Jak oszczędzać prąd w domu? — 7 sposobów do zastosowania od zaraz

Opublikowano

Rekordowa inflacja sprawia, że rachunki za prąd rosną w zastraszającym tempie. Niestety, nic nie zapowiada, żeby ta sytuacja zmieniła się w najbliższym czasie. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać prąd w domu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy wyrobić w sobie kilka drobnych nawyków i się ich trzymać. W dzisiejszym artykule proponujemy te, które możesz zmienić od zaraz.

Które urządzenia pochłaniają najwięcej prądu?

Zanim przejdziemy do kwestii oszczędności energii, warto zastanowić się, które urządzenia pochłaniają go najwięcej. To punkt wyjścia, który pozwoli Ci zorientować się, co możesz zrobić, żeby obniżyć rachunki za energię elektryczną. Nie da się ukryć, że najwięcej prądu pochłaniają stare sprzęty elektryczne, szczególnie lodówka, pralka oraz kuchenka na prąd. Choć nowsze, energooszczędne modele to spory wydatek, w dłuższej perspektywie mogą przynieść spore oszczędności.

Jak oszczędzać prąd w domu — proste triki

Marnowanej energii elektrycznej nie widać. Dopiero ogromny rachunek za prąd sprawia, że łapiemy się za głowę, zastanawiając się, jak to w ogóle możliwe. Choć na część z tych opłat nie mamy wpływu, są rzeczy, które możemy zmienić. Oto kilka z nich.

Używaj oświetlenia punktowego

Są sytuacje, w których duże oświetlenie wcale nie jest potrzebne. Dobrze wiedzą o tym osoby, które od wielu lat stawiają na lampy stojące, które zapewniają im oświetlenie punktowe. Jeśli czytasz książkę, oglądasz telewizję albo jesz kolację, w zupełności wystarczy Ci lampka, zamiast górnej żarówki, która oświetla całe pomieszczenie. Co ciekawe, z myślą o molach książkowych stworzono lampki, które można przyczepić bezpośrednio do książki. Emitują one światło, które nie szkodzi oczom, a tekst jest dobrze oświetlany.

Wymień żarówki na energooszczędne

Choć żarówki energooszczędne są droższe od tych klasycznych, pochłaniają mniej prądu. W praktyce oznacza to niższe rachunki. Potraktuj więc taki zakup jak inwestycję, a nie jak zbędny wydatek. Jeśli nie chcesz lub nie możesz od razu wymienić wszystkich, zacznij od pomieszczeń, w których przebywasz najdłużej. Pamiętaj również o tym, by wyłączać światło, gdy z nich wychodzisz.

Pamiętaj o odłączeniu z prądu naładowanego laptopa

Praca na podłączonym laptopie, gdy jest on naładowany to nie tylko marnowanie energii elektrycznej, ale również ryzyko, że bateria stanie się mało wydajna i konieczne będzie częstsze ładowanie komputera. Dlatego pracuj na baterii, tak długo, jak możesz.

Oszczędzaj baterię w telefonie

Najnowsze telefony komórkowe pełnią wiele różnych funkcji, dlatego ich bateria wytrzymuje maksymalnie jeden do dwóch dni. Jak wydłużyć ten czas? Wprawdzie nie uda Ci się pobić rekordu baterii w Nokii 3310, która działa bez ładowania przez tydzień, ale możesz sprawić, że Twoja, w nowszym modelu, będzie trzymała nieco dłużej. Co możesz zrobić? Wyłączaj Wifi i transmisje danych na noc. Wyłącz GPS i Bluetooth, jeśli akurat z nich nie korzystasz. Sprawdź, które aplikacje działają w tle oraz ile baterii zużywają. Zmniejsz jasność ekranu, a korzystając z aplikacji, wybierz tryb ciemny.

Wyłączaj telewizor, jeśli go nie oglądasz

W wielu rodzinach program telewizyjny jest traktowany jako tło codziennego życia. Telewizor bywa włączony w czasie posiłków, podczas sprzątania, a nawet, kiedy dom odwiedzają goście. Jeśli chcesz oszczędzać prąd, wyłącz telewizor od razu po tym, gdy skończy się film, serial lub wiadomości. Przełączanie kanałów i pozostawienie włączonego telewizora, chociaż nie ma nic ciekawego, to prawdziwe pochłaniacze nie tylko energii elektrycznej, ale również czasu.

Uruchamiaj pralkę i zmywarkę, tylko gdy są pełne

Poczekaj, aż kosz na brudne ubrania, zapełni się po brzegi. Nie włączaj zmywarki, gdy są w niej jeszcze wolne miejsca. Pamiętaj również o tym, by taki sprzęt był dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli masz dużą rodzinę, koniecznie wybierz większy model, inaczej pralkę będziesz musiał uruchamiać kilka razy, podobnie ze zmywarką.

Zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie domowych sprzętów i mebli

Czasem zdarza się, że o wydajności domowych sprzętów, decyduje ich rozmieszczenie, a niedopatrzenia w tym względzie, mogą generować niepotrzebne koszty. Przykład? Lodówka, która stoi blisko grzejnika, potrzebuje więcej energii, by utrzymać odpowiednią temperaturę. To samo dotyczy braku dostępu do światła dziennego, jeśli np. biurko nie jest ustawione obok okna albo gdy zbyt wcześnie zasłaniasz rolety i z przyzwyczajenia włączasz światło.

Jak oszczędzać prąd — podsumowanie

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Te proste triki sprawią, że obniżysz rachunki za prąd i więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni. Zaoszczędzoną w ten sposób sumę możesz przeznaczyć na ubezpieczenie domu.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się