Jak osuszyć zalane mieszkanie

Opublikowano

Według naszych statystyk, jedną z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania, jest właśnie zalanie. Kiedy już dojdzie do nieszczęścia, nie ma co czekać, ponieważ liczy się każda minuta. Ściany i podłogi nasiąkną bowiem wodą w mgnieniu oka, czego efektem będzie pojawienie się pleśni i grzyba. Co możesz zrobić w przypadku zalania? W najnowszym artykule radzimy, jak osuszyć zalane mieszkanie lub dom.

Zalanie mieszkania lub domu — najczęstsze przyczyny 

Do najczęstszych przyczyn zalania możemy zaliczyć:

 •       uszkodzenie sprzętu domowego,
 •       przypadkowe umieszczenie węża poza odpływem,
 •       uszkodzenie węża, który doprowadza wodę do pralki, toalety lub kranu,
 •       nieszczelny dach,
 •       rozszczelnienie rury,
 •       otwarte okno w czasie ulewy,
 •       nieuwaga sąsiada z góry,
 •       powódź.

Zalane mieszkania — od czego zacząć

Najważniejszą kwestią, w przypadku zalania mieszkania lub domu, jest znalezienie źródła cieknącej wody. W przypadku mieszkania kluczowe będzie więc zakręcenie głównego zaworu i przygotowanie pomieszczeń do osuszania. Chodzi głównie o wypompowanie wody i wyniesienie sprzętów, które mogą utrudnić pracę. Warto również sprawdzić, czy ubezpieczenie mieszkania jest aktualne, a co najważniejsze — czy zakres ochrony obejmuje zalanie. Taka informacja znajduję się w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia na liście ryzyk. Zwróć uwagę także na wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Jeśli okaże się, że jednak ubezpieczyłeś się na wypadek zalania i polisa zadziała, pamiętaj o udokumentowaniu szkód, np. w formie zdjęć.

Jak osuszyć zalane mieszkanie

 

Metoda osuszania zależy w dużej mierze od zakresu szkód. Przy stosunkowo niewielkim zalaniu będzie można poradzić sobie domowymi sposobami, jeśli natomiast problem jest głębszy, nie obejdzie się bez pomocy specjalistów i profesjonalnego sprzętu.

Wietrzenie i ogrzewanie

 Wietrzenie i ogrzewanie mieszkania po zalaniu to jedna z naturalnych metod. Niestety, ma ona sens jedynie wtedy, kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło, a szkody są stosunkowo niewielkie. Co wówczas możesz zrobić? Otwórz szeroko okna i drzwi, a jeśli masz taką możliwość — włącz również ogrzewanie (choć zazwyczaj to nierealne, ponieważ lato nie jest sezonem grzewczym). Należy się również zastanowić, czy gra jest warta świeczki, tzn. czy koszty tej prostej metody nie będą większe niż oczekiwane efekty.

Osuszacz

Na jakiej zasadzie działa osuszacz? W dużym skrócie — to urządzenie powoduje absorpcję wilgoci i skraplanie jej w postaci wody lub pary wodnej. Jeśli więc zastanawiasz się, jak osuszyć ściany po zalaniu, taki sprzęt na pewno się przyda. Należy jednak pamiętać o tym, by dostosować poziom osuszacza do stopnia zalania, a także — do grubości i rodzaju ścian. Jakie urządzenie do osuszania wybrać? Najlepszy będzie model z higroskopem, którego zadaniem jest kontrolowanie wilgoci w pomieszczeniu. Dlaczego to takie ważne? Jeśli jej poziom gwałtownie spadnie i będzie zbyt niski, może to doprowadzić do zniszczenia drewnianych elementów. Czy warto kupić osuszacz? Nie da się ukryć, że to dość drogie urządzenie, dlatego lepszą opcją będzie wypożyczenie takiego sprzętu lub wynajęcie firmy, która zajmie się wszystkim za Ciebie. Jeśli nieruchomość jest ubezpieczona, a na liście ryzyk znajduje się zalanie, pieniądze z polisy będziesz mógł przeznaczyć właśnie na wynajęcie fachowców, którzy zajmą się osuszaniem pomieszczeń.

Osuszanie suchym powietrzem

Jak pozbyć się wody spod podłogi? Jeśli zalanie jest rozległe czeka Cię sporo pracy, usuwanie płytek i skuwanie wszystkiego. Oznacza to, że przed Tobą generalny remont. A co możesz zrobić natychmiast, gdy nie jest jeszcze tak źle? Ratunkiem może okazać się wpuszczenie suchego powietrza pod zalaną powierzchnię. Żeby to zrobić, potrzebny będzie, wspomniany wyżej, osuszacz i pompa wysokociśnieniowa. Przed rozpoczęciem pracy należy zrobić kilka otworów, aby powietrze mogło dotrzeć w głąb zalanej powierzchni. Jest to jednak stosunkowo niewielkie uszkodzenie w porównaniu ze zniszczeniami, które spowoduje woda pod posadzką.

Osuszanie mieszkania — co dalej

Osuszanie mieszkania to proces, który może potrwać od kilku do nawet kilkunastu dni. Wszystko zależy od tego, jak bardzo poważna i rozległa była powódź. Kiedy jednak osuszanie dobiegnie końca, warto pomyśleć o ozonowaniu murów. Taki “zabieg” zminimalizuje ryzyko powstania grzyba i drobnoustrojów, które uwielbiają wilgotne środowisko.

Jak osuszyć zalane mieszkanie — podsumowanie

Jak się pewnie domyślasz, osuszanie mieszkania nie należy do najtańszych. Jeśli dodamy do tego zniszczenie sprzętów domowych, może okazać się to sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Chociażby dlatego warto ubezpieczyć mieszkanie na wypadek zalania, a otrzymane świadczenie przeznaczyć, między innymi, na jego osuszenie. Wówczas nie będziesz musiał pokrywać kosztów tej usługi z własnej kieszeni.

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się