Gdzie wyjechać na Wielkanoc?

Opublikowano
Gdzie wyjechać na Wielkanoc?

Planujesz w tym roku spędzić Święta Wielkanocne inaczej niż zwykle? Chcesz odpocząć i zapomnieć o świątecznych porządkach, poświęcić czas rodzinie, zrelaksować się, a przy okazji trochę pozwiedzać? Zastanawiasz się, gdzie wyjechać na Wielkanoc? Poznaj nasze propozycje i wybierz najciekawszy kierunek.

Gdzie spędzić Święta Wielkanocne w Polsce

Na Święta Wielkanocne, które w tym roku wypadają 8-10 kwietnia, nie musisz jechać do krewnych, by spędzić je poza domem. Pozwól, by tym razem ktoś przygotował świąteczne śniadanie za Ciebie i dla Ciebie. Zafunduj sobie i swoim najbliższym odpoczynek od codzienności. Urokliwych miejsc, w których możecie spędzić Wielkanoc, jest w naszym kraju naprawdę wiele.

Wielkanoc w górach

Wielkanoc w górach będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz odpocząć od zgiełku miasta i cieszyć się pięknem górskich krajobrazów. Święta Wielkanocne przypadają poza sezonem, więc wynajem, np. domku w Bieszczadach, będzie o wiele tańszy niż w okresie wakacji, ferii zimowych czy Sylwestra. Co jeszcze przemawia za tym, by spędzić Wielkanoc akurat w górach? O wiele mniej turystów niż w najgorętszym okresie.

Wielkanoc nad morzem

Alternatywą dla Wielkanocy w górach jest oczywiście morze. Mamy tu na myśli popularne nadmorskie miejscowości takie jak np. Sopot, Łeba czy Kołobrzeg. Większość hoteli oferuje zazwyczaj trzydniowy pobyt, świąteczne śniadanie, różnego rodzaju atrakcje dla dzieci oraz dostęp do strefy SPA. Jeśli jednak w góry wolisz jechać zimą, a nad morze jeździsz w wakacje zachęcamy Cię do spędzenia Wielkanocy na Mazurach. Oprócz malowniczych jezior czekają tam na Ciebie również inne atrakcje, takie jak np. Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo czy żubry w Puszczy Boreckiej.

Wielkanoc w zamku

Ciekawym pomysłem może również okazać się wyjazd tematyczny, np. Wielkanoc w zamku. Oferty tego typu znajdziesz między innymi w Gniewie, Trzebieszowicach i Kliczkowie. Decydując się na taki wyjazd, możesz mieć pewność, że nocleg w zamkowych murach to dopiero początek atrakcji. Często bowiem na gości czeka bogata oferta kulturalno-turystyczna (koncerty, zabawy, zwiedzanie).

Gdzie wyjechać na Wielkanoc za granicę

Możesz oczywiście jechać nad polskie góry lub spędzić Wielkanoc w jednej z nadmorskich miejscowości. Jeśli jednak wybierając się na wyjazd chcesz mieć gwarancję przyjemnej, wiosennej pogody, a przy tym jesteś ciekawy świata, interesują Cię inne kultury i zwyczaje, zachęcamy Cię do wyboru mniej oczywistego kierunku. Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji na Wielkanoc za granicą.

Hiszpania

W Hiszpanii Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt. Obchodzi się ją jednak nieco inaczej niż w Polsce. Hiszpanie celebrują bowiem cały Wielki Tydzień. Podobnie jak my, udają się w Niedzielę Palmową, pobłogosławić gałązki oliwne lub palmy. To właśnie wtedy rozpoczynają się uroczyste procesje, które odbywają się przez kolejne dni. Przygotuj się na wielogodzinne barwne widowiska, które często kończą się nad ranem. W naszym kraju nie zobaczysz czegoś podobnego. Jeśli zdecydujesz się spędzić Wielkanoc w Hiszpanii, koniecznie spróbuj tradycyjnych świątecznych potraw takich jak np. Monas de Pascua (ciasto złożone ze słodkich chlebowych krążków) lub Bueñelos (przypominające nasze pączki).

Malta

Malta, czyli państwo-wyspa, zalicza się do krajów chrześcijańskich, w których Wielkanoc można spędzić naprawdę wyjątkowo. Na Malcie znajduje się 359 kościołów, w tym 313 na głównej wyspie i 46 na wyspie Gozo. 97% mieszkańców deklaruje się jako katolicy, a ponad połowa z nich to osoby praktykujące. Dlatego w okresie wielkanocnym w kościołach można spotkać prawdziwe tłumy wiernych. To, co może Cię zdziwić, to fakt, że na maltańskich wieżach kościelnych znajdują się dwa zegary. Jeden z nich ma za zadanie oszukać diabła. W Wielką Niedzielę mieszkańcy gromadzą się na ulicach, na których ustawia się stoły ze słodyczami i alkoholem, a z głośników rozbrzmiewa muzyka. Z kolei dzieci zanoszą do kościoła ciastka Figolli, czekoladowe jajka i cukrowe baranki, podobnie jak w Polsce przynosimy do poświęcenia pisanki. Ciastka te, początkowo nawiązywały kształtem do symboli Wielkanocy. Obecnie jednak dzieci ogranicza jedynie wyobraźnia, a ta jak wiadomo, nie ma granic. Figolli są wypełnione marcepanowym nadzieniem i posypane cukrem. Jak widać, zamiłowanie do wielkanocnych słodkości łączy dzieci pod każdą szerokością geograficzną. Wielkanoc to dla Maltańczyków bez wątpienia radosne święto, co widać i słychać.

Włochy i Watykan

Wielkanoc spędzona we Włoszech może okazać się niezwykłym przeżyciem. Głównie ze względu na uroczystości Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek przy Koloseum odbywa się droga krzyżowa, której przewodniczy papież. Nie sposób zapomnieć, że to właśnie w Rzymie ginęli za wiarę pierwsi chrześcijanie. Paradoksalnie, również tutaj nastąpił rozkwit chrześcijaństwa. Dlatego w Wielką Sobotę można wykorzystać na zwiedzanie najważniejszych rzymskich zabytków. Z kolei w Wielką Niedzielę warto udać się na Plac Świętego Piotra. Tam o godzinie 10.00 odbywa się msza wielkanocna, której przewodniczy papież. Po mszy ok. 12.00 następca świętego Piotra błogosławi zebranym wiernym. Włosi to bardzo rodzinny naród, dlatego punktem obowiązkowym jest dla nich świąteczny śniadanio-obiad. Do tradycyjnych wielkanocnych potraw należą między innymi la pizza di formaggio (która smakuje bardziej jak drożdżówka) czy la coratella (gulasz na bazie jagnięcego mięsa), chociaż potrawy różnią się w zależności od regionu. Co ciekawe, we Włoszech nie ma tradycji święcenia potraw.

Gdzie wyjechać na Wielkanoc – podsumowanie

To od Ciebie zależy, gdzie i jak spędzisz Święta Wielkanocne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć aktywny wypoczynek z wizytą w SPA. Jeśli zdecydujesz się na Wielkanoc za granicą, możesz celebrować te wyjątkowe świata razem z lokalnymi mieszkańcami, poznając ich zwyczaje i lokalną kuchnię. Pamiętaj jednak, by wyjazd, szczególnie ten zagraniczny, zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas zakup ubezpieczenia turystycznego. Dzięki niemu możesz uniknąć finansowych skutków nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. kradzież lub zgubienie bagażu (o ile nie wystąpią wykluczenia).

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się