Ubezpieczenie kosztów rezygnacji - czy warto?

Opublikowano
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji - czy warto?

Odwołanie podróży w ostatnim momencie lub przerwanie wakacji w samym środku pobytu wcale nie musi oznaczać bezpowrotnej utraty pieniędzy. Istnieje ubezpieczenie, które pozwoli odzyskać 100% poniesionych kosztów, gdybyś musiał z nagle zrezygnować z wyjazdu bądź przerwać go w trakcie. 

ubezpieczenie koszty rezygnacji

Wakacje first minute

Wakacje „first minute” to atrakcyjne oferty podróży kupowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Są tańsze, więc możemy sobie pozwolić na egzotyczny kierunek, dłuższy pobyt, lepszy hotel z dodatkową gwiazdką i atrakcyjne wycieczki fakultatywne. Bilety do Azji, Ameryki i Australii też zdecydowanie lepiej kupić z wyprzedzeniem. Nie tylko dlatego, że ich cena jest konkurencyjna, ale również dlatego, że przygotowanie dalekiej podróży wymaga czasu. Od czegoś trzeba przecież zacząć, by określić ramy czasowe i skupić się na kolejnych krokach takich jak poszukiwanie noclegów, wynajem samochodu czy planowanie całej logistyki. Przelot to niejednokrotnie spora inwestycja, a czasem nawet największy wydatek w budżecie wyprawy, tym bardziej warto pomyśleć o nim wcześniej. Szukając oszczędności, często wybieramy opcję, która uniemożliwia nam rezygnację z biletu lotniczego albo dowolną zmianę daty. A co jeśli trzeba będzie odwołać wyjazd albo przerwać go w trakcie? To może przytrafić się każdemu. Wielu życiowych sytuacji, tych dobrych i tych złych, nie da się przewidzieć. Bez względu na to, jak wspaniale wszystko zostało zaplanowane ,to jednak zdarza się odwołać wyjazd. Dlatego kupując okazyjnie wakacje czy bilety lotnicze, dobrze jest przeznaczyć część zaoszczędzonych pieniędzy na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Dlaczego warto zakupić wakacje first minute? Przeczytaj artykuł na naszym blogu. KLIK

Kiedy zadziała polisa ubezpieczeniowa rezygnacja

Zazwyczaj myślimy o tych złych sytuacjach i to one spędzają nam sen z powiek. Nieprzewidziana choroba, komplikacje z ciążą, utrata pracy, wezwanie do sądu w sprawie rodzinnej, awaria w domu, która uniemożliwia wyjazd, kradzież dokumentów, czy śmierć bliskiej osoby. Studentom plany pokrzyżować może poprawkowy egzamin, kierowcom - wypadek komunikacyjny. To tylko niektóre przyczyny odwołania lub przerwania podróży. Czasem mogą być to pozytywne zdarzenia takie jak wyznaczenie terminu pobytu w sanatorium. Możemy też na przykład otrzymać propozycję nowej pracy albo projektu, który zawsze chcieliśmy zrealizować, a którego data pokrywa się z terminem zaplanowanych wakacji. A co jeśli na swojej życiowej drodze spotkamy swoją drugą połówkę i będziemy chcieli przełożyć wyprawę na kolejny rok, by odbyć ją wspólnie? Czy to wystarczający powód? Szczegółowy spis sytuacji, w których działa polisa zapisany jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wyjeżdżasz na wakacje do Tajlandii? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć. KLIK

Jakie koszty zostaną mi zwrócone?

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży działa w momencie, gdy podróż została opłacona, ale nie możemy jej zrealizować. Polisa pozwala skutecznie ograniczyć nieprzyjemne straty finansowe związane z odwołaniem lotu lub całego wyjazdu. To rozwiązanie zapewnia, że odzyskamy udokumentowane wydatki na wyjazd, bilety, noclegi oraz dodatkowe atrakcje jak wycieczki fakultatywne czy wynajęcie łodzi. Kolejnym argumentem za wykupieniem takiej polisy jest fakt, że nawet jeśli coś pokrzyżuje nam plany w trakcie pobytu, otrzymamy zwrot pieniędzy np. za niewykorzystane noclegi i atrakcje.

Jak kupić ubezpieczenie odwołania lotu

Podstawowa polisa turystyczna obejmujemy głównie koszty leczenia, ratownictwa i transportu medycznego, ale jej zakres można łatwo rozszerzyć o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Podsumowując, może być ono odrębną polisą lub częścią pakietu polisy turystycznej. Koszt ubezpieczenia zależy od wielu indywidualnych czynników takich jak termin, wartość podróży czy liczba uczestników, ale w całym budżecie wyprawy będzie stanowił niewielki ułamek. Na cenę polisy wpływa też termin jej zakupu - im zrobimy to wcześniej, tym lepiej. Jeśli polisy nie kupujemy od razu, warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, do jakiego momentu przed wyjazdem można taką polisę nabyć. Trzeba też pamiętać, że jeśli planujemy lot z przesiadką - odrębne ubezpieczenie musimy wykupić na każdy odcinek podróży. Osoby, które nie mają czasu na spotkania z agentami ubezpieczeniowymi i cenią sobie zakupy internetowe, mogą nabyć ubezpieczenie turystyczne online. Ci, którzy wolą rozwiać swoje wątpliwości i dopytać o szczegóły osobiście z łatwością znajdą w Internecie listę adresów stacjonarnych punktów sprzedaży. Sam zakup nie będzie ani skomplikowany, ani czasochłonny, a w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń może uratować nasze wymarzone wakacje. Więcej o ubezpieczeniu koszty rezygnacji przeczytasz w artykule na naszym blogu pt. „Odwołany urlop nie musi być zmarwieniem”.

ubezpieczenie koszty rezygnacji

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się