Ciekawe europejskie festiwale w lipcu – sprawdź, gdzie warto się wybrać

Opublikowano
Ciekawe europejskie festiwale w lipcu – sprawdź, gdzie warto się wybrać

Początek wakacji to najlepszy czas na zabawę. Nie ma się więc co dziwić, że kalendarz letnich imprez jest wtedy wypełniony po brzegi. Zastanawiasz się, na jaki europejski festiwal warto wybrać się w lipcu? W naszym zestawieniu stawiamy na różnorodność. Poznaj nasze propozycje i wybierz imprezę, która zainteresowała Cię najbardziej.

Europejskie festiwale – gdzie warto wybrać się w lipcu

 Kraje europejskie mają bogatą ofertę kulturalną, zarówno jeśli chodzi o imprezy muzyczne, jak i te kulturalne. Czasem nawet możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - dobrze zjeść i pobawić się przy dźwiękach muzyki granej na żywo. Oto przegląd najciekawszych europejskich festiwali, które organizowane są w lipcu.

Ghent Jazz Festival w Belgii

Festiwal ten odbywa się już od 2002 roku, choć jego nazwa na przestrzeni lat zmieniała się. Najpierw znany był jako Blue Note Festival, następnie jako Blue Note Records Festival, by w końcu przyjąć nazwę związaną z miejscem, w którym jest organizowany. Impreza ta to nie lada gratka dla fanów jazzu. Festiwal odbywa się w połowie lipca. W 2023 roku odbędzie się w dniach 5-15 lipca. Jak zawsze będzie podzielony na dwie części. Pierwszy tydzień, zatytułowany All That Jazz, to występy najlepszych wykonawców jazzowych na świecie. Podczas drugiej części, będzie można natomiast posłuchać zespołów grających muzykę, która stanowi połączenie jazzu, soulu oraz elektroniki. Jedną z artystek Ghent Jazz Festival 2023 będzie Zaz.

Arena Opera Festival w Wenecji

To festiwal z długą tradycją, ponieważ w 2023 obchodzi 100. rocznicę. Wydarzenie trwa od 16 czerwca do 9 września, jest więc sporo czasu i możliwości, by dopasować urlop i pojawić się na tym wydarzeniu. Jakie niespodzianki czekają na uczestników w tym roku? Z okazji tak wyjątkowej rocznicy, goście będą mogli zobaczyć i posłuchać najsłynniejszych dzieł wystawionych tutaj od 1913 roku. Na scenie pojawi się Jonas Kaufmann, jeden z najsłynniejszych tenorów na świecie. Co więcej, udział w tym operowym festiwalu warto połączyć ze zwiedzaniem Wenecji.

Let’s Rock Exeter w Wielkiej Brytanii

Było coś dla miłośników jazzu i opery. Czas na propozycję dla fanów starego, dobrego rocka. Jeśli uwielbiasz kapele lat z osiemdziesiątych, nie może Cię zabraknąć 1 lipca 2023 roku na Zamku Powderham w Exeter. Festiwal ten to niezapomniana muzyczna podróż w czasie. Warto wiedzieć, że, kolejność, w jakiej artyści pojawią się na scenie, będzie ogłoszona dopiero w czasie imprezy. Czeka Cię więc sporo niespodzianek. Festiwal ma charakter rodzinny, organizatorzy zapewniają zajęcia dla dzieci, a także wyżywienie. Na teren imprezy nie można wnosić własnego jedzenia. Festiwal zaczyna się w południe, a kończy ok. 23.00. Organizator informuje, że warto przybyć wcześniej, ponieważ bramki zostaną otwarte godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Exit Festival Novi Sad w Serbii

Jeśli nie lubisz ograniczać się do jednego gatunku muzycznego, Exit Festival Novi Sad w Serbii to coś dla Ciebie. Pomysłodawcami imprezy byli młodzi ludzie, którzy chcieli stworzyć na Półwyspie Bałkańskim wydarzenie pełne radości, zabawy i pokoju. Ideą festiwalu jest to, że muzyka łączy ludzi. Dlatego Exit Festival Novi Sad to ponad 40 scen i reprezentanci wszystkich gatunków muzycznych. W 2023 to wyjątkowe wydarzenie muzyczne odbywa się w dniach 6-9 lipca, w Twierdzy Petero Varadin.

Duckstein Festival w Niemczech

Wcześniej impreza ta była znana jako Fleetinsel Festival, a pod nową nazwą funkcjonuje od 2014 roku. Przez 10 dni odwiedzający mogą spodziewać się mnóstwa atrakcji. Na scenie pojawią się muzycy, komicy, akrobaci i tancerze. To jednak nie wszystko. Podczas festiwalu będzie można kupić wyroby od tamtejszych rzemieślników, posmakować lokalnych specjałów i napić się piwa, z którego słyną Niemcy. Duckstein Festival 2023 rozpoczyna się 23 czerwca i trwa do 2 lipca. Hamburg to w tych dniach miejsce, w którym nie może zabraknąć żadnego piwnego smakosza.

Festa Artusiana Food Festivals we Włoszech

Festiwal ten nie jest powszechnie znany, a szkoda. Jeśli lubisz dobrze zjeść i jesteś koneserem wina, przyleć do Forlimpopoli we Włoszech, między 24 czerwca a 2 lipca. Festa Artusiana Food Festivasls jest hołdem złożonym Pellegrino Artusiemu, autorowi pierwszej „narodowej” książki kucharskiej. W programie imprezy znajdują się warsztaty kulinarne, liczne degustacje, wystawy sztuki i koncerty w iście włoskim stylu. Festa Artusiana Food Festivals to zatem doskonała okazja, by posmakować regionalnej kuchni i poznać tradycje tego włoskiego regionu.

Cambridge Folk Festival w Wielkiej Brytanii

Czy folklor może być atrakcyjny dla współczesnych turystów? Dowodem na to jest z pewnością Cambridge Folk Festival, który uważany jest za jedną z najdłużej odbywających się imprez tego typu na świecie. Jest bowiem organizowany od 1965 roku. Tym, co przyciąga rzesze fanów co roku na to wydarzenie, są najlepsze zespoły ludowe z Irlandii i Wielkiej Brytanii. W 2023 roku Cambridge Folk Festival odbywa się w dniach 27-30 lipca.

Festival Störtebeker w Niemczech

To impreza, która przyciąga co roku wszystkich miłośników średniowiecza. Wydarzenie rozpoczyna się 24 czerwca i trwa do 9 września 2023 roku, w Ralswiek na Rugii. Rekonstrukcje historyczne organizowane są zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Bierze w nich udział ok. 150 uczestników, 30 koni i 4 statki. Każdej festiwalowy dzień wieńczy natomiast pokaz sztucznych ogni.

Lipcowe festiwale w Europie – podsumowanie

Chcesz wyruszyć śladem europejskich festiwali? A może zainteresował Cię jeden z nich? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź, zadbaj o organizację takiego wyjazdu. Może Ci się przydać ubezpieczenie turystyczne lub/i ubezpieczenie kosztów rezygnacji.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się