, które montuje się na stałe albo modele przenośne, które przyczepia się na przyssawki. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, starsza osoba będzie mogła ich używać nie tylko w łazience. Pamiętaj jednak, że przymocowanie uchwytów na stałe zapewnia większe bezpieczeństwo.

Zamontuj specjalny transporter

W przypadku znacznej niepełnosprawności starszej osoby, np. niedowładu, rozważ zamontowanie specjalnego transportera. Jest on mocowany do sufitu. Dzięki niemu senior zostanie przeniesiony na siedzisku, szybko i wygodnie, a przede wszystkim — bezpiecznie.

Mobilna ścianka działowa

To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużej łazienki. Mowa o przenośnej ściance działowej. Jeśli z jakichś względów nie chcesz zostawiać seniora w łazience samego, a jednocześnie zależy Ci, by uszanować jego prywatność, zamów mobilną ściankę działową. Dzięki temu starsza osoba będzie czuła się swobodnie, a Ty w każdej chwili możesz się upewnić, że wszystko jest w porządku.

Łazienka dla seniora — dofinansowanie

Jeśli senior posiada orzeczenie o niepełnosprawności, czyli w myśl przepisów jest osobą z niepełnosprawnością, możesz ubiegać się o dofinansowanie do remontu łazienki do PFRON-u, czyli, do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Remont łazienki seniora jest wówczas traktowany jako likwidacja barier architektonicznych dla osoby niepełnosprawnej. Szczegółowe informacje na temat wysokości takiego dofinansowania oraz warunków, jakie należy spełnić, znajdziesz na stronie PFRON-u.

Łazienka dla seniora — podsumowanie

Łazienka dopasowana do potrzeb seniora, ułatwi codzienną toaletę. Da poczucie, że pomimo problemów lub podeszłego wieku, nadal jest osobą samodzielną i niezależną. Z kolei Ty będziesz mieć pewność, że bliska Ci osoba jest bezpieczna i że kąpiel nie skończy się wypadkiem.  To jednak nie jedyna ochrona, o której warto pomyśleć. Ubezpieczenie zdrowia może okazać wsparciem dla Ciebie lub Twoich bliskich, m.in. w przypadku zawału serca, udaru lub nowotworu, o ile nie wystąpią wykluczenia.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się