Dark Sky Tourism – nowy trend w turystyce

Opublikowano
Dark Sky Tourism – nowy trend w turystyce

Czy wiesz, że 80% mieszkańców Stanów Zjednoczonych i 67% mieszkańców Unii Europejskiej żyje w miejscach, w których nie widać Drogi Mlecznej? Dziś dorasta pokolenie, które nie wie, że można ją dostrzec z Ziemi. W Polsce powstały dwa rezerwaty ciemnego nieba, które utworzono w Bieszczadach i Górach Izerskich.

ubezpieczenie turystyczne

Wydarzenie, które zmieniło losy świata

W 1879 roku wynaleźliśmy żarówkę. A w zasadzie po żmudnych eksperymentach zrobił to zespół Thomasa Edisona. Ten wynalazek był poważnym krokiem w rozwoju cywilizacji. Sztuczne światło pozwoliło wydłużyć czas pracy oraz funkcjonownie po zmroku. Dzięki elektryczności i żarówce nie wstajemy razem ze wschodem słońca i nie kładziemy się spać wraz z zachodem jak nasi przodkowie. Jednak żyjąc w miastach, jesteśmy otoczeni świetlnym bałaganem, nad którym przestaliśmy już dawno panować. Liczba latarni, reklam i innych źródeł sztucznego światła jest tak duża, że widać je z kosmosu.

Zanieczyszczenie świetlne

Zanieczyszczenie świetlne to nadmierna ilość wypromieniowanego w kosmos oświetlenia. W skrócie mówiąc - jest to światło, które nie oświetla konkretnego punktu, tylko świeci w atmosferę. Wówczas nad miastem tworzy się wyraźnie widoczna łuna. Za głównych sprawców zanieczyszczenia uchodzą latarnie uliczne, które nie są odpowiednio zaprojektowane i nie świecą punktowo. Efekt zanieczyszczenia światłem doskwiera najmocniej mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, Japonii i Unii Europejskiej. Czy wiesz, że w Warszawie świetnie funkcjonowało obserwatorium astronomiczne przy Łazienkach Warszawskich? Dziś została zaledwie kopuła bez teleskopów, bo polska stolica jest jednym z najmocniej oświetlonych miejsc w regionie. 

Co za dużo, to niezdrowo

Wpływ zanieczyszczenia świetlnego odczuwają nie tylko astronomowie (zaburza im widoczność gwiazd i galaktyk na nocnym niebie). Nadmiar sztucznego oświetlenia odbija się także na niektórych gatunkach roślin i zwierząt. Otumanione światłem nocnym ptaki gubią orientację i giną w zderzeniu z jasnymi budynkami. Sztuczne światło sprawia także, że niektóre gatunki drzew zrzucają liście poza cyklem pór roku. Na nadmierną ilość światła, która zaburza naturalny cykl życia, są głównie narażeni mieszkańcy wielkich miast. Przez nadmierne naświetlenie następuje zaburzenie produkcji melatoniny – hormonu odpowiadającego za spokojny sen.

Dark Sky Tourism

Dziś dorasta pokolenie, które nie wie, że droga mleczna jest widziana z Ziemi, dlatego podróżowanie w miejsca, gdzie nie ma światła może być niesamowitą przygodą. Podziwianie galaktyki to prawdziwa uczta dla zmysłów i niesamowite doświadczenie. Dark Sky Tourism to nowy trend w turystyce, który oznacza podróżowanie do miejsc, w których nie ma zanieczyszczenia świetlnego. Jeśli planujesz podróż ze swoim smykiem, któremu chcesz pierwszy raz pokazać gwiazdy, to przeczytaj artykuł na naszym blogu - jak spakować się na wspólny wyjazd z dzieckiem. KLIK

Najlepsze miejsca do podziwiania gwiazd

Jeśli chcesz zobaczyć gwieździste niebo, to zacznij od rezerwatów ciemnego nieba w Polsce, które utworzono w Bieszczadach i Górach Izerskich. W czołówce miejsc z najlepszymi widokami na Drogę Mleczną znajduje się w USA a tam kolejno Park Narodowy Wielkiego Kanionu w Arizonie, Park Narodowy Big Bend w stanie Teksas oraz Observatory Park w Ohio. Te gigantyczne rezerwaty przyrody oferują niezakłócony widok na konstelacje i planety. Podróż do Stanów wiąże się z wieloma formalnościami, dlatego warto odwiedzić te miejsca, które znajdują się blisko kraju, a również zachwycają widokiem. W pobliżu Berlina park krajobrazowy Westhavelland Nature Park – rezerwat ciemnego nieba. Tam najciemniejsze i najjaśniejsze niebo przypada między połową maja a połową lipca podczas nowiu. W tych warunkach widać światło zodiakalne. W Wielkiej Brytanii status czystego nieba otrzymały trzy parki – Exmoor National Park, Northumberland Dark Sky Park Galloway Forest Park. Najbardziej nieskazitelne niebo można tam obserwować w marcu i kwietniu. Natomiast późnym latem jest szansa na zobaczenie meteorów. We Francji warto odwiedzić narodowy park Pic du Midi, który jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najpopularniejszym miejscem do podziwiania widoków astronomicznych jest obserwatorium Midi-Pyrénées na szczycie góry, które mieści jedno z najwyższych muzeów na świecie na wysokości 2877 metrów. Znajduje się tam również największy we Francji 2-metrowy teleskop, przez który można podziwiać Drogę Mleczną. 

Podróżuj bezpiecznie

Wdrapywanie się na szczyt góry, czy wyprawa na koniec świata po to, by zobaczyć rozgwieżdżone niebo to jedna z tych podróży, która może dostarczyć wielu wrażeń. Do nocnej eskapady warto się odpowiednio przygotować i zadbać o bezpieczeństwo, zwłaszcza że najlepsze obserwatoria zwykle znajdują w ciemnych miejscach oddalonych od cywilizacji. Przy wyjazdach nawet za pobliską granicę warto zabrać ubezpieczenie turystyczneUbezpieczenie na wyjazd za granicę zapewnia wsparcie każdej, nawet ekstremalnej sytuacji, jak choroba, nagły wypadek, czy kradzież dokumentów. Ubezpieczenie ITravel ma także w swoim zakresie amatorskie uprawianie sportu, a polisę podróżną można łatwo zakupić online. Chcesz wiedzieć, jaka jest różnica między kartą EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym? Sprawdź na naszym blogu. KLIK

ubezpieczenie turystyczne

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się