Kredyt na studia - czy warto się zadłużać?

Opublikowano
Kredyt na studia - czy warto się zadłużać?

Ceny za studia na polskich uczelniach potrafią sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy za rok. Co zrobić, kiedy młodzi ludzie nie mogą pozwolić sobie na zdobycie wymarzonego wykształcenia? Edukacja na kredyt, jest coraz bardziej popularnym sposobem rozwiązania tego problemu. Zastanówmy się czy, to się w ogóle opłaca.

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że zdobycie wykształcenia jest ogromnie istotne i wpływa na wiele aspektów życia człowieka. Dzięki dobrej edukacji nie tylko łatwiej dostać lepszą pracę i negocjować zarobki, ale także osiągnąć spełnienie zawodowe i realizować plany. Życie bez stresu i wyjazdy na wspaniałe wakacje to marzenie niejednego młodego człowieka, który dopiero wchodzi na rynek pracy. Dlatego też coraz więcej osób bardzo poważnie myśli o swojej edukacji, a w celu podnoszenia kwalifikacji decyduje się podjąć studia z finansowym wsparciem banku. 


STUDIA A KREDYT - JAK TO UGRYŹĆ


Jeśli decydujemy się rozpocząć płatne studia należy zastanowić się wcześniej w jaki sposób będziemy je opłacać. Uczelnie wyższe oferują aktualnie kilka modeli płatności, które można dostosować do swoich możliwości i indywidualnych preferencji. Mogą to być płatności jednorazowe, gdzie czesne opłacane jest z góry za cały rok, płatności ratalne rozłożone w czasie oraz płatności oparte o umowę kredytową z bankiem. 

Nierzadko czesne ratalne, rozłożone na kilka lub kilkanaście transz obarczone jest dodatkową opłatą, która podnosi sumaryczny koszt studiów nawet o kilkaset do tysiąca złotych rocznie. Częściej dzieje się tak natomiast w przypadku uczelni prywatnych niż państwowych. 

Podejmując zobowiązania finansowe takie, jak kredyt studencki dla zaocznych lub wieczorowych zawsze należy dokładnie przeanalizować ofertę banków, które proponują pożyczki studenckie na wybranej uczelni. W tym miejscu warto poprosić o wsparcie doradcę finansowego, który dokona profesjonalnej analizy, przygotuje symulację dostępnych ofert z różnych banków oraz pomoże podjąć najlepszą możliwą decyzję. Można też wykonać samodzielne porównanie reprezentatywnych przykładów dla kredytów, które znajdziemy w internecie. 


Informacje o kredytach powinny zawierać kluczowe informacje takie jak:


 • rzeczywista stopa oprocentowania (RRSO),

 • kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów),

 • kwota do zapłaty (z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych kosztów),

 • wysokość oprocentowania,

 • całkowity koszt kredytu z uwzględnieniem prowizji i odsetek,

 • liczba oraz wysokość rat,

 • okres obowiązywania umowy kredytowej.


PREFERENCYJNE WARUNKI KREDYTÓW STUDENCKICH

Kredyt studencki dla studentów zaocznych lub wieczorowych nie różni się zasadniczo od prostego kredytu gotówkowego. Natomiast przyznawany jest na preferencyjnych warunkach, gdyż jego realizacja wspierana jest przez państwo. O przyznanie takiego kredytu wnioskować mogą studenci uczelni państwowych i prywatnych, którzy nie ukończyli jeszcze 30r. życia, a dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 3000 zł brutto.


Zatem jeśli tylko spełniamy te warunki możemy bez problemu wziąć pożyczkę studencką w wybranym banku, którego oferta najbardziej nam odpowiada. Aktualnie o kredyt studencki można ubiegać się przez cały rok, a decyzja o przyznaniu kredytu zostanie wydana w ciągu 30 dni. Składając wniosek o kredyt można wybrać kwotę, jaką chcemy otrzymywać każdego miesiąca.  Można wybierać spośród 4 wariantów: 400, 600, 800 i 1000 zł. Wybrany bank oceni zdolność kredytową i zdecyduje, czy może udzielić pożyczki w żądanej kwocie. 

 
Banki oferujące kredyt studencki:

 • PKO Bank Polski

 • Bank PEKAO

 • BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości)

 • SGB-Bank


Taki kredyt można pobierać przez okres nawet sześciu lat. Głównymi atutami kredytów studenckich są odroczona spłata należności na dwa lata po zakończeniu studiów oraz niskie odsetki.

ALTERNATYWNE LOKOWANIE PIENIĘDZY

Kredyt studencki nie musi zostać przeznaczony jedynie na studia zaoczne, czy wieczorowe. Jest to oczywiście sposób na opłacenie wysokiego czesnego, ale te środki można wykorzystać bardziej kreatywnie w innych obszarach. Studenckie zarobki nie są zwykle zbyt wysokie, a utrzymanie się w dużym mieście potrafi słono kosztować. Pieniądze z pożyczki można więc przeznaczyć np. na opłatę wynajmowanego mieszkania, dodatkowe kursy lub szkolenia albo zbudować swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa i odkładać fundusze na lokacie. Niektórzy z sukcesem podejmują ryzyko i odważnie inwestują pożyczone z banku pieniądze. To w jaki sposób i na co przeznaczone zostaną pieniądze z kredytu zależy jedynie od kredytobiorcy. 

Edukacja jest najlepszą możliwą inwestycją w siebie. Samo skończenie studiów nie gwarantuje życiowych sukcesów, ale wiedza, doświadczenie, czy znajomości zdobyte podczas studiów mogą dać nam o wiele więcej niż się spodziewaliśmy. Kredyt studencki, studia zaoczne, wieczorowe to poważne zobowiązania. Dlatego na pytanie, czy warto zadłużać się aby skończyć studia, trzeba odpowiedzieć sobie samemu. W każdej dziedzinie zawsze warto poznać wszystkie dostępne możliwości i podejmować decyzje tylko w oparciu o kompletne i godne zaufania informacje.  • Oceń ten artykuł
  4.6/5 (3 ocen)
 • Podziel się