Jak nauczyć dziecko pływać? – 7 praktycznych wskazówek

Opublikowano
Jak nauczyć dziecko pływać? – 7 praktycznych wskazówek

Z pływaniem jest jak z jazdą na rowerze – tego się nie zapomina. Najpierw jednak trzeba opanować tę sztukę, najlepiej jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Jak nauczyć dziecko pływać? W jakim wieku zacząć? Co zrobić, aby maluch pokonał lęk przed położeniem się na wodzie? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

W jakim wieku rozpocząć naukę pływania

Kiedy zacząć naukę pływania? Najlepiej, kiedy dziecko ma ok. pięć lat, chociaż warto pamiętać, że to kwestia indywidualna, bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Czym innym jest jednak właściwa nauka pływania, a czym innym przygotowania do niej. Chodzi bowiem o to, by od najmłodszych lat oswajać dziecko z wodą i tworzyć pozytywne doświadczenia związane z tą aktywnością. Pamiętajmy, że w życiu płodowym woda była dla dziecka naturalnym środowiskiem. Zrób więc wszystko, by maluch zachował te naturalne odruchy. Od czego zacząć? Od beztroskiego pluskania się w wannie. Z trzymiesięcznym, zdrowym i dobrze rozwijającym się maluszkiem możesz już wybrać się na basen. Jeśli masz obawy, np. co do jakości wody, możesz zacząć od brodzika, który powstał z myślą o najmłodszych użytkownikach basenu lub aquaparku.

Zalety pływania u dzieci

Pływanie wpływa pozytywnie zarówno na ciało, jak i na umysł. Ten typ aktywności poprawia koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie i poprawia wydolność płuc. Co ważne, ten typ aktywności sprawdza się doskonale w profilaktyce wad postawy, na które dzieci są szczególnie narażone w okresie wzrostu. Pływanie wyzwala także endorfiny, nazywane potocznie hormonami szczęścia. Nie od dziś wiadomo przecież, że aktywność fizyczna poprawia nastrój. Dla dziecka w każdym wieku pływanie to forma zabawy, która przynosi mu dodatkowo wiele korzyści. Warto więc zachęcać do niej swoją pociechę już od najmłodszych lat.

Od czego zacząć naukę pływania

Właściwą naukę pływania warto rozpocząć, kiedy dziecko ma pięć lat. Wówczas jego zdolności motoryczne są już na tyle rozwinięte, że bez problemu nauczy się pływać. Oczywiście pod warunkiem, że Twoja pociecha się nie boi. Od czego zacząć naukę pływania u dziecka? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Oswój dziecko z zanurzeniem głowy

Jeśli Twoje dziecko nie przepada za myciem głowy, a szczególnie za spłukiwaniem szamponu prysznicem, istnieje ryzyko, że będzie miało problem z zamoczeniem głowy na basenie. Warto kupić maluchowi specjalne okulary i czepek. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że woda dostanie się do oczu i uszu, co może zniechęcić malucha. Zwróć jednak uwagę na to, czy okulary i czepek są dobrze dopasowane.

Wykonujcie ćwiczenia oddechowe

W nauce pływania istotne jest to, w jaki sposób dziecko oddycha. Możecie zacząć od prostych ćwiczeń oddechowych, połączonych z zabawą. Przed pójściem na basen możecie np. puszczać bańki mydlane. Chodzi bowiem o to, żeby dziecko miało coraz dłuższą fazę wydechu. Dobrym pomysłem może być wyścig łódek. Wystarczą dwie miski i łódki wykonane z papieru. Wygra ta łódka, która pierwsza zrobi okrążenie.

Zacznij od prostych ćwiczeń w wodzie

Zanim dziecko położy się na wodzie, możecie zacząć od prostych ćwiczeń. Mogą to być na przykład podskoki czy marsz. Dobrze jest wykonywać je w płytkiej części kąpieliska. Dzięki temu maluch będzie czuł się pewnie nawet, jeśli przypadkiem straci równowagę.

Daj dobry przykład

W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym rodzice są dla dziecka największym autorytetem, dlatego daj maluchowi dobry przykład. Pokaż, jakie ruchy należy wykonywać, żeby utrzymać się na wodzie. Możecie zacząć od pływania na plecach, ponieważ jest ono o wiele łatwiejsze, co zmotywuje dziecko do dalszej nauki.

Kup deskę do pływania, makaronik albo rękawki

Dużym wsparciem dla dziecka może okazać się sprzęt do pływania. Dobrym pomysłem będzie makaronik, deska do pływania lub rękawki, zwane też pływaczkami (szczególnie te z postacią z ulubionej bajki). Pozwól maluchowi wybrać takie rzeczy samodzielnie. Zwiększy to jego motywację do nauki. Zrezygnuj jednak z kupna popularnego koła, bo z nim dziecko nie nauczy się pływać.

Nie zawiedź zaufania swojego dziecka

Jeśli uczysz swoją pociechę pływać, trzymając ją za brzuch, nie puszczaj jej bez uprzedzenia. Może bowiem wpaść w panikę i zacząć się topić. Nie mówiąc już o tym, że straci do Ciebie zaufanie i zniechęci się do nauki. Pierwsza samodzielna próba to musi być świadoma decyzja Twojego dziecka.

Bądź cierpliwy i unikaj porównań

Nie ma nic gorszego niż wywieranie presji. Przebywanie w wodzie i nauka pływania mają być dla dziecka przyjemnością. Dlatego bądź cierpliwy, nie denerwuj się, unikaj porównań np. do starszego rodzeństwa, które nie bało się wody i nauczyło się pływać w mgnieniu oka.

Od czego zacząć naukę pływania u dziecka – podsumowanie

Pamiętaj, że nauka pływania to proces. Chociaż pływania może nauczyć się już pięciolatek, większość dzieci nabywa tę umiejętność później, np. w czasie zajęć W-F-u na basenie w pierwszych latach szkoły. Niektórzy nabierają odwagi dopiero w wieku nastoletnim. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji i charakteru dziecka. Dlatego naukę pływania zacznij dopiero wtedy, gdy Twoja pociecha będzie na nią gotowa.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się