Formalności po zakupie mieszkania

Opublikowano

Zakup mieszkania to ogromny krok w życiu każdego człowieka i inwestycja, która pozwala na spokojne myślenie o przyszłości. Dokonując tak istotnej transakcji warto mieć też na uwadze ubezpieczenie nieruchomości, które może zapewnić ochronę mieszkaniu i spokój ducha kupującym.

O czym warto jeszcze pomyśleć przy takim przedsięwzięciu?

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Inwestując w mieszkanie możesz zdecydować się zarówno na nieruchomość z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Każdy wybiera wedle własnego gustu, potrzeb i funduszy, ale należy pamiętać, że w zależności od typu mieszkania, różnią się także formalności, których dokonać należy po jego zakupie.

Jeżeli kupujesz mieszkanie od dewelopera sprawa jest nieco prostsza, ponieważ wówczas umowa podpisywana jej między waszą dwójką, najczęściej jeszcze przed wybudowaniem lokalu. Później, po jego ukończeniu, pojawia się umowa właściwa i to ona czyni cię właścicielem mieszkania.

Jednak jeszcze przed podpisaniem pierwszej, deweloperskiej umowy, warto sprawdzić kilka podstawowych faktów, jak choćby wiarygodność dewelopera i szczegółowe informacje o inwestycji. Zanim przyjdzie do podpisania drugiej umowy, przy odbiorze mieszkania pamiętaj, by dokładnie je sprawdzić. Często zdarzają się niedociągnięcia i błędy, których poprawa po podpisaniu umowy pozostanie już na twojej głowie.

W przypadku wyboru nieruchomości z drugiej ręki, umowa sporządzana jest w formie aktu notarialnego i przed jej podpisaniem warto – zachowując ostrożność – zapoznać się z pewnymi dokumentami, by uniknąć rozczarowań czy kłopotów formalnych w przyszłości.

Kwestiami, na które należy zwrócić uwagę jest fakt, czy w mieszkaniu nie jest nikt zameldowany i czy dotychczasowy właściciel nie zalegał z żadnymi opłatami. Kluczowe jest sprawdzenie ksiąg wieczystych, stwierdzających wprost, kto jest właścicielem nieruchomości. W przypadku ich braku trzeba natomiast wnioskować o inny dokument, który będzie potwierdzał własność nieruchomości. Dokładna weryfikacja podstawowych informacji może wydawać się dość mozolna, ale z pewnością pozwoli uniknąć ogromnych problemów w przyszłości i warto poświęcić na nią czas.

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Choć decydując się na zakup mieszkania, mało kto chce przewidywać czarne scenariusze, trzeba się liczyć z tym, że nieszczęśliwe i niezależne od nas wypadki po prostu mogą się wydarzyć i lepiej pomyśleć o dodatkowej ochronie wcześniej, a nie w momencie, gdy jest już za późno. Ubezpieczenie nieruchomości pozwoli zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też sporo nerwów, które w przypadku ewentualnego zniszczenia mieszkania są nieuniknione.

Wybierając ubezpieczenie nieruchomości w TU Europa możesz bezproblemowo dopasować jego zakres do swoich potrzeb i określić wartość przedmiotów, które chciałbyś zabezpieczyć i określić stopień zagrożenia, przed którym chciałbyś być chroniony.

Możesz postawić zarówno na ochronę całościową, jak i taką, która skupia się na konkretnych rzeczach czy częściach nieruchomości. Kluczowe jest oczywiście ubezpieczenie na wypadek zdarzeń nieprzewidywalnych, jak spięcie, pożar czy zalanie, na które w większości przypadków nie mamy żadnego wpływu.

Tak samo jak w przypadku ubezpieczenia turystycznego, możesz decydować między różnymi wariantami ubezpieczenia nieruchomości. Konfigurator dostępny na stronie Europa Ubezpieczenia pozwoli dobrać najkorzystniejszą opcję. Możesz postawić na zabezpieczenia podstawowe, w skład których wchodzi m.in. ubezpieczenie ruchomości domowych od pożaru, zdarzeń losowych, akcji ratowniczej i dewastacji lub też pakiet Home Assistance, umożliwiający skorzystanie z interwencji specjalisty oraz pokrywający koszty zakwaterowania w przypadku zdarzenia losowego czy włamania.

Ubezpieczenie proponowane przez TU Europa jest bardzo korzystne, gdyż obejmuje ochroną nieruchomość aż od 18 zdarzeń losowych.

W razie potrzeby, podstawowy zakres ubezpieczenia może zostać również rozszerzony o dodatkowe opcje, które pozwolą na zapewnienie jeszcze większego spokoju i bezpieczeństwa. Mowa tu o takich kwestiach, jak choćby powódź, stłuczenie szklanych przedmiotów, asysta prawna czy możliwość ubezpieczenia innych obiektów (np. furtki czy bramy) na terenie posesji.

Maksymalna kwota, na którą możesz ubezpieczyć mieszkanie to 1,5 miliona złotych. Składkę ubezpieczenia można opłacićjednorazowo bądź rozbić na składki miesięczne. Polisa wykupywana jest na rok, a później – w miarę potrzeb czy chęci – przedłużana na kolejne lata.

Strona internetowa Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa zawiera wszystkie dokumenty, opisujące informacje o produktach i warunkach ubezpieczenia nieruchomości. Istotne jest również, że wybrane ubezpieczenie może obejmować lokal mieszkalny, ale także nieruchomość, w której zarejestrowana jest działalność gospodarcza o charakterze biurowym.

Co ważne, ubezpieczenie można wykupić zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i telefonicznie.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości istnieje możliwość zamówienia rozmowy telefonicznej z konsultantem, który oddzwoni we wskazanym terminie i odpowie na wszystkie pytania.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się