Jak tanio podróżować — 8 praktycznych wskazówek

Opublikowano
Jak tanio podróżować — nasze pomysły

Chcesz w tym roku wydać mniej na wakacyjny wyjazd? Podróżowanie wcale nie musi być drogie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka praktycznych sposobów, dzięki którym urlop nie nadwyręży Twojego domowego budżetu.

Jak tanio podróżować — nasze pomysły

Tanie podróżowanie jest możliwe. Pod warunkiem, że podejdziesz do tematu strategicznie. Dzięki planowaniu i solidnemu reseach’owi możesz znaleźć oferty i konkretne rozwiązania, które pozwolą Ci zaoszczędzić.

Poluj na oferty last minute

Oferty last minute są zazwyczaj atrakcyjne cenowo, bo właścicielom biur podróży zależy na tym, żeby sprzedać ostatnie wolne miejsca. Weź jednak pod uwagę, że taki wyjazd może wiązać się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak np. lokalizacja lub termin. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić, bądź elastyczny. Kompromis potrafi się bardzo opłacić.

Podróżuj poza sezonem

Jak tanio podróżować? Najlepiej poza sezonem. Dlaczego? Wiadomo, że im więcej chętnych, tym koszty będą wyższe i trudno będzie Ci znaleźć coś w dobrej cenie. Dotyczy to zarówno zakwaterowania, jak i tanich biletów lotniczych, o które w okresie letnim bardzo trudno.

Wypoczywaj w większej grupie

W pojedynkę rzadko kiedy opłaca się podróżować i spędzać urlop. Co więcej, nawet pokoje dwuosobowe, najczęściej przegrywają cenowy pojedynek z tymi dla większej liczby osób. Jeśli masz dobrych znajomych czy przyjaciół może warto zaproponować im wspólny wyjazd? Oprócz niższych kosztów takie rozwiązanie ma również inne zalety. Wspólne plażowanie czy zwiedzanie jest o wiele ciekawsze, gdy możesz podzielić się wrażeniami z innymi.

Ogranicz bagaż do minimum

Opłaty za bagaż nie należą do najniższych. Zdarza się nawet, że mogą przewyższyć cenę samego biletu. Dlatego, zanim zamkniesz walizkę, spójrz obiektywnie na to, co się w niej znajduje. Może się okazać, że połowa z tych rzeczy nie będzie Ci potrzebna. Jeśli nie musisz, nie bierz ze sobą drogiego sprzętu. Co jeszcze możesz zrobić? Dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego z dodatkową ochroną w postaci ubezpieczenia turystycznego. Koszt takiej polisy może okazać się niższy niż ewentualne straty, gdy padniesz ofiarą kradzieży lub gdy bagaż zostanie zgubiony, o ile nie wystąpią wykluczenia.

Wybieraj alternatywne środki transportu

Jeśli nie zależy Ci na czasie, porównaj ceny biletów lotniczych z tymi kolejowymi. Może się bowiem okazać, że wybierając pociąg, zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych i nie będziesz musiał martwić się odwołanym lub opóźnionym lotem. Warto też zaplanować transport już po przybyciu na lotnisko lub dworzec. Taksówka z pewnością nie będzie najtańszą opcją. A biorąc pod uwagę, że nie znasz topografii miasta, możesz zapłacić jeszcze więcej. Co zrobić, żeby nie narażać się na niepotrzebne koszty? Zaplanuj wszystko od A do Z, łącznie z transportem. Dzięki aplikacjom mobilnym dla podróżujących możesz dużo wcześniej zapoznać się z rozkładem komunikacji miejskiej, a korzystając z Map Google i GPS będziesz mieć pewność, że się nie zgubisz. Jeśli jednak nie chcesz rzucać się od razu na głęboką wodę, możesz sprawdzić cennik konkurentów taksówek. Mamy tu na myśli Ubera i Bolta. Zamówienie transportu odbywa się tu przez aplikację mobilną, więc bariera językowa nie będzie problemem.

Znajdź niedrogi nocleg

Jak znaleźć tani nocleg na urlop? Jeśli szukasz jedynie bazy noclegowej i nie masz dużych wymagań, może czas zaszaleć i znaleźć ciekawszą alternatywę? Wakacje pod namiotem lub na campingu z pewnością będą tańsze niż pobyt w kilkugwiazdkowym hotelu. Na tym oczywiście możliwości się nie kończą. Hostele i schroniska oferują dziś o wiele wyższy standard, niż jeszcze kilkanaście lat temu. A co powiesz na nocleg za darmo? Brzmi niewiarygodnie? A jednak istnieje taka możliwość. Wystarczy, że zostaniesz Couchsurferem, a możesz znaleźć miejsce noclegowe u kogoś, kto otworzył swój dom dla podróżników z całego świata. Załóż profil na stronie www.couchsurfing.com i sprawdź, jak to działa.

Nie spędzaj każdej nocy w hotelu

Jeśli już zdecydowałeś się na hotel, przelicz wszystko dokładnie. Mamy tu na myśli początek i koniec doby hotelowej. Może się bowiem okazać, że podróż nocnym pociągiem z wagonem sypialnym, będzie bardziej opłacalna niż zameldowanie się od razu w hotelu. To samo dotyczy godzin przylotu i odlotu. Równie dobrze możesz przespać się w samolocie albo nawet na lotnisku (tę drugą opcję polecamy, tylko jeśli nie podróżujesz sam).

Tam, gdzie możesz, zwiedzaj za darmo

Wbrew pozorom nie wszędzie i nie za wszystko musisz płacić. Jest jednak pewien warunek. Nie idź na żywioł. Jeszcze przed wyjazdem zrób listę atrakcji i zabytków, które chcesz zwiedzić. Bardzo często cena biletu zależy od dnia tygodnia. Jak się domyślasz, najdrożej jest zazwyczaj w weekend. Postaraj się więc tak zaplanować zwiedzanie, aby skorzystać ze zniżek. Co więcej, może się okazać, że niektóre wystawy można obejrzeć bezpłatnie w wybranych terminach. Warto wiedzieć o tym z wyprzedzeniem.

Jak tanio podróżować — podsumowanie 

Tanie podróżowanie jest możliwe. Wystarczy tylko dobra organizacja, otwartość i odrobina kreatywności. Jeśli, dodatkowo, potrafisz pójść na kompromis i zrezygnować z niektórych wygód, fajne i niedrogie wakacje masz jak w banku.

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się