Jak chronić oszczędności przed wysoką inflacją?

Opublikowano
Jak chronić oszczędności przed wysoką inflacją?

Inflacja to gorący temat. W co zainwestować, aby uchronić swoje oszczędności w okresie podwyższonej inflacji? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik CPI pierwszy raz od marca 2020 przekroczył wskaźnik 4%. Narodowy Bank Polski w swoich prognozach zapowiada znaczny wzrost. Jakie są skuteczne sposoby, aby chronić swoje oszczędności przed inflacją?

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją - czy warto w nie inwestować?


W czerwcu 2019 roku wskaźnik CPI znacznie przekroczył cel inflacyjny NBP - 2,5%. Przy takim poziomie posiadanie obligacji Skarbu Państwa nie daje żadnych zysków. Niestety może to wynikać z niskiego oprocentowania, które do tej pory nie uległo zmianie. Najważniejsza zasada związana z obligacjami skarbowymi jest taka, że powinno się unikać tych, które są indeksowane inflacją. Mówi się, że najlepszym wskaźnikiem indeksującym jest WIBOR + marża.


Niestety ostatnie 20 lat to w większości przekroczenie poziomu inflacji. Ostatni rok pokazuje, że zasada nie jest żelazna. Podwyżka stóp procentowych lub spadek inflacji utwierdza w przekonaniu, że dużo lepszym instrumentem inwestycji jest obligacja indeksowana inflacją - ale z pewnym zastrzeżeniem. Pamiętajmy o tym, że często indeksacja obligacji może być opóźniona. 


Mamy 4 rodzaje papierów, które są indeksowane inflacją: 4-letnie, 6-letnie rodzinne, 10-letnie oraz 12-letnie. Ich oprocentowanie znajduje się najczęściej w przedziale 2,4%-3,2%. Oznacza to, że żadne z nich nie przekracza obecnego poziomu inflacji. Inwestowanie w te rodzaje obligacji nie daje pewności, że zysk będzie realny. Do tego dochodzi jeszcze konieczność podatku od odsetek. 


Zainteresowanie papierami dłużnymi, które wydają się być “bezpieczne” może maleć w ostatnich kwartałach roku. Ze względu na wzrost inflacji powyżej celu wyznaczonego przez NBP. 


Obligacje o wyższej rentowności


Gdy inflacja przekracza znacznie poziom oprocentowania obligacji skarbowych, możemy pomyśleć o obligacjach korporacyjnych. Są to papiery dłużne o wysokiej rentowności. Mogą zapewnić lepszą ochronę przed przyszłą inflacją.


Warto wybrać takie obligacje, które mają zmienne oprocentowanie. Realna wysokość odsetek pozostaje wówczas mniej więcej stała. W przypadku papierów dłużnych o stałym kuponie, realny dochód może się zmienić wraz z inflacją. 


Obligacje ale też akcje dywidendowe 


Co może stanowić dobre zabezpieczenie przed wzrostem inflacji? Przejście z obligacji na akcje. Warto pomyśleć o spółkach, które regularnie wypłacają dywidendę. Aktualnie mamy na polskiej giełdzie sytuację, w której stopa dywidendy utrzymuje się na poziomie 4%.


Według danych, coraz więcej spółek notowanych na giełdzie wypłaca sobie regularnie dywidendy. Aż 80 firm z warszawskiej giełdy dzieli się zyskami. 


Inwestycje w surowce 


Inwestowanie w takie towary jak m.in surowce to kolejny dobry sposób na ucieczkę przed inflacją. Ogólnie towary rosną w warunkach inflacyjnych. Przykład? Lata 70. USA - ceny ropy wzrosły, ceny złota również, a inflacja wciąż była na bardzo wysokim poziomie. Jednym z podstawowych zabezpieczeń przed inflacją jest kupno złota. Obecnie cena tego surowca to około 6 tys. złotych. 


A może nieruchomości?


To też może być skuteczna walka przed rosnącą inflacją. Dodatkowo - jeżeli posiadacie nieruchomość na wynajem, to możecie podwyższyć czynsz przy obecnych warunkach. Ta możliwość do zwiększania przepływów pieniężnych zapewnia zabezpieczenie przed inflacja. 


Związane z inflacją zmiany są dynamiczne - i niestety trzymanie pieniędzy na lokatach nie opłaca się tak bardzo jak kiedyś. Niestety jest to podyktowane niskim oprocentowaniem. Obecnie to co jest najbardziej oszczędne z perspektywy klienta to lokaty dedykowane nowym użytkownikom. Niestety nie można korzystać z nich w nieskończoność.


Na szczęście świat finansów i biznesu na bieżąco dostosowuje się do panujących realiów. Dzięki temu możemy stworzyć sobie nowe możliwości do inwestycji i sprawić, że inflacja zacznie kształtować się w całkiem inny sposób. Korzystniejszy dla nas. 


Aktualne prognozy zapowiadają spadek, ale niestety wciąż ta kwestia pozostaje otwarta dla ekonomistów, którzy potrafią przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze. 


Należy jednak pamiętać, żeby przy obecnej sytuacji rynkowej ciężko o bezpieczne inwestycje. Takich, które uchronią przed inflacją lub zapewnią zysk często możemy szukać ze świecą. Warto w takim przypadku rozważyć dywersyfikację. 


Czy jest w ogóle odpowiedni moment na inwestowanie?


Pamiętajmy, że zawsze dobrze jest w coś inwestować i pomnażać swój kapitał. Nie każdy jest jednak gotowy, więc wówczas najlepiej nie decydować się na taki odważny krok. Kiedy inwestycja nie ma sensu? Moment posiadana długów konsumenckich. W takim wypadku najbezpieczniej w pierwszej kolejności spłacić zaległe zobowiązania. Brak poduszki finansowej to kolejna kwestia. Warto najpierw zainwestować oszczędności, aby zmniejszyć ewentualne ryzyko finansowe. 


Pamiętajmy, że w dobie internetu każdy produkt inwestycyjny jest możliwy do sprawdzenia. Nie musimy wychodzić z domu. Potraktujmy więc inwestycję jako zabezpieczenie na przyszłość. 


 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (3 ocen)
  • Podziel się