Jak cieszyć się długim życiem i dobrym zdrowiem?

Opublikowano
Jak zapewnić sobie długie życie? Poznaj 5 zasad, które Ci to umożliwią. Pomyśl o ubezpieczeniu zdrowia.

Utrzymywanie dobrego stanu zdrowia to zadanie na lata. Dzięki dobrym nawykom żywieniowym, systematycznym ćwiczeniom, unikaniu używek, stresu oraz regularnemu odwiedzaniu lekarza – można cieszyć się długim i zdrowym życiem. Tylko jak wdrożyć te prozdrowotne zasady? Sprawdź.

ubezpieczenie zdrowia MyHealth

Zdrowa dieta

Wśród codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych, które pochłaniają znaczną część naszej życiowej energii, powinniśmy znaleźć miejsce na zdrowe żywienie. Co to oznacza? Jak podpowiadają eksperci - przede wszystkim regularne spożywanie posiłków. Powinno ich być 4-5 dziennie co 3-4 godziny. Posiłki te powinny być złożone z produktów zbożowych, w szczególności pełnoziarnistych, a także ryb, nasion roślin strączkowych oraz jaj, a w dalszej kolejności - z chudego mięsa. W naszej diecie powinniśmy uwzględnić też mleko i przetwory mleczne, które są cennym źródłem wapnia, białka oraz witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy A i magnezu. Tłuszcze zwierzęce powinniśmy zastąpić olejami roślinnymi, a słodycze zastąpić owocami i orzechami. Warto pamiętać również o regularnym piciu wody – ok. 1,5 l dziennie. Listę przykazań zdrowego żywienia zamyka ograniczenie spożywania soli, którą można zastąpić różnego typu ziołami. To wszystko oznacza, że powinniśmy unikać fast-foodów oraz żywności wysoko-przetworzonej.

Odstaw alkohol i papierosy

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że nadużywanie alkoholu powoduje różnego typu problemy zdrowotne. Co nam grozi? Lista jest długa i zaczyna się od anemii, marskości wątroby, przewlekłego zapalenia trzustki a na nadciśnieniu, uszkodzeniach nerwów, czy depresji skończywszy. Poprzez nadmierne spożywanie alkoholu zatruwamy nasz organizm. Dlatego odstawienie tego typu trunków powinno być nr 1 na naszej prozdrowotnej liście zadań. Nie inaczej jest z paleniem papierosów – rak płuc, astma oskrzelowa, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, cholesterol, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, tętniak aorty, zakrzepica żył, osteoporoza to bynajmniej nie cała lista zagrożeń. Paląc papierosy, zatruwamy nie tylko siebie, ale też osoby przebywające w naszym otoczeniu, czyli często najbliższych. Pomimo to stosowanie tej używki jest nadal bardzo powszechne. Przed rzuceniem palenia powstrzymują nas najczęściej właściwości chemiczne nikotyny, czynniki społeczne, a także predyspozycje biologiczne i psychiczne. Dlatego – jak radzą specjaliści - proces rzucania palenia powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad przyczynami pozostawania w nałogu, a także przeprowadzić analizę zysków i strat wynikających z palenia i niepalenia. Kolejny krok kto to opracowanie planu rzucenia nałogu, a także obserwowanie drobnych i większych sukcesów w celu motywowania się i zapobiegania nawrotom palenia.

10 000 kroków dziennie

Wszyscy wiedzą, że aktywność sportowa to konieczność, jeżeli chcemy zachować dobre zdrowie. Równocześnie jednak wiele osób ma problemu z utrzymaniem dyscypliny w tym zakresie. Jak przezwyciężyć taki stan? Najlepiej małymi krokami. Zanim zaczniemy brać udział w triathlonie – zacznijmy od regularnych spacerów szybkim krokiem. Przyjmuje się, że około 10 000 kroków dziennie pozytywnie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Potwierdzają to badania: pokonywanie takiego dystansu dotlenia, wyrównuje poziom glukozy, obniża ciśnienie krwi, a także wzmacnia stawy, kości i mięśnie. Co więcej, dzięki regularnemu chodzeniu redukujemy stres i pozytywnie wpływamy na nasz intelekt. Dodatkową zaletą tego typu aktywności jest to, że można wykonywać ją samemu, praktycznie o dowolnej porze dnia, niezależnie od pogody. Skąd będziemy wiedzieć, ile kroków przeszliśmy? Policzy je za nas nasz smarfton lub aplikacja, a jeżeli to nam nie wystarcza – możemy zainwestować w krokomierz, który można nosić na ręku lub w kieszeni. Dzięki takim urządzeniom będziemy mogli zweryfikować w czasie, jak wygląda nasza konsekwencja w zakresie utrzymywania aktywności fizycznej. Jeśli limit 10 tys. kroków to dla Ciebie bułka z masłem, to może pora pomyśleć o bieganiu? Na naszym blogu znajdziesz 5 rad, dzięki którym pokochasz ten sport. KLIK

Mniej stresu

Stres jest nieodzownym elementem naszego życia. Jeżeli jednak doświadczamy go w nadmiernej ilości – staje się naszym wrogiem. Dlatego powinniśmy nauczyć się sobie z nim radzić. Jak robią mistrzowie? Osoby te przede wszystkim poświęcają odpowiednią ilość godzin dziennie na sen (min. 7 godzin), mają stałą pracę, co najmniej jedną bliską osobę, dbają o dietę i aktywność fizyczną, działają społecznie, regularnie odwiedzają lekarza, robią coś dla siebie, znajdują czas na relaks, nie mają nałogów, potrafią okazywać emocje, a także mają pozytywne podejście do życia. W sumie – nic trudnego. 

Strzeżonego...

Wszystkie wspomniane wyżej czynniki będą niewątpliwie pomagać nam w zapobieganiu lub w walce z chorobami, jednak niektórych okoliczności życiowych możemy nie być w stanie przezwyciężyć. Dlatego poza trzymaniem się wymienionych wyżej zasad – coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka lub inne choroby. Takie ubezpieczenie w razie poważnego zachorowania może zapewnić nam finansowe wsparcie, które przyda się na walkę z chorobą. Mając np. ubezpieczenie MyHealth, można otrzymać nawet 100 tys. złotych w przypadku zachorowania na raka, udar lub zawał serca. Oczywiście otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Mając takie ubezpieczenie rak oraz inne choroby będzie dużo łatwiej przezwyciężyć.

ubezpieczenie zdrowia MyHealth

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się