Przewlekła choroba a ubezpieczenie turystyczne. Czemu i kiedy warto rozszerzyć ochronę?

Opublikowano
ubezpieczenie turystyczne

Standardowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje zaostrzenia i powikłań chorób przewlekłych. Z tego powodu osoby chorujące przewlekle powinny wykupić rozszerzenie ochrony.

Lato w pełni, a wraz z nim wakacje i podróże do ciepłych krajów. Inny klimat, długa podróż, upały, nagła zmiana trybu życia – to może sprawić, że osoba cierpiąca na nadciśnienie dostanie zawału bądź udaru, a nieznane wcześniej alergeny spowodują u astmatyków ataki duszności.

Z chorobami nie ma żartów

Kilka lat temu w mediach było głośno o turyście, który wyjechał na wakacje do Egiptu, gdzie zmarł na zawał. Ubezpieczyciel nie mógł wypłacić odszkodowania, gdyż zmarły wcześniej chorował na serce, a jego polisa nie obejmowała następstw ani zaostrzenia chorób przewlekłych, czyli innymi słowy: klient nie miał odpowiedniego ubezpieczenia.

Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Pani Anna chorująca od lat na cukrzycę wyjechała na wakacje do Turcji, a tam wpadła w śpiączkę cukrzycową. Miała szczęście, że przeżyła, ale za pobyt w szpitalu musiała zapłacić 15 tys. zł. Pan Marek planował w Tajlandii spędzić wakacje życia, ale pękł mu wrzód na dwunastnicy, co skończyło się operacją i wydatkiem 20 tys. zł.

Szacuje się, że w Polsce aż 10 milionów osób choruje na nadciśnienie tętnicze, które jest najczęstszą chorobą przewlekłą. Pod pojęciem chorób przewlekłych kryją się wszelkie schorzenia, które mają jedną lub więcej następujących cech charakterystycznych: są trwałe, pozostawiają po sobie inwalidztwo, powodują nieodwracalne zmiany patologiczne oraz wymagają specjalnego postępowania rehabilitacyjnego albo wymagać będą długiego okresu nadzoru, obserwacji czy opieki.

Oprócz nadciśnienia częstymi chorobami przewlekłymi są: choroba wieńcowa, nowotwory, cukrzyca, astma, dyskopatia, owrzodzenie dwunastnicy, zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, epilepsja czy niedoczynność tarczycy.

Ubezpieczenie turystyczne z szerszą ochroną

Jeżeli leczysz się od jakiegoś czasu stale lub okresowo na jakieś schorzenie, to przed wyjazdem na wakacje powinieneś wykupić ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o następstwa chorób przewlekłych. Jeśli tego nie zrobisz, zwykła polisa turystyczna nie zapewni ci wystarczającej ochrony.

Pamiętaj przy tym, że zaostrzenie choroby przewlekłej przeważnie wiąże się z poważnym stanem i wysokimi kosztami leczenia oraz transportu chorego do Polski. Zawał czy udar to choroby, których leczenie za granicą kosztuje nierzadko kilkaset tysięcy złotych. Nie opłaca się więc oszczędzać na ubezpieczeniu, gdyż taka oszczędność paradoksalnie może cię drogo kosztować.

Ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o następstwa chorób przewlekłych da ci poczucie bezpieczeństwa i spokój w podróży, a w razie problemów ze zdrowiem pokryje wydatki poniesione na leczenie oraz transport medyczny do Polski.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się