Sprawdź, jak dojechać z lotniska Orly do centrum Paryża

Opublikowano
Sprawdź, jak dojechać z lotniska Orly do centrum Paryża

Znane również jako Paris-Orly, jest drugim co do wielkości portem lotniczym w regionie, po lotnisku Charles’a de Gaulle'a. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że chcąc zwiedzić stolicę Francji, wylądujesz właśnie tutaj. Jeśli więc zastanawiasz się, jak dojechać z lotniska Orly do centrum Paryża, przeczytaj nasz krótki poradnik.

Lotnisko Orly – przydatne informacje

Lotnisko Orly, znajduje się na południowym przedmieściu, około 13 km od Paryża. Ma dwa terminale. Terminal Orly 1-2 i Terminal Orly 3. Terminal Orly 1-2 obsługuje większość lotów międzynarodowych, podczas gdy Terminal Orly 3 obsługuje głównie loty krajowe. Pomiędzy terminalami od 6.00 do 23.30 kursuje kolej podziemna Orlyval. Jakie linie latają na Orly? Wizz Air, Transavia France, Lufthansa, Ryanair, Lot Polish Airlines, Norwegian. Na lotnisku Orly podróżni mogą korzystać z różnorodnych usług, w tym restauracji, kawiarni, sklepów detalicznych oraz punktów informacyjnych dla podróżnych. Lotnisko oferuje również udogodnienia, takie jak punkty wymiany walut, bankomaty, punkty medyczne oraz dostęp do bezpłatnego Wi-Fi. Z lotniska Orly do centrum Paryża podróżni mogą dotrzeć różnymi środkami transportu, często wiąże się to jednak z przesiadką.

Dojazd z lotniska Orly do centrum Paryża

Jak dostać się z lotniska Orly do centrum Paryża? Do dyspozycji masz:

  • autobus,
  • tramwaj + metro,
  • pociąg,
  • taksówkę.

Dojazd z lotniska Orly do centrum Paryża autobusem

Najprostszym rozwiązaniem, by dostać się z lotniska Orly do centrum Paryża jest autobus lotniskowy, czyli airbus. Przystanek Orlybusa znajduje się zarówno przy pierwszym, jak i drugim terminalu. Bilet kosztuje około 9-12 euro. Najlepiej wysiąść w pobliżu Ogrodu Luksemburskiego, w 15. dzielnicy Paryża, na stacji Denfert-Rochereau. Podróż airbusem z lotniska Orly do centrum Paryża zajmuje około pół godziny. Pierwszy odjeżdża o 5.35, a ostatni około północy. Alternatywą dla lotniskowego busa jest Le Direct Bus. Autobus ten również odjeżdża spod obu terminali. Autobus linii nr 1 zatrzymuje się przy Polach Elizejskich oraz przy Wieży Eiffla, czyli w samym centrum Paryża. Bilet na Le Direct Bus kosztuje około 14 euro. Możesz również skorzystać z komunikacji miejskiej, a dokładniej – wsiąść do autobusu nr 183. Autobus kursuje co około 10 minut i odjeżdża z terminala Orly 4 (wyjście 47d – stop 4).

Dojazd z lotniska Orly do centrum Paryża tramwajem z przesiadką

Tramwajowy system T9, który łączy lotnisko Orly z centrum Paryża, został uruchomiony w grudniu 2020 roku. Dzięki tej nowej linii podróżni mają możliwość szybkiego i wygodnego dojazdu tramwajem z lotniska do różnych części Paryża, co stanowi atrakcyjną alternatywę dla innych środków transportu. Bilet tramwajowy kosztuje około 3 euro. Niestety, korzystając z tramwaju, musisz liczyć się z przesiadką, ponieważ ostatni przystanek tramwajowy to Villejuif-Louis Aragon, a dojazd zajmuje około 50 minut. Co dalej? Należy przesiąść się do metra (linia nr 7), które zatrzymuje się przy La Fraternelle. Następnie, na przystanku Gare de Rungis la Fraternelle, musisz przesiąść się do pociągu regionalnego linii C. Ten pociąg kursuje aż do ścisłego centrum miasta, na przykład pod Katedrę Notre Dame. Bilet w tym przypadku kosztuje również około 3 euro.

Dojazd z lotniska Orly do centrum Paryża pociągiem z przesiadką

Jak dostać się z lotniska Orly do centrum Paryża pociągiem? Możesz skorzystać z pociągu regionalnego – RER. Pociąg linii B odjeżdża ze stacji Antony, do której możesz dojechać airbusem Orlyval, o którym wspominaliśmy wyżej. Z Antony możesz dotrzeć do Paryża, decydując się na pociąg, który jedzie do Mitry-Claye lub w kierunku lotniska Charles’a de Gaulle’a, Podróż pociągiem zajmie Ci wówczas około 25 minut. Alternatywne połączenie z przesiadkami to przejazd autobusem lotniskowym do stacji kolejowej Pont de Rungis na linii RER C (10 minut). Na tej stacji musisz przesiąść się do pociągu GOTA lub NORA, który zmierza w kierunku Pontoise lub Montigny Beauchamp. Podróż do centrum Paryża zajmie Ci tym razem około 25 minut.

Dojazd z lotniska Orly do centrum Paryża taksówką

Jeśli preferujesz podróż taksówką z lotniska Orly do centrum Paryża, możesz skorzystać z usług lokalnych taksówkarzy. Taksówki są dostępne na wyznaczonych stanowiskach na terenie lotniska, a podróż do centrum miasta zazwyczaj zajmuje od 30 do 45 minut, w zależności od warunków drogowych i docelowej lokalizacji w Paryżu. Pomimo, że podróż taksówką może być nieco droższa niż korzystanie z transportu publicznego, gwarantuje wygodę, komfort oraz podróż bez przesiadek, co jest szczególnie ważne, jeśli masz spory bagaż. Ile kosztuje taksówka z lotniska Orly do centrum Paryża? W przypadku taryfy dziennej około 60-70 euro, a w przypadku taryfy nocnej – nawet 80 euro. Tańsza alternatywą dla klasycznych taksówek może okazać się Uber, dlatego warto wcześniej porównać ceny.

Lotnisko Orly – podsumowanie

Z powodu licznych przesiadek transfer z lotniska Orly tramwajem czy pociągiem do centrum Paryża nie należy do najłatwiejszych. Najwygodniejsza, ale jednocześnie najdroższa opcja to taksówka. Z kolei najtańszy transport, czyli pociąg i/lub tramwaj oznacza długą podróż. Optymalnym wariantem może okazać się przejazd autobusem, biorąc pod uwagę stosunek ceny do czasu i jakości podróży.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się