Sprawdzamy, o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego w 2022 roku

Opublikowano

8 marca 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła kolejną podwyżkę stóp procentowych, tym samym są one najwyższe od 2014 roku. To już kolejna zmiana od października zeszłego roku i na tym nie koniec. Niestety, kredytobiorcy boleśnie odczują te zmiany. Wzrośnie bowiem nie tylko oprocentowanie kredytów hipotecznych, ale także kredytów gotówkowych czy kart kredytowych. Jakie jeszcze wskaźniki warto analizować, by dowiedzieć się, o ile wzrośnie rata kredytu? Z jak wysokimi podwyżkami należy się liczyć?

O ile wzrosły stopy procentowe 

Z pierwszą podwyżką stóp procentowych mieliśmy do czynienia w październiku ubiegłego roku. Wówczas podskoczyły one o 0,4%, z 0,1% do 0,5%, co już było sporym zaskoczeniem. Nikt nie spodziewał się jednak, że to dopiero początek. Listopad przyniósł kolejną podwyżkę. Stopy procentowe wzrosły z 0,5 do 1,25%, a w grudniu do 1,75%. Mylił się ten, kto sądził, że to już koniec. Początek stycznia oraz nowy rok przyniósł kolejny wzrost. W marcu br. wysokość głównej stopy procentowej NBP – stopy referencyjnej osiągnęła 3,5%, a eksperci przewidują, że niebawem może wzrosnąć nawet do 4,5%. To zapewne złe wieści dla kredytobiorców, bo jak wiadomo, wysokość stóp procentowych decyduje o tym, ile trzeba zapłacić bankowi za pożyczenie określonej sumy, w ramach kredytu hipotecznego lub gotówkowego.

Dlaczego stopy procentowe zostały podniesione

Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, ponieważ gwarantuje to stabilność polskiej waluty i zapobiega ciągłym wahaniom cen, towarów i usług — zarówno inflacji, jak i deflacji. Niestety, obecnie celem regularnych podwyżek stóp procentowych jest zahamowanie wciąż rosnącej inflacji, która jest najwyższa od ponad 20 lat i w styczniu 2022 roku osiągnęła niespotykany dotąd poziom — 9,2%. Oznacza to, że za tę samą kwotę kupimy o wiele mniej. A jak to wygląda w przypadku pożyczek? O ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego? Ekonomiści przewidują, że kredytobiorcy muszą przygotować się na podwyżkę rzędu 40%, w stosunku do ubiegłego roku. Skąd to wiadomo? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Co to jest WIBOR i jak wpływa na wysokość raty kredytu hipotecznego

Żeby móc oszacować, ile wzrośnie rata kredytu, warto poznać kolejne pojęcie z dziedziny ekonomii. Mamy na myśli WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate. WIBOR jest to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Co ważne, wskaźnik ten nie jest stały, ustala się go na okresy czasowe, np.: WIBOR1M dla jednego miesiąca, WIBOR 3M dla kwartału, a WIBOR 6M dla okresu półrocznego. A co wskaźnik ten oznacza dla polskiego kredytobiorcy? Na oprocentowanie pożyczki składa się marża banku oraz właśnie wspomniany przez nas WIBOR. Choć nie mamy na niego wpływu, warto go znać. Dzięki temu, kredytobiorca, może zmniejszyć ratę kredytu, negocjując marżę kredytodawcy. WIBOR stanowi bowiem podstawę do obliczenia oprocentowania kredytu hipotecznego.

O Ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego i jak wpływa na nią WIBOR

Jeśli założymy, że WIBOR 3M w lutym 2022, wynosi 3,11%, kredytobiorcy będą musieli liczyć się z dość dużą podwyżką. O ile wzrośnie rata kredytu? Dla uproszczenia przyjmijmy, że pożyczka pod hipotekę została zaciągnięta na 25 lat, a marża banku wynosi 2,6%. Przy kredycie na 100 tys. złotych rata wzrośnie wówczas o ok. 165 zł. w stosunku do września ubiegłego roku. Z kolei pożyczka na dwa razy większą kwotę oznacza, że kredytobiorca zapłaci średnio o 325 zł. więcej. Jeśli chodzi o najpopularniejsze kwoty kredytów hipotecznych, sprawa wygląda następująco. Ktoś, kto pożyczył 300 tys., zapłaci teraz ratę wyższą o prawie 500 zł. Kredyt na 400 tys. złotych oznacza, że w kieszeni kredytobiorcy zostanie mniej o ok. 650 zł. Wyższy kredyt hipoteczny to oczywiście jeszcze większa podwyżka. W przypadku kredytu hipotecznego na 500 tys. miesięczna rata wzrośnie o ponad 800 zł., a przy kredycie na milion złotych będzie to już rata wyższa o ponad 1620 zł.

O Ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego — podsumowanie

Wyższa rata kredytu hipotecznego to nie jedyny wydatek, jaki może czekać właścicieli nieruchomości. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania lub domu, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami.Co więcej, jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, taka polisa z cesją na bank jest koniecznością. W czasach galopującej inflacji oraz rosnących stóp procentowych warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt.

 

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się