Jakie łyżwy dla dziecka będą najlepsze?

Opublikowano

Planujecie rodzinny wypad na lodowisko? A może chcesz, aby Twoja pociecha zainteresowała się łyżwiarstwem i zaczęła regularnie ćwiczyć? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź, z pewnością zastanawiasz się, jakie łyżwy dla dziecka będą najlepsze i na co zwrócić uwagę, kiedy planujesz kupić taki sprzęt po raz pierwszy.

Jakie łyżwy dla dziecka wybrać i co wziąć pod uwagę

Wiek Twojej pociechy

W jakim wieku maluch może rozpocząć swoją przygodę na lodowisku? Przyjmuje się, że nawet czterolatki potrafią już utrzymać równowagę, a jednocześnie są na tyle świadome i samodzielne, by mogły uczyć się pod okiem instruktora (ale nadal w obecności rodziców). Od czego zacząć? Zanim włożysz na dziecięce nóżki prawdziwe łyżwy, pomyśl o tzw. łyżwach dwupłozowych, czyli modelu, który przyczepia się do butów paskami. Łyżwy te będą w sam raz na początek przygody, ponieważ są o wiele stabilniejsze niż modele dla starszych dzieci. W praktyce oznacza to, że dzięki nim maluch poczuje się pewnie i będzie czerpać przyjemność z początkowych, nieśmiałych prób ślizgania się na lodowisku. Kiedy pierwsze lody zostaną już przełamane, warto pomyśleć o łyżwach z jednym ostrzem, czyli takich, w których dziecko rozpocznie właściwą naukę.

Typ łyżew

Biorąc pod uwagę kształt płozy, łyżwy jednopłazowe dzielimy na hokejowe i figurowe. Te pierwsze będą wprost idealne dla osób doświadczonych. Dlaczego? Chodzi tutaj o budowę i długość płozy. W przypadku łyżew hokejowych jest ona stosunkowo krótka, pozbawiona ząbków i posiada okrągłe zakończenie. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ dzięki temu łyżwiarz może poruszać się szybko i zwinnie. Czy jest to potrzebne, gdy Twoje dziecko stawia na lodzie pierwsze kroki? Oczywiście, jest to pytanie retoryczne. Na początku kluczowa jest przecież stabilność. Kiedy maluch poczuje się pewnie, będzie robić szybkie postępy. A przecież o to chodzi. Właśnie dlatego lepszym wyborem na start będą łyżwy figurowe, w których łatwiej utrzymać równowagę dzięki długiej płozie.

Rodzaj tworzywa i zapięcia

Jakie łyżwy dla dziecka wybrać? Które będą lepsze, plastikowe czy skórzane; zapinane czy sznurowane? Tak naprawdę nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Przyjmuje się, że buty ze skóry są lepsze, ponieważ noga mniej się w nich poci i są po prostu bardziej dopasowane. Posłużyliśmy się przykładem obuwia, bo to samo dotyczy łyżew. Czy to znaczy, że te plastikowe do niczego się nie nadają? Takie modele również mają swoje zalety. Przede wszystkim są tańsze od swoich skórzanych odpowiedników, dlatego na początek będą świetnym wyborem. Co więcej, posłużą dziecku przez kilka sezonów, ze względu na możliwość regulacji. Przy wyborze łyżew dla dzieci, warto również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia. Dla tych młodszych wygodniejsze będą klamry. W przypadku starszych można pomyśleć o modelu sznurowanym. Pamiętaj jednak o tym, że nawet maluch, który potrafi zawiązać sznurowadła butów, niekoniecznie poradzi sobie ze sznurowanymi łyżwami. Dlatego na początku pomóż dziecku właściwie je założyć. Ten pierwszy, z pozoru błahy problem może bowiem skutecznie zniechęcić Twoją latorośl do wyjścia na lodowisko. Weź również pod uwagę, że łyżwy powinny być dobrze zawiązane, by noga Twojego dziecka była stabilna.

Rozmiar łyżew

Jak dopasować rozmiar łyżew? Powszechnie uważa się, że powinien on być taki, jak rozmiar butów, w których Twoje dziecko chodzi na co dzień. W praktyce oznaczałoby to jednak, że musiałbyś kupować nowe łyżwy co sezon. Alternatywnym wyjściem jest zakup modelu regulowanego (wówczas łyżwy będą “rosły” razem z dzieckiem) albo pary większej o jeden rozmiar. Wówczas wystarczy ciaśniej związać łyżwy albo założyć dziecku grubszą skarpetę. Nie zapomnij jednak o tym, że maluchowi powinno być w nich wygodnie. Koniecznie sprawdź więc, czy nic nie boli ani nie uwiera, zanim jeszcze wejdziecie na lód. Inaczej to co z założenia miało być dobrą zabawą, skończy się płaczem.

Przeznaczenie łyżew

Zastanów się, dlaczego chcesz kupić dziecku łyżwy. Teoretycznie, odpowiedź jest oczywista, ale jeśli to pierwsze spotkanie kilkulatka z łyżwami, lepiej wybrać tańszy, uniwersalny model, np. plastikowe i regulowane łyżwy, zamiast skórzanych i dopasowanych. Może się przecież okazać, że maluch nie podziela Twojego entuzjazmu i łyżwy skończą na dnie szafy. Jeśli nie masz pewności, czy łyżwiarstwo zainteresuje Twoje dziecko, najpierw kup łyżworolki. Dopiero gdy przekonasz się, że jazda sprawia frajdę, warto zainwestować w profesjonalny sprzęt. Tą samą zasadą kieruj się, gdy wiesz, że regularne treningi nie wchodzą w grę i na lodowisko będziecie wpadać raczej okazjonalnie.

Jakie łyżwy dla dziecka wybrać — podsumowanie

Zakup łyżew to oczywiście nie wszystko. Pamiętaj również o kasku i ochraniaczach, które przydadzą się szczególnie na początku, kiedy upadki są nieuniknione. Jeśli Twoje dziecko ukończyło 16 lat, możesz zapewnić mu dodatkową ochronę w postaci polisy NNW Sport. Elastyczny okres i zakres ubezpieczenia sprawiają, że możesz dopasować je do potrzeb młodego łyżwiarza.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się