Szukasz inspiracji? Poznaj nietypowe sporty zimowe

Opublikowano
Szukasz inspiracji? Poznaj nietypowe sporty zimowe

Uwielbiasz jeździć na nartach, ale chciałbyś spróbować czegoś nowego? Szukasz pomysłu na to, jak spędzić aktywnie ten zimowy czas? Nie musisz ograniczać się wyłącznie do tych najpopularniejszych dyscyplin. Poznaj nietypowe sporty zimowe, a być może złapiesz bakcyla.

Nietypowe sporty zimowe — nasze propozycje

Niska temperatura w połączeniu ze śniegiem daje wiele możliwości, jeśli chodzi o sportową aktywność na świeżym powietrzu. Poniżej przedstawiamy mniej znane dyscypliny sportowe, które mogą Cię zainteresować. Większość z nich ma w sobie nutkę rywalizacji, a wszystkie, mogą sprawić mnóstwo frajdy.

Cross-country skiing (narciarstwo biegowe)

Jeśli do tej pory szusowałeś po stokach, być może zainteresuje Cię narciarstwo biegowe. Sport ten wywodzi się z Norwegii, gdzie początkowo pełnił raczej rolę użytkową. Ludzie przemieszczali się w ten sposób, na przykład w czasie polowań, gdy śniegu było naprawdę dużo. W XIX wieku zorganizowano pierwsze wyścigi narciarstwa biegowego. Obecnie Cross-country skiing to jedna z dyscyplin sportowych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Nie da się jednak ukryć, że biegi narciarskie to szalenie wymagająca dyscyplina, która angażuje wiele grup mięśni. Dlatego od zawodowców wymaga się doskonałej kondycji, równowagi i koordynacji ruchowej. Jeśli czujesz się na siłach i chcesz spróbować, zacznij od stylu klasycznego. Dlaczego? Ponieważ jest on bardziej naturalny, a przez to łatwiejszy od łyżwowego. Na początku, zamiast biec możesz zresztą iść. W ten sposób, dosłownie i w przenośni, zaczniesz stawiać pierwsze kroki w cross-country skiing. Gdzie możesz uprawiać narciarstwo biegowe? Zarówno na terenie płaskim, jak i pagórkowatym.

Biathlon (biegi narciarskie i strzelectwo)

Narciarstwo biegowe to dla Ciebie bułka z masłem? A co powiesz na biathlon, nazywany również dwubojem zimowym. Na czym polega ta dyscyplina sportowa? Łączy ona biegi narciarskie i strzelectwo. Zawodnicy muszą pokonać określony dystans, zazwyczaj od 7,5 do 20 km, a jednocześnie od 2 do 4 razy wystrzelić z karabinu w pozycji stojącej lub leżącej, oddając zwykle po 5 strzałów. Ten sport zimowy również pochodzi z Norwegii. Jego początki mają związek z treningiem norweskich wojskowych. W 1958 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w biathlonie, a już 2 lata później dyscyplina ta pojawiła się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Co ciekawe, biathlon ma również swoją letnią odsłonę. Sport ten jest bardzo popularny we Włoszech, Francji i w Rosji, a także w części Skandynawii. W Polsce biathlon również zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy mogą uprawiać tę dyscyplinę, między innymi w Dolnośląskim Centrum Sportu.

Curling

Curling to gra zespołowa, w której kluczem do sukcesu jest precyzja w połączeniu z dobrą taktyką. Na czym polega ta dyscyplina? Curling rozgrywa się na tafli lodu, w kształcie prostokąta. Każda drużyna składa się z 4 zawodników. Celem gry jest to, by jak najwięcej kamieni znalazło się jak najbliżej środka celu, zwanego “domem”. Curling wymyślono w Szkocji, a jego początki sięgają podobno wczesnego średniowiecza. Co ciekawe, w zamierzchłych czasach do gry używano płaskich kamieni, które wcześniej wyławiano z rzeki. Z tego powodu zawodnikom trudno było manewrować głazami, tak, by doleciały do celu. A wygrana była często kwestią szczęścia, czy jak kto woli — przypadku. Curling dołączył do listy dyscyplin olimpijskich dopiero w 1998 roku i z każdym kolejnym popularność tego sportu rośnie.

Skijöring

Nazwa tego sportu zimowego powstała z połączenia dwóch norweskich słów — ski – narty, kjöre – powozić. Kanwą tej dyscypliny jest wykorzystanie zwierząt do transportu. Istotą Skijöringu jest bowiem wyścig narciarzy, tzw. maszerów, którzy są ciągnięci przez psi zaprzęg lub pojedynczego konia. Rzadziej, w unowocześnionej wersji tej dyscypliny, zwierzęta zastępuje się maszyną, np. skuterem śnieżnym lub motocyklem. Sportowa geneza skijöringu ma swój początek w drugiej połowie XIX wieku, w Szwajcarii. Właśni tam, od 1907 roku górale organizują wyścigi White Turf na jeziorze St. Moritz. Sport ten jest też bardzo popularny w Kanadzie. Jeśli chodzi natomiast o nasz kraj, wyścigi skijöringowe odbywają się na Podhalu.

Fat biking

Fat biking to sport, który uprawia się na fatbike'u, czyli specjalnym rowerze. Czym różni się on od tego klasycznego? Przede wszystkim można nim bez problemu jeździć po śniegu. Jest to możliwe głównie dzięki dużym, szerokim oponom. Fatbike może być cięższy od klasycznego górala, zazwyczaj o ok. 3-4kg. Dotyczy to jednak nieco tańszych modeli. Te droższe są lżejsze. Ważą średnio 13-14 kg, czyli tyle ile “klasyczny” rower górski. Jeśli więc lubisz jeździć na rowerze, ale do tej pory rezygnowałeś z tej aktywności, gdy tylko spadł śnieg, fat biking na pewno przypadnie Ci do gustu.

Ice yachting (żeglarstwo lodowe)

Uwielbiasz żeglować? Tęsknisz za tą aktywnością w okresie zimowym? Mamy rozwiązanie. Chodzi o ice yachting, znany również jako ice boating. Te lodowe regaty odbywają się na zamarzniętych zbiornikach wodnych z wykorzystaniem specjalnych żaglówek. Ich cechą charakterystyczną są specjalne płozy. Takie żaglówki mogą osiągać nawet 120-150 km/h. Sport ten cieszy się dużą popularnością w takich krajach, jak choćby Wielka Brytania, Niemcy czy Kanada. Natomiast w Polsce z żeglarstwa lodowego słynie, między innymi, Augustów.

Ukigassen (bitwa na śnieżki)

Pamiętasz jeszcze tę frajdę, która towarzyszy bitwie na śnieżki? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wrócił do tej niewinnej rozrywki też jako dorosły. Co ciekawe, zabawa ta ma nawet swoją nazwę, a jej zasady wymyślili Japończycy. Ukigassen, bo o tym mowa, przypomina nieco paintball. Zawodnicy, w ochronnych kaskach na głowie, dzielą się na dwie drużyny. Ich celem jest zdobycie flagi przeciwników.

Nietypowe sporty zimowe — podsumowanie

Jak widzisz, jazda na nartach, łyżwiarstwo i snowboarding to nie jedyne sporty zimowe, które możesz uprawiać. Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji, znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj jednak o tym, by dostosować rodzaj aktywności do swoich możliwości i zachować ostrożność. Jeśli lubisz spędzać czas, będąc w ruchu, dobrym pomysłem może okazać się wykupienie ubezpieczenia sportowego. Taka polisa może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami, zimowej aktywności, jeśli dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń (o ile nie wystąpią wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela).

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się