Susza i pożary - czy zmiany klimatu dotyczą mnie bezpośrednio?

Opublikowano
Susza i pożary - czy zmiany klimatu dotyczą mnie bezpośrednio? - ubezpieczenie nieruchomości

Być może czeka nas najbardziej suche lato w historii. Zdaniem ekspertów susze będą się powtarzać, stając się coraz dłuższe i dotkliwsze. Jak radzić sobie z upałami i jak zabezpieczyć się przed skutkami pożarów?

ubezpieczenie nieruchomości online

Od maja br. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB wprowadził nowy typ ostrzeżenia „Susza Alert”. W wyniku suchej wiosny deszcz, zamiast uzupełniać zasoby wodne kraju po prostu spływa po powierzchni ziemi. Opady są nieregularne i nierównomierne. Przerwy między deszczowymi dniami długie. Ostatnie zimy były praktycznie bez śniegu. Zacierają się granice między porami roku i strefami klimatycznymi. To jeden z efektów zmian klimatycznych. Zima 2019/2020 była najcieplejszą w XXI wieku i jednocześnie najcieplejszą zimą od połowy XIX wieku. Tylko od 1951 roku wzrost temperatury zimą szacowany jest na 2,5°C . Konsekwencją suszy będzie z pewnością wzrost cen produktów rolnych, pogorszenie jakości wody w rzekach, ograniczenia w korzystaniu z wody do podlewania ogrodów, mycia samochodów czy napełniania basenów oraz pożary.

Robi się niebezpiecznie

Zaburzenia systemu klimatycznego powodują gwałtowny wzrost niebezpiecznych zjawisk pogodowych i hydrologicznych, a co za tym idzie i zagrożenia pożarowego. Australijczycy wiedzą, jak się do tego przygotować. W okresie suszy i fali upałów, obowiązuje absolutny zakaz używania ognia (wówczas zabronione jest wszystko: papierosy, grill, ognisko...). Podwórka są posprzątane, zarośla przycięte. Kiedy robi się ekstremalnie niebezpiecznie, zamykane są szkoły, parki, szlaki turystyczne i restauracje. Wiele osób zabezpiecza domy, włącza zraszacze i wyjeżdża. W tym kontekście dość oczywiste wydaje się wykupienie ubezpieczenia domu.

W Polsce również zmieniają się zwyczaje. Rośnie świadomość, jak np. fatalne w skutkach może być wypalanie traw w czasie suszy i jak dużą pomocą w czasie ewentualnego zdarzenia może być ubezpieczenie domu. Jakie polisy kupują Polacy? Jak wynika z badań, najchętniej mimo wszystko ubezpieczamy ruchomości (ok. 61% Polaków), w drugiej kolejności (57% badanych) decydujemy się na ubezpieczenie murów i elementów stałych przed skutkami różnych zdarzeń losowych. Nieco rzadziej interesuje nas OC w życiu prywatnym. Na takie ubezpieczenie decyduje się 46% ankietowanych. Najrzadziej kupujemy domowe assistance (26%). Co ciekawe spora grupa osób w ogóle nie orientuje się, jaką polisę mieszkaniową posiada (12%). Tymczasem wśród polis mieszkaniowych występują spore różnice. Niektóre chronią wyłącznie mury lub elementy stałe, inne ruchomości, a jeszcze inne chronią nas na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim. Co więcej ubezpieczenia te mogą mieć różne sumy ubezpieczenia. Mogą też chronić przed różnego typu ryzykami – huraganem, deszczem nawalnym, zalaniem, osunięciem się ziemi, pożarem i wieloma innymi zdarzeniami. Dlatego w przypadku zakupu ubezpieczenia domu warto zawsze wnikliwie zapoznać się z warunkami wybranej przez nas polisy.

Posiadasz dom letniskowy? Ubezpiez go od pożaru i włamania.Sprawdź, jak to zrobić.

Nie marnuj wody

Na wypadek suszy jesteśmy w Polsce słabo przygotowani. By przeciwdziałać suszy, powinniśmy też zmienić swoje nawyki. Racjonalne gospodarowanie wodą to nie tylko zadanie stojące przed rządem i samorządami. Dotyczy to każdego z nas. Jak oszczędzać wodę? W takich krajach jak Australia, gdzie susza od zawsze daje się we znaki, a woda jest naprawdę droga to jeden z popularniejszych tematów kampanii społecznych. Porady są proste i łatwe do wdrożenia w każdej szerokości geograficznej:

• skróć czas kąpieli pod prysznicem do max. 4 minut - możesz powiesić w pobliżu zegar lub kupić specjalny timer

• wyłącz wodę, kiedy myjesz zęby

• postaw na proekologiczną armaturę: prysznic z napowietrzaniem, dwuprzyciskową spłuczkę

• kupując sprzęt AGD, sprawdź, ile zużywa wody. To tak samo istotny parametr, jak energooszczędność

• włączaj zmywarkę i pralkę, kiedy masz je czym wypełnić

• napraw cieknący kran, sprawdź całą instalację

• zbieraj deszczówkę i używaj jej do podlewania ogrodu

A skoro o ogrodach mowa… W okresie intensywnej suszy warto ograniczyć też koszenie trawy. Zbyt nisko przycięta, szybciej uschnie. Jeśli już koniecznie chcesz zadbać o trawnik, ustaw kosiarkę na najwyższy poziom. Jeśli i tak nie lubisz koszenia i podlewania trawnika, zamień go na swoją własną łąkę. Kwietne łąki wiążą wilgoć w glebie, nie wymagają intensywnego podlewania, ani częstego koszenia. Są odporne na suszę i jak pięknie wyglądają. Co więcej, redukują zanieczyszczenie powietrza, pochłaniając szkodliwe substancje skuteczniej od trawników.

Masz ogród? Sprawdź, co można w nim ubezpieczyć.

Przyczyny pożaru – należy się odszkodowanie czy nie?

Pożary są interpteriwane jako zniszczenia spowodowane ogniem i jego rozprzestrzenianiem. Powodem tego mogą być różne: uderzenie pioruna, zwarcie instalacji, czy przesuszona trawa, która stanie w płomieniach od ognia. Narażone na zniszczenia są wówczas nasze domy. O ogniisko zapalne bardzo łatwo w trakcie suszy. Płoną wówczas nie tylko trawy, ale domy z całym dobytkiem. Stosując nawet najlepsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, nie możemy mieć pewności czy ogień nie strawi dobytku naszego życia. Tu przyda się polisa chroniąca nieruchomości oraz przedmioty, które znajdują się w naszych domach. Wybierając sumę ubezpieczenia, nie warto oszczędzać. Ta kwota powinna odpowiadać majątkowi, który posiadamy. 

Dziecko rozbiło szybę u sąsiada? Nie zawsze musisz za to płacić. Przeczytaj artykuł na naszym blogu i dowiedz się, jak działa OC w życiu prywatnym. KLIK

Pożary w domach - jak zapobiegać?

Poniżej podajemy kilka zasad i proste zabezpieczenia przeciwpożarowe, które wzmocnią poczucie bezpieczeństwa w Twoim domu:

1. Zadbaj o prawidłowy stan instalacji elektrycznej.

2. Łatwopalne produkty trzymaj z dala od źródła ognia i ciepła np. butlę z gazem, kanister.

3. Sprawdź szczelność przewodów kominowych i czyść je z sadzy regularnie.

4. Nie przechowuj opału bezpośrednio przy kominku.

5. Zainstaluj w domu czujniki dymu i czadu – w razie niebezpieczeństwa zaalarmują Cię odpowiednio wcześnie.

6. Kup gaśnicę (strażacy do domu polecają proszkową gaśnicę ABC) i umieść ją w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli w Twoim domu jest piec, kolejną gaśnicę umieść w kotłowni.

7. Stwórz i przećwicz z domownikami drogę pożarową.

8. Nie wieszaj w korytarzach łatwopalnych materiałów np. zasłon czy kotar.

9. Wszystkie potencjalne źródła ognia (zapałki, zapalniczki itp.) trzymaj poza zasięgiem dzieci. 

10. Ubezpiecz swój dom, na wypadek pożaru. KLIK

ubezpieczenie nieruchomości online

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się