aOpłaty za przejazdy europejskim autostradami w 2023 roku

Opłaty za przejazdy europejskim autostradami w 2023 roku

Opublikowano
Opłaty za przejazdy europejskim autostradami w 2023 roku

Płatne autostrady i drogi szybkiego ruchu w Europie to już standard. Wyruszając w podróż warto zatem sprawdzić, jakie wydatki Cię czekają. Tym bardziej, że różnią się one w zależności od państwa. W tym artykule podajemy opłaty w krajach Europy Wschodniej, Środkowej i Zachodniej, przez które często przejeżdżają polscy turyści.

Płatne autostrady w Europie – formy i sposoby rozliczenia

Opłaty na autostradzie mogą być pobierane od razu przy bramkach wjazdowych lub jako winietki o charakterze czasowym. Warto jednak pamiętać, że winiety nie można kupić po czasie, na przykład już w trakcie podróży i że nie działa ona wstecz.

Płatne autostrady w Austrii

Opłaty autostradowe w Austrii są pobierane za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. W przypadku samochodów osobowych opłata ta jest uiszczana w formie winiety. Są one w sprzedaży zarówno w formie elektronicznej, jak i klasycznej nalepki z okresem ważności. Do wyboru jest winieta na 10 dni, 2 miesiące i rok. Winietę można kupić przez internet, a także w ogólnodostępnych punktach sprzedaży, takich jak przejścia graniczne i stacje benzynowe. Poza autostradami pobierana jest również opłata za przejazd kilkoma tunelami i przełęczami górskimi. Przejazd przez płatne tunele można opłacić za pomocą powszechnych metod płatności lub za pomocą przedpłaconego biletu lub usługi Toll Flex. Do uiszczania opłat za przejazd pojazdami o masie powyżej 3,5 t przeznaczone jest urządzenie GO Box. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i okresu ważności winiety.

Motocykle:

 • 10 dni - 5,80 Euro (47,50 PLN),
 • 2 miesiące - 14,50 Euro (89,50 PLN),
 • roczna - 38,20 Euro.

Samochody do 3,5t:

 • 10 dni - 9,90 Euro (69,00 PLN),
 • 2 miesiące - 29,00 Euro (164,50 PLN),
 • roczna - 96,40 Euro (512,00 PLN).

Winieta autostradowa w Czechach

Na autostradach pobierana jest elektroniczna winieta dla pojazdów o masie do 3,5 t, Do wyboru jest winieta dziesięciodniowa, trzydziestodniowa oraz roczna. Opłata obowiązuje wyłącznie kierowców pojazdów czterokołowych. Przejazd motocyklem i trójkołowcem jest bezpłatny. Większość autostrad i dróg ekspresowych jest płatna, niektóre odcinki wokół dużych miast i niedokończone drogi są zwolnione z opłat. System poboru opłat z jednostką pokładową przeznaczony jest dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. Winietę można kupić online, na poczcie, na niektórych stacjach benzynowych oraz w terminalach samoobsługowych, w pobliżu przejść granicznych. Opłaty za przejazd czeskimi autostradami wyglądają następująco:

 • 10 dni - 310 CZK (82,00 PLN),
 • miesiąc - 440 CZK (110,00 PLN),
 • rok - 1500 CZK (320,00 PLN).

Płatne autostrady w Słowacji

Do poruszania się po słowackich autostradach i drogach ekspresowych konieczne jest posiadanie ważnej winiety autostradowej dla pojazdów o masie do 3,5 t. Winiety mają charakter czasowy i są ważne przez 10 dni, 30 dni lub 365 dni. Od kilku lat wydaje się je wyłącznie w formie elektronicznej i można je kupić online na stronie eznamka.sk, przez aplikację mobilną, w automatach na przejściach granicznych i na stacjach benzynowych. Przyczepy kategorii O1 i O2 wchodzące w skład zespołu pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 t, podobnie jak pierwszy pojazd w zespole, muszą posiadać ważną winietę.

Winiety dla pojazdu silnikowego maksymalną masą całkowitą do 3,5 tony oraz dla pojazdów silnikowych kategorii M1 niezależnie od ich największej dopuszczalnej masy całkowitej:

 • 365 dni - 60 Euro (318,00 PLN),
 • 30 dni - 17 Euro (105,00 PLN),
 • 10 dni - 12 Euro (78,00 PLN).

Opłaty za winiety autostradowe w Słowenii

Od 2021 roku w Słowenii obowiązują e-winiety. Można je kupić na samochody do 3,5 t na tydzień, miesiąc lub rok. Dla pojazdów do 3,5 t określa się dwie kategorie cenowe w zależności od wysokości pojazdu o wartości 1,3 m nad przednią osią. W zachodniej części kraju na przejściu granicznym z Austrią pobierana jest opłata za przejazd tunelem Karavanke. Opłaty drogowe dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t są dokonywane za pośrednictwem DarsGo. Warto jednak wiedzieć, że wysokość opłat zależy w Słowenii od kategorii pojazdu.

Kategoria 1 - pojazdy silnikowe jednośladowe:

 • 7 dni - 8 Euro (58 PLN),
 • pół roku - 32 Euro (190 PLN),
 • rok - 58,70 Euro .

Kategoria 2A - samochody dwuśladowe, których maksymalna wysokość nad pierwszą osią wynosi 129 cm oraz wszystkie pojazdy kempingowe:

 • 7 dni - 16 Euro (94,00 PLN),
 • miesiąc - 32 Euro (191,00 PLN),
 • rok - 117,50 Euro (605,00 PLN.

Opłaty za winiety autostradowe w Szwajcarii

Winieta autostradowa obowiązuje dla pojazdów do 3,5 t na wszystkich autostradach pierwszej i drugiej klasy. Warto wiedzieć, że jest ona sprzedawana wyłącznie jako naklejka z rocznym okresem ważności. Obowiązek posiadania pojazdu oznaczonego ważną winietą dotyczy wszystkich pojazdów samochodowych i przyczep o masie do 3,5 t. W przypadku uiszczania opłat za przejazd pojazdami o masie powyżej 3,5 t opłata ustalana jest w zależności od kategorii i kraju rejestracji pojazdu. Na południu kraju, na granicy z Włochami, znajdują się dwa tunele z poborem opłat: Wielki St. Bernard i Munt la Schera:

 • dla pojazdu do 3,5 tony - 40 CHF (224,00 PLN),

Opłaty za winiety autostradowe na Węgrzech

Winiety na Węgrzech obowiązują dla motocykli i pojazdów do 3,5 t na większości autostrad i są w sprzedawane na 10 dni, miesiąc i rok. Dla kierowców, którzy regularnie korzystają tylko z niektórych części autostrad, dostępne są roczne winiety ważne w poszczególnych powiatach. Winiety te sprzedawane są wyłącznie w formie elektronicznej i można je kupić przez internet na stronie ematrica.nemzetiutdij.hu, za pośrednictwem aplikacji mobilnych oraz w ogólnodostępnych punktach sprzedaży, takich jak stacje benzynowe i sklepy w pobliżu przejść granicznych. Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t wyznaczony jest system opłat w Hu-Go. Z kolei opłaty za autostrady dla autobusów są uiszczane za pomocą elektronicznej winiety.

Kategoria D1 - pojazdy zarejestrowane jako osobowe, do 3,5 t, maksymalnie do 7 miejsc:

 • tygodniowa (ważna 10 dni) - 3 820 HUF (92,00 PLN),
 • miesięczna - 5 210HUF (142,00PLN),
 • roczna - 49 190 HUF (883,50 PLN),
 • roczna powiatowa - 5 720 HUF (112,00 PLN)

D1M - motocykle:

 • tygodniowa (ważna 10 dni) - 1 600 HUF (55,00 PLN),
 • miesięczna - 2 730HUF (78 PLN).

Opłaty za winiety autostradowe w Rumunii

Opłata autostradowa jest w Rumunii obowiązkowa nie tylko na autostradach, ale także na innych drogach krajowych z wyjątkiem gminnych. Dla pojazdów do 3,5 t są w sprzedaży winiety z okresem ważności 7 dni, 30 dni, 90 dni lub 12 miesięcy, które można kupić jako e-winiety w sieci, a także w popularnych punktach sprzedaży, takich jak stacje benzynowe. Pobór opłat dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t odbywa się w taki sam sposób, jak dla samochodów osobowych, za pomocą winiety elektronicznej. Oprócz winiety, w niektórych miejscach na południu kraju, na trasie przez Dunaj pobierane są opłaty za przejazd przez most.

A- samochody osobowe do 3,5 t

7 dni - 3 Euro (38 PLN); 30dni - 7 Euro (58 PLN); 90 dni 13 Euro (85 PLN), rok - 28 Euro (160 PLN)

Opłaty za winiety autostradowe w Bułgarii

W Bułgarii opłaty pobierane są nie tylko za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu, ale także na drogach niższej klasy. Na wszystkich tych drogach obowiązkowe jest posiadanie ważnej winiety dla pojazdu do 3,5 t z co najmniej czterema kołami. Winiety sprzedawane są na okres ważności weekendu, tygodnia, miesiąca, kwartału oraz roku i można je nabyć w formie elektronicznej na stronie web.bgtoll.bg, za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży. Na granicy z Rumunią w kilku miejscach obowiązują również opłaty za przejazd przez most. Ponadto, dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 t przeznaczony jest system opłat drogowych BG Toll.

Ceny winiet dla samochodów osobowych:

 • weekendowa - 10 BGN (45 PLN),
 • tygodniowa - 13 BGN (62 PLN),
 • miesięczna - 27 BGN (106 PLN),
 • trzymiesięczna - 48 BGN (215 PLN),
 • roczna - 87 BGN (310 PLN).

Opłaty za winiety autostradowe w Belgii

W Belgii większość autostrad dla samochodów osobowych jest bezpłatna, tylko Liefkenshoektunnel w pobliżu Antwerpii jest płatny. Opłata za przejazd tunelem Liefkenshoek samochodem osobowym wynosi 6,00 € przy płatności ręcznej.

Dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t przeznaczony jest elektroniczny system poboru opłat Satellic.be.

Opłaty za winiety autostradowe w Białorusi

Opłaty autostradowe są pobierane na części autostrad i niektórych drogach ekspresowych. Dla pojazdów do 3,5 t płatna jest winieta elektroniczna. Winietę można nabyć przez internet lub osobiście w jednym z oddziałów Punktów Obsługi Klienta. Opłaty za przejazd pojazdami o masie powyżej 3,5 t można uiszczać wyłącznie za pomocą BelToll.

 1. Pojazdów samochodowych zarejestrowanych poza granicami krajów Unii Celnej (Republika Białorusi, Federacja Rosyjska, Kazachstan) o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony;
 2. Pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (pojazdy ciężarowe, autobusy).

Pojazdami zwolnionymi od wnoszenia opłat są skutery, motocykle oraz pojazdy z pomocą humanitarną dla mieszkańców Republiki Białorusi i innych krajów. Od czerwca można dokonywać rejestracji w białoruskim systemie BelToll poprzez stronę internetową http://www.beltoll.by.
Kaucja za BelToll służące do pobierania opłat za przejazd po płatnych białoruskich drogach wynosi:

 • 20 Euro dla samochodów o masie do 3,5 t,
 • 50 Euro dla samochodów o masie powyżej 3,5 t.

Opłaty za winiety autostradowe w Bośni i Hercegowinie

Opłaty pobierane są za przejazd części autostrady A1, główny płatny odcinek to 70 km autostrady, która łączy stolicę Sarajewo z okolicznymi miastami. Oprócz opłaty za przejazd autostradą A1 wokół Sarajewa, obowiązuje opłata za kilka kilometrów autostrady A1 w pobliżu granicy z Chorwacją. Płatności dokonuje się na bramkach poboru opłat gotówką, kartą kredytową lub urządzeniem pokładowym ACC. W najniższej kategorii cenowej klasyfikowane są motocykle i samochody osobowe o wysokości do 1,3 m nad pierwszą osią. Opłaty za przejazd dla pojazdów powyżej 3,5 t uiszcza się na takich samych zasadach jak dla samochodów osobowych.

Opłaty za winiety autostradowe w Chorwacji

Opłaty drogowe w Chorwacji są pobierane za przejazd autostradami i można je uiszczać bezpośrednio w bramkach wjazdowych. Obowiązek opłatności za przejazd autostradami dotyczy motocykli, samochodów osobowych oraz pojazdów o masie powyżej 3,5 t. Dla stałych użytkowników przewidziano jednostkę pokładową z systemem ETC, za którą można uzyskać od 13 do 21% zniżki na opłaty drogowe. Cenę opłat autostradowych zaplanowaną podróż można ustalić za pomocą interaktywnej mapy na hac.hr lub bina-istra.com.

 

Autostrada

długość

motocykle

samochody

A1: Zagrzeb - Zadar

253 km

10,0 €

16,5 €

A1, A6: Zagrzeb - Rijeka

135 km

5,5 €

9,2 €

A2, A1: Trakošćan (SLO/HR)

444 km

14,9 €

24,8 €

A3: Zagrzeb Istok - Lipovac (HR/SR)

258 km

10,2 €

16,9 €

 

Opłaty za winiety autostradowe we Francji

Opłaty na autostradach we Francji uiszcza się przy bramkach wjazdowych. Dotyczy to również niektórych tuneli i mostów - są pobierane w ten sam sposób. Oprócz klasycznych metod płatności, takich jak gotówka, karta kredytowa lub jednostka elektroniczna, na kilku autostradach można korzystać z systemu swobodnego przepływu, a za przejazd można płacić bez zatrzymywania się za pomocą aplikacji mobilnej. O kategorii cenowej pojazdów decyduje wysokość, liczba osi i masa całkowita pojazdu. Dla ułatwienia płatności dla zwykłych użytkowników autostrad dostępna jest Liber-t, a dzięki interoperacyjności włoskie jednostki Telepass mogą być również wykorzystywane do płatności.

Opłaty za winiety autostradowe w Grecji

Obowiązek uiszczania opłat za przejazd autostradami dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych od motocykli po pojazdy o masie powyżej 3,5 t. Płatności można dokonać gotówką w euro lub kartą kredytową. Uwaga! Za drogi płatne uważane są także most Rio-Antirrio i tunel Aktio-Preveza.

Opłaty za winiety autostradowe w Turcji

W Turcji za przejazd autostradą można zapłacić winietką (5 TRY ważna tylko na 1 pojazd); lub kartą HGS (15 TRY z możliwością korzystania przez kilka pojazdów). Są one dostępne na poczcie i na większości stacji benzynowych. Wysokość opłaty zależy od kategorii pojazdu:

 • kategoria 1 - 30 TRY,
 • kategoria 2 - 37,50 TRY,
 • kategoria 3 - 53 TRY,
 • kategoria 4 - 67,50 TRY,
 • kategoria 5 - 81,50 TRY.

Opłaty za winiety autostradowe we Włoszech

Płatność za przejazd autostradą we Włoszech można zrealizować gotówką, kartą płatniczą lub paliwową bezpośrednio przy bramkach wjazdowych. Opłaty pobierane są nie tylko od samochodów osobowych i ciężarowych, ale także od motocykli. Co ważne, płatność obowiązuje również za przejazd przez niektóre włoskie tunele.

Płatne autostrady w Europie – podsumowanie

Jak widać, podróżując przez większość europejskich krajów, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Są jednak kraje, w których autostrady są bezpłatne, przynajmniej dla samochodów osobowych. Zaliczamy do nich np. Belgię, Ukrainę, Czarnogórę, Danię, Estonię, Finlandię, Litwę, Łotwę czy Niemcy. 

Uwaga! Informacje o wysokości opłat aktualne w sierpniu 2023.
Źródło: pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się