Proste sposoby na świąteczne porządki — 6 sprawdzonych patentów, dzięki którym zaoszczędzisz czas

Opublikowano
Proste sposoby na świąteczne porządki

Sprzątanie to jeden z najmniej lubianych elementów przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jak sobie je ułatwić? Co zrobić, aby nie zasiąść do wigilijnej wieczerzy zmęczonym? Poznaj sprawdzone sposoby na świąteczne porządki, dzięki którym zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Zacznij świąteczne porządki wcześniej

Pewnie myślisz sobie teraz, że ta rada jest bez sensu, bo przecież, do Świąt wszystko zdąży się pobrudzić. Po części masz rację, ale przecież są takie rzeczy, które możesz zrobić wcześniej, a efekty Twojej pracy będą widoczne jeszcze długo po Świętach. Na dwa tygodnie przed Gwiazdką możesz, np. zabrać się za mycie okien, wyszorowanie kuchennych szaf, gruntowne sprzątanie łazienki czy porządki w garderobie. To również dobry moment, aby wyprać zasłony, wytrzepać dywany i odkurzyć w trudno dostępnych miejscach, np. za meblami i łóżkiem. Jeśli zabierzesz się za to wszystko na ostatnią chwilę, możesz się nie wyrobić.

Dokładnie wszystko zaplanuj

Od czego zacząć świąteczne porządki? Ustal co i w jaki dzień będziesz sprzątać. Ta zasada łączy się więc z poprzednią. Pamiętaj jednak o tym, by mierzyć siły na zamiary. Jeśli założysz sobie, że w jeden dzień posprzątasz cały dom, może się to skończyć zmęczeniem lub sfrustrowaniem (albo i jednym, i drugim). Co, w takim razie, możesz zrobić? Na przykład, ustal konkretny dzień, w którym umyjesz wszystkie okna, kolejny, w którym zajmiesz się sprzątaniem łazienki. Pamiętaj również o tym, że nie jesteś sam, chyba, że mieszkasz w pojedynkę. Kluczem do sukcesu jest tutaj podział pracy na wszystkich domowników. Dzieci także warto angażować w proste prace domowe, takie jak np. ścieranie kurzu z mebli lub posprzątanie zabawek. Dzięki temu będą dumne, że uczestniczyły w przedświątecznych przygotowaniach, a Ty, na spokojnie, zdążysz ze wszystkim.

Sprzątaj z głową

Chodzi o to, by Twoja praca nie poszła na marne i żeby nie robić sobie podwójnej roboty. Takim przykładem jest choćby odkurzanie podłogi jeszcze przed ubieraniem choinki. Z ozdób świątecznych będzie przecież unosił się kurz. A choinka, bez względu na to, czy sztuczna, czy żywa, może pozostawić igliwie, które będzie trzeba posprzątać. To samo dotyczy mycia okien i sprzątania łazienki. Zanim zaczniesz myć prysznic lub wannę zadbaj o to, by fugi i glazura błyszczały. Jeśli porządki zaczniesz w odwrotnej kolejności, będzie to syzyfowa praca. W tym przypadku, kieruj się prostą zasadą. Zaplanuj wszystko tak, by to, co już wyczyściłeś, nie pobrudziło się przy okazji sprzątania czegoś innego.

Pozbądź się rzeczy, których już nie potrzebujesz

Świąteczne porządki to dobra okazja, by opróżnić szafki i zrobić trochę miejsca w pokoju. Jak zabrać się za selekcję? W przypadku ubrań zastanów się, czy nosiłeś daną rzecz w ostatnim roku. Jeśli nie, to raczej już jej nie założysz. Możesz wkładać rzeczy do dwóch worków. W jednym znajdą się ubrania, które nie nadają się już do noszenia, a w drugim — takie, z których ktoś jeszcze może się ucieszyć. To samo dotyczy zabawek. Nie pozbywaj się ich jednak bez wiedzy dziecka. Niech Twoja pociecha sama zdecyduje, którymi z nich się już nie bawi. Możecie wspólnie przygotować paczkę w ramach akcji charytatywnych. Wyjaśnij jednak swojemu dziecku, że nie mogą być to zniszczone lub zepsute zabawki, ale takie, którymi inne dziecko będzie mogło się jeszcze pobawić.

Wykorzystaj stare domowe sposoby na świąteczne porządki

Prać, czy nie prać dywanu na Święta? Jeśli już nie masz na to czasu, posyp go sodą oczyszczoną i pozostaw na 2-3 godziny. Później dokładnie odkurz dywan. Efekt Cię zaskoczy. Plamy znikną i dywan będzie o wiele czystszy. Co jeszcze możesz wykorzystać? Stare gazety i ocet doskonale sprawdzą się przy myciu okien i luster. Takie połączenie sprawi, że na szklanych powierzchniach nie będzie smug. Z kolei szare mydło możesz wykorzystać do mycia podłóg i usuwania tłustych plam. Kolejnym ciekawym trikiem jest woda z kostką do zmywarki. Dzięki niej bez problemu umyjesz mikrofalówkę albo piecyk, nie wydając przy tym ani grosza. Oprócz kostki może przydać Ci się również napar z herbaty. Kiedy ostygnie, wypolerujesz nim wiele powierzchni.

Świąteczne porządki last minute, czyli plan B

Jeśli do Świąt zostało już niewiele czasu i nie ma mowy o gruntownych porządkach, posprzątaj wyłącznie te miejsca, które najbardziej widać. Zrezygnuj, np. z mycia szafek w środku, odsuwania mebli i czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Zmarnujesz tylko czas, który możesz wykorzystać na ostatnie zakupy, gotowanie, czy wspólne dekorowanie pierników. Pamiętaj, że Święta to nie jest konkurs na perfekcyjną panią czy pana domu. Czasami po prostu warto odpuścić. Gwarantujemy, że świat się nie zawali.

Świąteczne porządki — podsumowanie

Najlepszym sposobem na to, żeby świąteczne porządki nie zdominowały tego wyjątkowego czasu przygotowań do Świąt, jest sprzątanie na bieżąco. Nie chodzi nam jednak o cotygodniowe gruntowne porządki. Raczej o to, by unikać niepotrzebnego bałaganu, np. odkładać rzeczy na swoje miejsce, zbieranie rozsypanych okruszków, czy pozbycie się plam. Zdziwisz się, jak wiele Ci to ułatwi.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się