Jak usunąć plamy i zacieki ze ścian? — praktyczne porady

Opublikowano
Jak usunąć plamy i zacieki ze ścian? — praktyczne porady

Dom to serce rodzinnego życia. Malowanie z dziećmi, powroty z psem jesiennych spacerów, gotowanie, pichcenie ciast z kremem. Wszystkie te codziennie momenty łączy jedno, efektem są plamy i zacieki na ścianie. Na szczęście istnieją łatwe sposoby, by się ich pozbyć. Zarówno te domowe, jak i profesjonalne. Jak usunąć ze ściany plamy i zacieki? Podpowiadamy w tym artykule.

Częste przyczyny plam i zacieków na ścianie

Zanim zaczniesz szukać sposobu na usunięcie plam lub zacieków, znajdź ich przyczynę. Inaczej cała Twoja praca pójdzie na marne, bo problem nie zniknie i będzie narastał. Takim przykładem są choćby zacieki spowodowane wilgocią. Jeśli nie pozbędziesz się grzyba i nie osuszysz ścian, usunięcie zacieków zda się na nic. Będziesz niczym Syzyf, skazany na toczenie pod górę głazu, który za chwilę i tak spadnie. Warto również zwrócić uwagę na te bardziej nietypowe przyczyny zacieków na ścianie. Jedną z nich są kable od prądu, które zostały zamontowane zbyt płytko. Wówczas w miejscu, w którym znajdują się kable, ciągnie się charakterystyczny pasek, który przypomina tłustą plamę. Jakie są jeszcze przyczyny plam i zacieków na ścianie? Rodzice dobrze je znają. Dziecięce paluszki na ścianie albo kaszka, która dziwnym trafem wylądowała na tapecie zamiast w buzi. Nawet bez dzieci, trudno jest uniknąć plam na ścianie. Szczególne tych kuchennych. Wówczas takie “pamiątki” to efekt uboczny gotowania i pryskającego oleju.

Jak pozbyć się tłustych plam ze ściany — domowe sposoby

Z racji tego, że tłuste plamy zaliczamy do tych najczęstszych, skupimy się na nich. Zanim sięgniesz po środki ze sklepowej półki, wypróbuj domowe sposoby. Sprawdzą się one przy mniej uporczywych plamach i zaciekach. Większość rzeczy, których potrzebujesz, by pozbyć się problemu, znajdziesz w domu.

Gąbka i płyn do naczyń

Skoro największe ryzyko powstania plam jest w kuchni, by się ich pozbyć, nie musisz szukać daleko. Wystarczy, że sięgniesz po gąbkę i użyjesz płynu do mycia naczyń. Co musisz zrobić? Nalej kilka kropli płynu do naczyń do ciepłej wody. Następnie zamocz w roztworze gąbkę. Delikatnie zmyj plamę ze ściany, a na koniec usuń pozostałości płynu do naczyń suchą ściereczką.

Pianka do golenia

Możliwe, że w domu masz piankę do golenia, jeśli nie – uzbrój się w nią. Jej alternatywne zastosowanie może Cię nieco zdziwić. Okazuje się bowiem, że pianka do golenia może pomóc w usunięciu plam i zacieków. Jedyne co musisz zrobić, to nałożyć piankę na miejsce, w którym znajduje się plama. Odczekaj ok. 20 minut i zetrzyj piankę do golenia mokrą ściereczką. A co później? Jeśli chcesz zakryć miejsce po plamie, możesz pokryć ścianę farbą akrylową albo powiesić obraz. Pianka świetnie sprawdza się do usuwania plam nie tylko ze ścian, wykorzystaj ten patent także na meblach typu kanapa lub fotel.

Kreda

Jeśli Twoje dziecko uwielbia bawić się w szkołę, to na pewno masz w domu białą kredę. Użyj jej, by pozbyć się plamy. Na początku zamaluj plamę kredą. Pozostaw to “arcydzieło” na kilka godzin (3-4). Jeśli plama jest wyjątkowo uporczywa, nie rób nic z pomalowaną plamą, nawet przez całą noc. Po tym czasie bez trudu pozbędziesz się nie tylko ciapek, ale i samej kredy. Jak? Wystarczy, że użyjesz starej szczoteczki do zębów.

Czym usunąć plamy i zacieki ze ścian

Do usunięcia plam i zacieków możesz wypróbować spirytus, ciepłą wodę, a nawet benzynę, zanim jednak użyjesz tych środków, koniecznie osusz ścianę. Jak? Najprostszy sposób to po prostu wietrzenie. Jeśli problem jest zbyt poważny, zdecyduj się na profesjonalne osuszanie ścian, np. przy pomocy nagrzewnicy lub tzw. iniekcji krystalicznej.

Jak usunąć plamy i zacieki ze ściany — patenty ze sklepowej półki

Kiedy domowe sposoby zawiodą, pora przejść do tych bardziej radykalnych. Nie da się ukryć, że plamy i zacieki to dość powszechny problem. A skoro jest problem, producenci prześcigają się, by go rozwiązać. Oto przegląd środków do usuwania plam i zacieków ze ścian.

Spray do usuwania plam i zacieków

Spray to w rzeczywistości farba o właściwościach kryjąco-izolacyjnych. Producenci zapewniają, że sprawdzi się przy plamach, których przyczyną jest wilgoć, pleśń i grzyb. Ponadto dobrze pokryje sadzę i tusz. Jak to działa? Jeśli kiedyś miałeś okazję robić grafiti, to poradzisz sobie z usunięciem plam i zacieków. Spray działa bowiem na zasadzie natrysku, którym musisz odpowiednio kierować.

Farba akrylowa

Za sprawą swoich właściwości farba akrylowa sprawdzi się szczególnie przy maskowaniu zacieków. Możesz ją nanieść na kilka różnych sposobów: pędzlem, wałkiem lub przy pomocy natrysku.

Usuwanie plam i zacieków — podsumowanie

Nikt z nas nie lubi plam i zacieków na ścianie. Najprostszym sposobem jest po prostu zasłonięcie ich, np. obrazem. Niestety, to nie rozwiązuje problemu, bo plama nadal tam jest. Dlatego najpierw wypróbuj domowe sposoby na usunięcie plam i zacieków ze ściany. A jeśli one nie pomogą, sięgnij po rozwiązania ze sklepowej półki. A co jeśli plama powstanie w mieszkaniu, które wynajmujesz? Przed tym i innymi losowymi zdarzeniami warto się zabezpieczyć, wykupując OC lokatora. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie, dotyczącej ubezpieczenia mieszkania. Pamiętaj jednak, że polisa zadziała, jeśli nie pojawią się wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się