Lotnisko w Lizbonie – jak dojechać do centrum

Opublikowano
Lotnisko w Lizbonie – jak dojechać do centrum

Przylatujesz do Lizbony na urlop lub w celach zawodowych? Jesteś w stolicy Portugalii po raz pierwszy i zastanawiasz się, jak dostać się z lotniska Lizbony do centrum miasta? Ile kosztuje taxi z lotniska w Lizbonie do centrum i czy można dojechać tam taniej? Szukasz informacji na temat tego, gdzie ląduje Ryanair w Lizbonie? Jak poruszać się pomiędzy terminalami? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Lotnisko w Lizbonie – przydatne informacje

Zacznijmy od tego, ile lotnisk jest w Lizbonie. W Lizbonie jest tylko jeden port lotniczy. Jeśli więc wybierasz się do stolicy Portugalii, wylądujesz właśnie na nim. Port lotniczy Humberto Delgado, znany również jako Lizbona-Portela, położony jest w północno-wschodniej części miasta, zaledwie 7 kilometrów od jego centrum. Lotnisko to zostało otwarte w 1942 roku i jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Portugalii. W 2023 roku lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie obsłużyło około 31,2 miliona podróżnych. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do lat poprzednich, co świadczy o rosnącej popularności Lizbony jako ważnego centrum transportowego i turystycznego w Europie.

Jak poruszać się pomiędzy terminalami na lotnisku w Lizbonie

Lotnisko w Lizbonie posiada dwa terminale: terminal nr l 1, który obsługuje większość lotów międzynarodowych oraz terminal 2, który od 2015 lotu obsługuje wyłącznie tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair czy WizzAir. Jeśli jednak zastanawiasz się, gdzie ląduje Ryanair w Lizbonie, najprawdopodobniej będzie to terminal nr 1, ponieważ terminal nr 2 obsługuje wyłącznie odloty. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, sprawdź to na bilecie lub karcie pokładowej. Znajdziesz tam numer terminala, przy którym wyląduje Twój samolot. Czasem pilot podjeżdża do terminala, a pasażerowie są przewożeni do terminala nr 1, by odebrać bagaż i przejść odprawę paszportową. Pomiędzy terminalami, średnio co 15 minut kursuje autobus. Przystanek autobusowy znajduje się naprzeciwko hali odlotów w terminalu nr 1. W autobusie są tylko miejsca stojące, a kierowca bardzo często czeka aż pojazd się wypełni i dopiero wtedy rusza. Warto wiedzieć, że tylko terminal nr 1 jest połączony z metrem, w przeciwieństwie do terminala nr 2. Niestety, jeśli chcesz dostać się z terminala nr 1 do terminalna nr 2, musisz skorzystać z autobusu lub taksówki. Oznacza to, że będziesz przechodził kontrolę paszportową i odbierał bagaż dwukrotnie. Warto więc uzbroić się w cierpliwość. Tym bardziej że będziesz stał w dwóch kolejkach – jedna do kontroli paszportowej, a druga do kontroli bezpieczeństwa.

Udogodnienia dla podróżnych na lotnisku w Lizbonie

Przebywając na terenie terminala nr 2 możesz przez pół godziny, korzystać z darmowego WI-FI (po założeniu konta na: https://www.lisbonairport.pt/en/lis/services-shopping/essential-services/free-wificzas ten wydłuża się do godziny), coś zjeść i naładować telefon. Po tym, jak już przejdziesz odprawę, możesz udać się do kawiarni, McDonalda lub kupić coś w sklepie wolnocłowym. Do dyspozycji pasażerów jest również przechowalnia bagażu. Cena zależy od jego wagi: do 10 kg, pozostawienie bagażu na dobę kosztuje 3,32 euro; od 10 do 30 kg 4,92 euro, a powyżej 30 kg - 9,74 euro.

Jak dostać się z lotniska w Lizbonie do centrum miasta

Z lotniska Humberto Delgado w Lizbonie do centrum miasta możesz dostać się kilkoma środkami transportu. Do wyboru masz:

  • metro,
  • autobus,
  • taksówka,
  • prywatnego przewoźnika.

Jak dostać się z lotniska w Lizbonie do centrum miasta metrem

Pierwszą opcją jest metro. Czerwona linia (Linha Vermelha) ma swoją stację bezpośrednio przy terminalu 1. Koszt biletu jednorazowego wynosi 1,50 euro, ale do tej ceny musisz doliczyć jednorazowo 0,50 euro za kartę Viva Viagem, którą możesz doładowywać. Podróż do stacji Saldanha, gdzie możesz przesiąść się na inne linie metra, trwa około 20 minut.

Jak dostać się z lotniska Lizbony do centrum miasta autobusem

Kolejną opcją jest podróż autobusem. Linie 744 i 783 odjeżdżają z przystanków przed terminalem 1. Cena biletu jednorazowego wynosi 2,00 euro. Można je kupić również na kartę Viva Viagem. Przejazd autobusem do centrum miasta zajmuje około 30-40 minut, w zależności od natężenia ruchu. Dostępny jest również specjalny Aerobus, który oferuje szybki transport do centrum Lizbony. Linia Aerobus 1 odjeżdża sprzed Terminalu 1 i Terminalu 2. Cena biletu jednorazowego wynosi 4,00 euro, a dzieci do 4 lat podróżują za darmo. Podróż zajmuje około pół godziny.

Jak dostać się z lotniska w Lizbonie do centrum miasta taksówką

Ile kosztuje taxi z lotniska w Lizbonie do centrum? Ceny, w zależności od korporacji i taryfy, zaczynają się od 20 euro. Czas przejazdu to średnio 15-20 minut. Postoje taksówek znajdują się zarówno przy terminalu nr 1, jak i przy terminalu nr 2.

Jak dostać się z lotniska w Lizbonie do centrum miasta korzystając z usług prywatnego przewoźnika

Alternatywna opcja to transport prywatny oraz usługi ride-sharing, takie jak Uber czy Bolt. Pojazdy te mogą odbierać pasażerów z wyznaczonych miejsc przy terminalach. Ceny zaczynają się od około 10 euro, w zależności od wybranej usługi i natężenia ruchu. Podróż do centrum trwa zazwyczaj około 15-20 minut.

Jak dostać się z lotniska w Lizbonie do centrum miasta – podsumowanie

Z lotniska Lizbony do centrum miasta najszybciej i najwygodniej dotrzesz, korzystając z taksówki lub z usług prywatnego przewoźnika. Ekonomiczny wybór to natomiast metro lub autobus. Taka podróż, biorąc pod uwagę jeszcze transfer między terminalami, może okazać się jednak długa i męcząca.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się