Jak Polacy planują wakacje w dobie pandemii?

Opublikowano
Jak Polacy planują wakacje w dobie pandemii?

Planowanie wakacji w dobie pandemii stało się obecnie prawdziwym wyzwaniem. Ilość obostrzeń, dokumentów oraz wymagań obowiązujących na świecie może wprowadzić w nie lada zamieszanie. Co zrobić, aby planowane wakacje nie okazały się przykrym zawodem? W tym artykule przedstawimy kilka rad jak się na to przygotować.

Dobry research to podstawa


Zanim zdecydujesz się na kupno biletów, w pierwszej kolejności, sprawdź czy wybrana przez Ciebie destynacja przyjmuje turystów. Nie wszystkie kraje otworzyły swoje granice dla podróżujących z zagranicy. Aktualnie w listopadzie 2021 roku z egzotycznych kierunków mamy do wyboru część Azji i Indonezji (m. in. Tajlandia i Bali), jednak należy ten stan na bieżąco monitorować. Stany Zjednoczone także oferują możliwość wjazdu turystów - oczywiście dla tych, którzy spełniają konkretne wymogi. Zielony certyfikat to konieczność, a przekraczając granicę samolotem, trzeba również okazać negatywny test na obecność koronawirusa. 

Pamiętaj! W większości krajów test musi być wykonany nie wcześniej niż trzy doby przed planowaną podróżą. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, ponieważ większość laboratoriów jest teraz bardzo obciążonych.

Dobry plan na podróż


Aktualnie okoliczności zmusiły Polaków do zmiany podejścia do podróżowania. Niegdyś można był wybrać dowolny kraj na mapie świata bez dodatkowych utrudnień w podróży. Dzisiaj staliśmy się zdecydowanie bardziej ostrożni w planowaniu. Wybieramy miejsca, które są bliżej Polski oraz takie, które mają rozwiniętą opiekę medyczną - na tyle, żeby w razie zachorowania (na koronawirusa bądź inną chorobę) czuć się bezpiecznie.

Pandemia jednak nie zmieniła do końca naszego stylu podróżowania. Widać to szczególnie po miejscach, które tak jak w ubiegłych latach największe przechodziły największe oblężenie w sezonie wakacyjnym. Mowa tu o krajach bałkańskich, takich jak: Chorwacja, Czarnogóra, Grecja czy Bułgaria. Turyści w tych miejscach mogli liczyć na piękną pogodę, piękne piaszczyste i kamieniste plaże, dobre (lokalne!) jedzenie, a także stosunkową bliskość do Polski oraz mniejszą ilość wymaganych formalności. Pozostaje się tylko cieszyć, że pandemia nie zmusiła nas do zmiany ulubionych destynacji!

Jednak nie ma co ukrywać, że pod innymi względami podróżowanie zmieniło się wraz z panującą sytuacją epidemiologiczną na świecie. Musieliśmy przecież dostosować się do wprowadzanych obostrzeń i reagować na nie na bieżąco na zamykane granice. Jak się okazuje pandemia miała wpływ nie tylko na turystykę zagraniczną, ale również na… krajową!

Podróżowanie po Polsce w pandemii


Jak się okazuje pandemia koronawirusa spowodowała wzrost popularności turystyki krajowej. Polacy zakochali się w polskich górach i jeziorach, masowo rezerwując noclegi na Mazurach, Kaszubach czy w Zakopanem. Długie weekendy były gratką dla hotelarzy i agroturystyki, ponieważ jak się okazuje, preferencje Polaków co do spędzania wolnego czasu, zdecydowanie się zmieniły.

Teraz wolimy spędzić weekend w domku w lesie, bez zasięgu i dostępu do Internetu. Slow life na stałe wdarł się do naszej rutyny podróżowania. Powstały nawet dedykowane ku temu portale z ofertami rustykalnych “slow” noclegów. Okazuje się, że wolimy spokojny weekend wśród natury od imprezowych Krupówek czy szybkich city-breaków w Krakowie i Wrocławiu.

Pandemia sprawiła, że doceniliśmy krótkie chwile i łapiemy momenty. Decydujemy się raczej na ofertę last minute niż na długie, dwutygodniowe, wakacje, które planujemy z półrocznym wyprzedzeniem. 


Ubezpiecz swoje wakacje


Skoro mowa o planowanych z wyprzedzeniem wakacjach, szczególnie w dobie pandemii, to warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie turystyczne (jeśli wybieramy się za granicę) oraz ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.

Czym jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji? To jeden z najpopularniejszych ostatnimi czasy produktów w portfolio Towarzystwa Ubezpieczeń Europa – i nie ma się co dziwić. Ten produkt sprawdzi się szczególnie w momencie, gdy nie jesteś pewny/a swojej podróży, a nie chcesz stracić środków zainwestowanych w zakup biletów.

Dlaczego warto wybrać ten wariant do ubezpieczenia turystycznego jeśli wybieramy się za granicę? Jeżeli musisz nagle zrezygnować z wyjazdu, a nie nastąpiły żadne warunki wyłączające określone w OWU, to możesz liczyć na wszystkie poniesione koszty (impreza turystyczna, transport, noclegi, bilety). W dzisiejszych dość niepewnych czasach warto ubezpieczać się na wypadek, gdyby spotkała nas nieprzewidziana sytuacja. 

Koszty rezygnacji to dwa warianty do wyboru. Istnieje opcja rozszerzenia ubezpieczenia o zakres choroby COVID-19 lub wariant 100% MAX, który już tę opcję zawiera.

Uwaga! Koszty rezygnacji idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy kupujesz wycieczki z dużym wyprzedzeniem. Rekomendujemy też dołączać tę opcję do ubezpieczenia turystycznego.


Podsumowanie


Pandemia zdecydowanie zmieniła nasze podejście do podróżowania. Warto zadać sobie pytanie: Czy na lepsze? Jedno jest pewne - na pewno nie wrócimy już do starych nawyków. Aktualnie musimy się dopasować do panujących na całym świecie obostrzeń. Nie możemy być w 100% elastyczni jak niegdyś, gdyż teraz musimy planować wiele rzeczy z wyprzedzeniem - niekiedy też szybko reagować na sytuacje, które mogą nas zaskoczyć (odwołany lot, choroba, nagłe zamknięcie granic). 

Jedno jest pewne: Polacy z pewnością tęsknią za podróżowaniem w dalekie podróże, ale jednocześnie pokochali Polskę i naszą lokalną turystykę! Jest więc również pozytywna strona zachodzących zmian.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się