Wypadki - jak możemy się uchronić przed niechcianymi kosztami?

Opublikowano
Wypadki - jak możemy się uchronić przed niechcianymi kosztami?

Wypadki zdarzają się wszystkim i nie da się zupełnie uniknąć ryzyka ich wystąpienia. Są to często wydarzenia losowe, a więc często nie mamy na nie wpływu. Mamy natomiast wpływ na to, by wypadek nie obciążył dodatkowo naszego budżetu.

Wymyśla się wiele sposobów, aby zabezpieczyć się przed następstwami od nieszczęśliwych wypadków. Mamy pasy w samochodach, światła na ulicach a dla bezpieczeństwa dzieci specjalne ochronki na ostre krawędzie. To są bezpośrednie środki, które pozwalają albo uniknąć wypadku, albo zniwelować jego skutki. 

W przypadku, kiedy wypadku nie uda się uniknąć, na pomoc przychodzi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki niemu, w sytuacji gdy spotka nas już losowa sytuacja, będziemy mieli środki, by zapobiec jej negatywnym konsekwencjom. 

Wypadki na drodze

Kierowcy wiedzą, że każdy pojazd musi mieć ubezpieczenie OC. Dzięki temu, gdy dojdzie do wypadku, wypłacane jest odszkodowanie. Dokładnie taki sam mechanizm działa w przypadku ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dotyczy to spowodowania kraksy, zarówno z winy ubezpieczyciela jak i innego uczestnika ruchu. W dodatku zakres tego ubezpieczenia obejmuje, pasażerów znajdujących się w pojeździe. Nie musimy się więc martwić o koszty ich ewentualnego leczenia, gdy dojdzie do wypadku. Ubezpieczenie to nie obejmuje jednak tylko sytuacji na drodze i to jest jego wielka zaleta.

Wypadki poza drogą

Ubezpieczenie od wypadków warto mieć nawet nie posiadając prawa jazdy. Dzięki temu w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi na ulicy, w pracy lub w domu (tu wbrew pozorom zdarza się ich najwięcej) nie będziemy musieli martwić się o to, co robić dalej. Jeśli więc gdziekolwiek zdarzy się nam nieszczęśliwy wypadek, ubezpieczenie zostanie nam wypłacone. Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia do ustalonej wcześniej kwoty. Co ważne, składka w takim ubezpieczeniu jest niewielka, a więc nie odczuje jej nasz budżet domowy. 

A co dokładnie kosztuje?

Wypadki chodzą po ludziach. Wydatki także. Są to chociażby koszty leczenia, leków, ale także utrata dochodów z pracy. Po wypadku jest duża szansa stracenia się zdolność do pracy, a to z kolei tworzy ryzyko stracenia dochodów. To duży problem, ponieważ nie mając pewności dochodów, niechętnie będziemy wydawać pieniądze na poprawę naszego zdrowia po wypadku. Środki z ubezpieczenia rozwiążą ten problem. Są one wypłacane zupełnie niezależnie np. od środków z polisy OC. Pieniądze z polisy NNW trafiają bezpośrednio do ubezpieczonego, niezwłocznie i dają mu szansę na szybki powrót do normalności. 

Ubezpieczenie online

W dzisiejszym świecie załatwienie sprawy online staje się oczywistością, ale niekoniecznie oznacza to brak problemów z tym związanych. Na szczęście ubezpieczenie NNW można bez kłopotu nabyć online i to w kilka minut. Można to też zrobić za pośrednictwem aplikacji app2U w zaledwie kilka sekund, co jeszcze bardziej ułatwia sprawę. 


Ubezpieczenia NNW mogą mieć różny zakres i sumy, ale co do kwestii podstawowych są zgodne. Określają one następujące kwestie:


  • wypłatę świadczenia w wysokości 100% sumy ubezpieczenia w wypadku śmierci ubezpieczonego,

  • wypłatę świadczenia (określonego procentowo) za trwały uszczerbek na zdrowiu,

  • wypłatę procenta sumy ubezpieczenia za każdy dzień niezdolności do pracy lub nauki,

  • zwrot udokumentowanych kosztów leczenia. 


To podstawowe kwestie, o które nie musisz się martwić, gdy wykupisz taką polisę.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń?

NNW to tylko jedna z opcji związanych z zabezpieczeniem się przed niechcianymi kosztami wypadków. Oprócz tego warto rozważyć inne ubezpieczenia, które w pośredni lub bezpośredni sposób mogą nam pomóc w losowych sytuacjach. Poza ubezpieczeniami komunikacyjnymi (OC, AC) warto rozważyć także ubezpieczenia związane z wyjazdami i podróżami (iTravel, Koszty Rezygnacji czy Narty i Snowboard), ale także te zdrowotne (My Health czy Wsparcie w zdrowiu). Ciekawym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie Screenity, które chroni nasz telefon. Smartfon to dziś jedno z podstawowych narzędzi pracy i warto rozważyć jego ubezpieczenie, aby móc szybko wrócić do wykonywanych na nim obowiązków lub pracy. 

Jedno pozostaje pewne – ubezpieczenia to sprawdzona metoda na to, aby nieszczęśliwe wypadki były mniej uciążliwe dla nas samych i naszych bliskich.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się