Podróż na Bali w dobie pandemii

Opublikowano
Podróż na Bali w dobie pandemii

Bali to prawdziwie rajska wyspa, o udaniu się na którą marzy mnóstwo osób. Decydując się na ten kierunek trzeba mieć na uwadze wielogodzinne loty, przesiadki, a w dzisiejszych czasach również obostrzenia i ograniczenia sanitarne, wynikające z sytuacji epidemiologicznej. Podpowiadamy, jak najlepiej przygotować się do podróży na Bali w czasie pandemii.

Bali – rajska wyspa

Bali to część archipelagu Małych Wysp Sundajskich w Indonezji, który z kolei należy do największego na świecie Archipelagu Malajskiego, w którego skład wchodzi około 20 tysięcy wysp. Z Polski podróż samolotem na Bali zajmuje ponad 20 godzin i należy liczyć się z koniecznością co najmniej dwóch przesiadek. Choć trasa jest długa i może powodować zmęczenie to jednak już pierwsze minuty na wyspie nam to wynagrodzą.
Bali może się pochwalić nie tylko zapierającą dech w piersiach przyrodą, ale również zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak choćby świątynie Taman Ayun czy Pura Ulun Danu Beratan. Na uwagę bez wątpienia zasługują również taras ryżowy Jatuluwih i wzgórza Bali Subak, słynące z tradycyjnego systemu nawadniania. Ponadto, nieopodal Bali znajdują się wyspy, np. Jawa, Lombok czy Nusa Penida, które również warte są odwiedzenia. Widoki z tych miejsc bez wątpienia pozostaną w pamięci do końca życia.

Poza tradycyjnym zwiedzaniem na Bali warto tam po prostu… wypocząć. Śnieżnobiałe plaże, błękitne niebo i turkusowa, krystalicznie czysta woda – chyba każdy z nas widział takie widoki na pocztówkach i mediach społecznościowych. Bali to jeden z nielicznych przypadków, gdzie rzeczywistość jest równie piękna lub nawet piękniejsza niż fotografie. Bajkowe kolory, delikatny piasek i przyjemna, spokojna woda pozwalają poczuć prawdziwy relaks i zdystansować się od codziennych zmartwień.

Podróż na Bali w dobie pandemii

Pandemia nie ułatwia podróży, w szczególności tych dalekich. Przed zaplanowaniem wycieczki na Bali, warto na bieżąco monitorować doniesienia z Indonezji oraz stronę polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której można znaleźć wszystkie aktualne wytyczne wobec podróży w to miejsce. Co prawda od lipca 2021 roku istnieje już możliwość udania się na Bali, jednak uprzednio należy spełnić odpowiednie kryteria. Jest to m.in. wypełnienie protokołów zdrowotnych i posiadanie odpowiedniej wizy lub zezwolenia na pobyt. Co istotne - możliwość otrzymania darmowej wizy lub wizy on arrival na ten moment nie jest możliwe. Dodatkowo, obowiązkiem każdej osoby przylatującej do Indonezji jest okazanie świadectwa szczepienia COVID-19 bądź karty szczepień.

Zmiany wprowadzone w grudniu 2021 roku mówią również o obowiązkowej, dziesięciodniowej kwarantannie dla przyjezdnych – bez względu na to, czy są w pełni zaszczepieni czy nie.

W dzisiejszym świecie sytuacja i warunki wjazdu do wielu krajów zmieniają się niezwykle dynamicznie, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać wiarygodne strony internetowe, informujące o obowiązujących zasadach. Pozwoli to uniknąć kłopotu i, przede wszystkim, rozczarowania. Odwołanie wakacji w ostatniej chwili to w końcu nic przyjemnego!

Podróż na Bali w pandemii - o jakim ubezpieczeniu warto pomyśleć?

Ubezpieczenie turystyczne jest przydatne w każdej – długiej i krótkiej – podróży, ale w czasach ogólnoświatowej pandemii wykupienie go jest szczególnie ważne. Możemy zdecydować się na kompleksową ochronę, która umożliwia uniknięcie nieprzyjemności i dodatkowych kosztów, np. związanych z koniecznością leczenia.

Co więcej, rozszerzone pakiety ubezpieczenia turystycznego ITRAVEL oferowanego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa przydadzą się również poza granicami Polski w przypadku zastosowania przymusowej kwarantanny lub izolacji związanej z COVID-19. Są to pakiety Comfort i All Inclusive, , które w przypadku wystąpienia wyżej wymienionej sytuacji, obejmują organizację i pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i powrotu do kraju, do wysokości 9 tysięcy. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że w niespodziewanej sytuacji będzie się zdanym na stresujące formalności i brak opieki.

W przypadku chęci podróżowania w dobie pandemii, warto również zastanowić się nad zainwestowaniem w ubezpieczenie kosztów rezygnacji, które pomoże w przypadku chęci uzyskania zwrotu pieniędzy w sytuacji odwołania bądź przerwania podróży. Jeśli zatem choroba czy inne niespodziewane zdarzenie określone w OWU pokrzyżuje plany wyjazdowe, poniesione wcześniej koszty nie powinny sprawić dodatkowych zmartwień.

O zakupie ubezpieczenia turystycznego i ubezpieczenia kosztów rezygnacji warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy planujemy wycieczkę z dużym wyprzedzeniem. W dzisiejszym świecie sytuacja potrafi bowiem zmienić się dosłownie z dnia na dzień.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (3 ocen)
  • Podziel się