Najciekawsze maratony biegowe w Europie

Opublikowano
Najciekawsze maratony biegowe w Europie

Biegasz od wielu lat i zastanawiasz się nad udziałem w maratonie? A może uczestniczyłeś już w tego typu biegach organizowanych w polskich miastach i chcesz spróbować swoich sił poza granicami naszego kraju? Poznaj najciekawsze europejskie maratony.

London Marathon

London Marathon to druga pod względem wielkości impreza tego typu w Anglii, zaraz po Great North Run w Newcastle. Twórcami tego maratonu byli dwaj sportowcy – Chris Brasher i John Disley. Pierwsza edycja biegu odbyła się w 1981 roku. Obecnie w każdej edycji bierze udział ok. 30 tys. uczestników. Zawodnicy konkurują w kilku kategoriach, między innymi w wyścigach na wózkach inwalidzkich dla mężczyzn i kobiet oraz mini maratonie na 3 mile dla zawodników poniżej 17 roku życia. Trasa biegnie wzdłuż Tamizy, rozpoczyna się w Blackheath i kończy w The Mall, a płaskie tereny są przyjazne dla biegaczy. London Marathon odbywa się w kwietniu, choć jego dwie edycje (w 2020 oraz 2021 roku), zostały przesunięte na październik, z powodu pandemii COVID-19. W czasie każdego maratonu zbierane są pieniądze na cele charytatywne. Od pierwszej edycji do 2019 roku zebrano miliard funtów. To właśnie w ostatnim roku przed pandemią padł rekord. Zebrano wówczas zawrotną sumę 66,4 milionów funtów. Od 2006 roku ten elitarny wyścig jest częścią World Marathon Majors, czyli cyklu 6 mistrzowskich maratonów – największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych biegów na świecie. W Maratonie Londyńskim siedmiokrotnie pobito rekord świata. Khalid Khannouchi ustanowił nowy rekord mężczyzn w 2002 roku, rekord kobiet został pobity przez Grete Waitz (1983), Ingrid Kristiansen (1985), Paulę Radcliffe (2002, 2003, 2005) i Mary Jepkosgei Keitany (2017). Aktualne rekordy należą do Eliuda Kipchoge (2:02:37 w 2019 roku) i Pauli Radcliffe (2:15:25 w 2003 roku). Obecny rekord w wyścigach na wózkach inwalidzkich należą do Marcela Huga (1:24:38 w 2022) i Manueli Schär (1:39:52 w 2021). W 2023 roku London Marathon zaplanowany jest na 23 kwietnia.

Marathon de Paris

Przez wiele lat w Paryżu odbywały się dwa ważne wyścigi biegowe: Cross de L'Humanité (1933-1968) na Bois de Vincennes i konkurencyjny Cross du Figaro (1961–2000) na Bois de Boulogne. Prawdziwy debiut Paris Marathon miał miejsce 18 września 1976 roku. Wówczas ta długodystansowa impreza biegowa nie była jeszcze zbyt popularnym sportem i wystartowało w niej zaledwie 126 zawodników. Dystans 42,195 km przebiegał wyłącznie na terenie Bois de Boulogne. W 1979 roku trasa obejmowała już wszystkie dzielnice Paryża, kończąc się na placu przed Notre-Dame. Od tego czasu Maraton Paryski organizowany jest co roku. W 1984 r. w tej imprezie biegowej uczestniczyło ponad 10 tys. osób. Paris Marathon z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2015 roku liczba uczestników przekroczyła 40 tys. Zawodnicy startują z Avenue des Champs Élysées, a biegnąc ulicami Paryża, mijają jego najważniejsze zabytki. Co ciekawe, uczestnikom przez cały maraton towarzyszy muzyka na żywo. Od 1998 roku impreza organizowana jest przez Paris Athlétisme Compétition – Club Marathon (Amaury Sport Organisation – ASO). Jest to jedyny francuski maraton, który odbywa się pod znakiem Road Race Label Events. W 2020 roku zawody zostały przełożone, a ostatecznie odwołane. Rok później maraton odbył się, wyjątkowo, 17 października. Kenijczyk Elisha Rotich, zwyciężył wówczas w kategorii mężczyzn, ustanawiając nowy rekord w swojej kategorii (poprzedni rekord należał od 2014 roku do Etiopczyka Kenenisy Bekele). W 2023 Maraton Paryski zaplanowany jest na 2 kwietnia.

Berlin Marathon

Maraton Berliński, znany obecnie pod nazwą BMW Berlin Maraton, ma również długą tradycję. Jego pierwsza edycja odbyła się bowiem 13 października 1974 roku w ówczesnym Berlinie Zachodnim. Pomysłodawcą tej imprezy był piekarz i mistrz świata w sztafecie na 3 tys. metrów, Horsta Milde. Wówczas w biegu na 42,195 km udział wzięło zaledwie 286 osób. Tylko 10 uczestników stanowiły kobiety. Co ciekawe, jego zwycięzca, Günter Hallas, który uzyskał wtedy czas 2:44: 53. Był to raczej przeciętny wynik, ale biegacz uczestniczył później w wielu kolejnych edycjach. Natomiast pierwsze miejsce w kategorii kobiet zajęła wtedy Jutta von Haase. Wygrała z wynikiem 3:22:01. Słaby początek nie zraził jednak organizatora. Później było już tylko lepiej. Ostatecznie w Berlinie zostało pobitych 12 rekordów świata. Dziś o możliwość startu w BMW Berlin Marathon starają się tysiące biegaczy z całego świata, a lista uczestników przekracza obecnie 45 tys. Zapisy na kolejną edycję zaczynają się najczęściej pod koniec roku, w listopadzie, a sam maraton odbywa się we wrześniu lub październiku. Berlin Marathon 2023 zaplanowany jest na 24 września.

Athens Authentic Marathon

Nie da się zaprzeczyć, że stolica Grecji to światowa stolica sportów biegowych. Stąd przecież wywodzi się maraton. Wyścig i trasa Athens Authentic Marathon inspirowana jest starożytną grecką legendą o Pheidippides, posłańcu, który w 490 p.n.e. miał przebiec trasę z Maratonu do Aten, aby przynieść wieści o greckim zwycięstwie nad Persami w bitwie pod Maratonem Athens Classic Marathon rozpoczął się w 1972 roku jako wspólne przedsięwzięcie greckiej rady turystycznej i stowarzyszenia lekkoatletycznego. 11 lat później impreza otrzymała status Gold Label Road Race. W 2010 roku Athens Authentic Marathon połączono z obchodami 25000-lecia pod Maratonem. Jakie są jego zasady? Uczestnicy mają do pokonania 42,195 km. Pierwszych 10 km przebiega przez dość łatwe nadmorskie tereny, ale od 21 do ok. 34 km jest dość trudno, ze względu na liczne wzniesienia. Chociaż faworytami wyścigu pozostają jego gospodarze, coraz częściej na podium stają Japończycy i zawodnicy z Afryki Wschodniej. Athens Authentic Marathon odbywa się zazwyczaj na początku listopada, edycja 2023 planowana jest na 11-12 listopada.

Najciekawsze europejskie maratony – podsumowanie

Nie da się ukryć, że najpopularniejsze imprezy biegowe w Europie są dość elitarne. Oznacza to, że jeśli chcesz wziąć w nich udział, musisz mieć szczęście. I to dosłownie, bo często ich uczestników wyłania się w drodze losowania (ze względu na dużą liczbę chętnych). Jeśli jednak zdecydujesz się na wysłanie zgłoszenia, oprócz solidnych treningów, pamiętaj również o ubezpieczeniu sportowym, które może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się