Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę? — wady i zalety każdej decyzji

Opublikowano
Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę? — wady i zalety każdej decyzji

Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę — przed takim dylematem staje wielu urlopowiczów. Każda decyzja ma swoje wady i zalety, dlatego nie odpowiemy jednoznacznie na Twoje pytanie. Przedstawimy za to wady i zalety wakacji z biurem podróży i tych organizowanych samemu. Dzięki temu, znając oczekiwania oraz zwyczaje swoje i swojej rodziny, podejmiesz najlepszą decyzję.

Wakacje z biurem podróży — zalety

Nie da się zaprzeczyć, że wakacje z biurem podróży mają wiele zalet, ponieważ większość kwestii jest po stronie organizatora.

Wygoda

Rezerwacja wakacji w biurze podróży to dziś zaledwie kilka kliknięć i minimum formalności. Jeśli wykupisz wariant all inclusive, nie musisz martwić się praktycznie o nic, bo niemal wszystko masz “w cenie”: począwszy od wylotu przez nocleg i wyżywienia, aż do atrakcji (w niektórych przypadkach). Jeśli więc po raz pierwszy wybierasz się na zagraniczne wakacje, rozważ skorzystanie z usług biura podróży.

Bezpieczeństwo

Wakacje z biurem podróży oznaczają zazwyczaj większe bezpieczeństwo. Jeśli lot zostanie odwołany albo na miejscu pojawią się jakieś problemy, masz prawo skontaktować się z organizatorem wakacji. Co więcej, niektóre biura podróży oferują wsparcie polskojęzycznego rezydenta, który przyda się, jeśli nie ma możliwości porozumieć się po angielsku, lub nie znasz żadnego obcego języka.  

Atrakcyjne ceny

Część znanych biur podróży ma wynegocjowane korzystne ceny dla swoich klientów. Dodatkowo, jeśli skorzystasz z oferty last minute, możesz naprawdę zaoszczędzić i spędzić wakacje marzeń, nie wydając fortuny.

Wakacje z biurem podróży — wady

Wakacje z biurem podróży to nie tylko same plusy. Są bowiem aspekty, które mogą Ci przeszkadzać.

Mniejsza swoboda

Posiłki w cenie oznaczają, że musisz pojawiać się o określonej porze. Choć w większości przypadków są to raczej widełki czasowe, a nie konkretna godzina, dla niektórych osób to spore ograniczenie. To samo dotyczy przeróżnych atrakcji. Jeśli zdecydujesz się na opcję zorganizowanego wypoczynku, musisz trzymać się określonego harmonogramu. W praktyce oznacza to często pośpiech i “pobieżne” zwiedzanie.

Tłok i hałas

Słońce, basen, drinki — czegóż więcej trzeba, prawda? Choć obrazek ten wygląda, jak z pocztówki, nie zawsze jest tak kolorowo. Wakacje w hotelu, mimo wysokiego standardu, oznaczają też przebywanie w gronie innych ludzi. Szczególnie jeśli chcesz skorzystać z atrakcji, które masz w zasięgu ręki. Przykładowo, Polacy, którzy zdecydowali się na wakacje w Turcji, skarżą się na zachowanie rosyjskich turystów: hałas i imprezy do białego rana; o czym niedawno donosiła jedna z czytelniczek serwisu podroze.onet.pl.

Ryzyko upadku biura podróży

Upadek biura podróży to chyba największy koszmar turysty, który wybiera się na zagraniczne wakacje. Dlatego, jeśli już decydujesz się na ten wariant, skorzystaj z usług znanych i cenionych biur podróży. Takich, które co roku wysyłają na wakacje tysiące turystów i będą służyć pomocą w każdej sytuacji. Podejrzanie tanie oferty i nikomu nieznana firma powinny wzbudzić Twoją czujność.

Wakacje na własną rękę — zalety

Wakacje na własną rękę to spore wyzwanie. Bez problemu mu sprostasz, jeśli jesteś dobrym organizatorem i nie boisz się ryzyka. Poniżej przedstawiamy zalety wakacji na organizowanych samodzielnie.

Większa swoboda

Jeśli organizujesz wakacje na własną rękę, jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Nie musisz się nigdzie spieszyć, jesz co i kiedy tylko chcesz. A przy odrobinie szczęścia, możesz przeżyć prawdziwą przygodę. Co więcej, kiedy organizujesz wszystko samodzielnie, z pewnością poznasz lokalną społeczność i zobaczysz miejsca, których nie znajdziesz w kolorowych katalogach biur podróży.

Możliwość kontrolowania budżetu

Ten punkt łączy się z poprzednim. W wielu miejscach znajdziesz bowiem znane dyskonty, np. Tesco w Grecji. I choć płacisz tam w euro, żywiąc się we własnym zakresie, możesz sporo zaoszczędzić. To samo dotyczy np. wynajmu miejsca w pokoju wieloosobowym czy środka lokomocji. Czasem zbieg okoliczności, czy, jak kto woli, łut szczęścia sprawia, że trafiła Ci się niezła okazja.

Wakacje na własną rękę — wady

Jeśli organizujesz wakacje samodzielnie po raz pierwszy, czyha na Ciebie wiele pułapek, których jednak możesz uniknąć.

Kwestie organizacyjne leżą po Twojej stronie

To chyba największy mankament w przypadku zagranicznych wakacji. Wszystkim musisz zająć się sam. Choć większość rzeczy możesz załatwić przez internet, nie wszystko zweryfikujesz online. Czasem wystarczy bowiem, że jeden element wakacyjnej układanki runie, by cały wyjazd stanął pod znakiem zapytania. Dotyczy to np. nagłego wypadku i pogorszenia stanu zdrowia. Przed taką sytuacją możesz się jednak zabezpieczyć (o ile nie wystąpią wykluczenia), wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji.

Możesz trafić na oszusta

Na odległość możesz paść ofiarą oszustów, bo nie zweryfikujesz, czy są prawdomówni. Może się więc okazać, że pokój w gospodarstwie agroturystycznym, który w internecie wyglądał całkiem nieźle, w rzeczywistości nie nadaje się do zamieszkania; albo co gorsza, nie istnieje. Jeśli więc chcesz zorganizować wakacje na własną rękę, skorzystaj z rekomendacji znajomych.

Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę — podsumowanie

Chcesz mieć z głowy kwestie organizacyjne? Skorzystaj z oferty biura podróży. Jeśli jednak to nie będzie Twój pierwszy wyjazd za granicę i znudziła Ci się opcja all inclusive, warto spróbować czegoś nowego. W każdym z tych przypadków może Ci się przydać ubezpieczenie turystyczne.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się