Blackout — co to jest i jak się przed nim zabezpieczyć?

Opublikowano
Blackout — co to jest i jak się przed nim zabezpieczyć?

Sytuacja polityczna na świecie sprawiła, że blackout stał się dziś realnym zagrożeniem. Jak poradzić sobie bez prądu? Co warto mieć w domu na wypadek blackoutu? Jak się do niego przygotować? Czy do takich awarii dochodziło już wcześniej, czy to raczej problem naszych czasów? Wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.

Blackout — co to takiego

Przyczyna blackoutu to najczęściej awaria infrastruktury energetycznej. Jej konsekwencją jest nagły, niespodziewany i najczęściej długotrwały brak prądu. Blackout dosłownie oznacza zaciemnienie lub zamroczenie. Chociaż termin ten pojawił się w mediach w związku ze światowym kryzysem energetycznym, nie jest on niczym nowym. Do tego typu zdarzeń dochodziło już bowiem wielokrotnie na przestrzeni lat i to w różnych częściach globu.

Blackout — najgłośniejsze przypadki

Jednym z najgłośniejszych blackoutów w historii jest ten z USA i Kanady. Wszystko za sprawą ogromnego obszaru, którego dotknął. Mowa bowiem o aż 207 000 km kwadratowych. Do awarii doszło 9 listopada 1965 roku. W ciemnościach pogrążyli się, między innymi, mieszkańcy Ontario, New Jersey, Pensylwanii i Nowego Jorku. Awaria trwała ponad 12 godzin. Co ciekawe, sytuacja powtórzyła się w sierpniu 2003 roku, niemal na tym samym obszarze. Rok 2003 był pechowy również dla Włochów. We wrześniu doszło tam do awarii prądu. Jej przyczyną była zbyt wysoka temperatura linii tranzytowej.

Powyższe przykłady mogą się jednak wydawać niczym, w porównaniu z blackoutem w Indiach. W 2012 roku prądu zostało pozbawionych ponad 650 000 000 osób. Powodem tak rozległej awarii była długotrwała susza i związane z nią wyłączenie wielu elektrowni. A jak to wygląda w Polsce? Czy do tej pory udało nam się uniknąć blackoutu? W kwietniu 2008 roku pozbawieni prądu zostali mieszkańcy aż 18 miast w województwie zachodniopomorskim. Sytuację udało się wówczas opanować dopiero po ok. 18 godzinach. Oczywiście to tylko jeden z wielu przykładów.

Blackout — jak się do niego przygotować

Czy powinniśmy obawiać się blackoutu? Nie ma co wpadać w panikę. Nie zaszkodzi jednak przygotować się na wszelki wypadek. Jak? Kup wcześniej i trzymaj w pudełku wszystkie przydatne rzeczy. Schowaj je tam, gdzie łatwo je znajdziesz. Co powinno się znaleźć w takim pudełku? Oto nasz niezbędnik.

Zapalniczka i zapałki

Zapalniczka zapewni Ci pierwsze źródło światła. Dzięki niej będziesz mógł poruszać się po domu, odnaleźć świeczki i latarkę, nie ryzykując upadku w ciemnościach. Z kolei bez zapałek świece będą bezużyteczne. Dlatego najlepiej kupić od razu kilka wagonów zapałek.

Świece

Powszechny dostęp do elektryczności sprawił, że świece pełnią dziś raczej funkcję dekoracyjną. Ich delikatne światło tworzy w pomieszczeniu romantyczny nastrój. Blask świec pozwala się odprężyć i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli jednak dojdzie do blackoutu, świece na powrót staną się użyteczne. Rozjaśnią domowe pomieszczenia, gdy zabraknie prądu.

Latarka i baterie

Choć latarki nie są dziś tak popularne, jak jeszcze choćby 20 lat temu, nadal sprawdzają się doskonale, np. na biwakach. Wybór jest naprawdę duży. Możesz kupić klasyczny model do trzymania w ręce lub taki do zawieszania. Różne są także źródła zasilania tych niewielkich urządzeń: latarki na baterie albo z możliwością ładowania. Jeśli jednak w domu zabraknie prądu, najbardziej praktyczna okaże się stara, dobra latarka na baterie. Oznacza to jednak, że musisz pamiętać o zrobieniu zapasów baterii.

Powerbank

Prąd “uwięziony” w niewielkim urządzeniu może być na wagę złota, jeśli wokół zapanują egipskie ciemności. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka powerbanków. Dzięki nim naładujesz urządzenia pierwszej potrzeby, np. telefon komórkowy i nie będziesz zupełnie pozbawiony prądu. Pamiętaj jednak, by wcześniej je naładować. Dobrym pomysłem będzie zakup modelu, który może być zasilany energią słoneczną. Jeśli nawet nie dojdzie do blackoutu, przyda Ci się podczas biwaku lub wyprawy do lasu.

Kuchenka gazowa

Chociaż turystyczna kuchenka gazowa raczej nie zmieści się w pudełku, to kolejny przykład sprzętu, który znamy z biwaków, a może okazać się niezbędny podczas blackoutu. Szczególnie jeśli do tej pory korzystałeś z elektrycznej kuchenki gazowej. W innym przypadku brak prądu będzie oznaczał, że nie zjesz w domu ciepłego posiłku.

Blackout — podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik odpowiedział na pytanie, co warto mieć w domu na wypadek blackoutu. Kluczowe jest jednak to, by zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy z wyprzedzeniem. Kiedy bowiem ryzyko awarii wzrośnie, zapanuje panika. Latarki, świeczki, zapałki, baterie i zapalniczki zaczną znikać z półek w mgnieniu oka. Blackout to nie jedyne nieprzewidziane zdarzenie. O wiele bardziej prawdopodobna może okazać się kradzież czy pożar. Dlatego warto zabezpieczyć się przed ich skutkami, wykupując ubezpieczenie mieszkania lub domu.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się