Jak uniknąć zawału serca? — profilaktyka

Opublikowano

Co roku w Polsce 80 tysięcy osób przechodzi zawał serca, a dla 15 tysięcy osób kończy się on śmiercią. Za każdą z tych liczb kryje się ludzka tragedia. A przecież nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego w najnowszym artykule radzimy, jak uniknąć zawału serca i wskazujemy, co zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.

Zawał serca — czynniki ryzyka

 

Wśród przyczyn zawału serca możemy wyróżnić takie, na które mamy wpływ, jak również te, które są od nas niezależne. Do tych ostatnich zaliczamy uwarunkowania genetyczne, wiek oraz płeć. Statystycznie mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie zawału serca niż kobiety. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wiele zależy od Ciebie. Dlaczego? Najczęstsze czynniki ryzyka zawału serca to: podwyższony poziom cholesterolu oraz zła dieta, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, cukrzyca, otyłość i stres. Jak widzisz, część z nich możesz wykluczyć, zwiększając tym samym swoje szanse na długie życie.

Jak uniknąć zawału serca — proste sposoby

Jak zminimalizować ryzyko zawału serca? Zamiast bezmyślnie przyjmować suplementy diety, zacznij od zmiany codziennych nawyków. Dzięki temu poczujesz się lepiej i będziesz mieć więcej energii.

Spaceruj minimum 30 minut dziennie

Jeśli masz siedzącą pracę, a po przyjściu do domu włączasz telewizor, nie pozostaje to bez wpływu na Twoje zdrowie. Chcesz coś zmienić? Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię. Taki nagły zryw to podstawowy błąd, ponieważ możesz stracić zapał przy pierwszych zakwasach. Jest wiele aktywności, które możesz wcielić w życie a nie będą wymagały dużej zmiany w Twoim planie dnia. Spaceruj, nawet 30 minut. Zdziwisz się, jak wiele może to zmienić. Zacznij od małych kroków – wybieraj własne nogi zamiast komunikacji miejskiej, a jeśli już nią podróżujesz, zacznij wysiadać jeden lub dwa przystanki wcześniej. Pamiętaj, że im mniejsze zmiany wprowadzisz, tym większa szansa, że zostaną one z Tobą na dłużej.

Rzuć palenie

Nie od dziś wiadomo, że papierosy szkodzą zdrowiu. Osłabiają one układ oddechowy, krążenia, ale wpływają także na stan zębów, cery i włosów. W jaki sposób osłabiają serce? Tlenek węgla, składnik dymu tytoniowego, zmniejsza ilość tlenu we krwi. Co więcej, wskutek długoletniego nałogu, dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych i powstania tzw. blaszek miażdżycowych. Z kolei miażdżyca to jedna z najczęstszych przyczyn zawału serca. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że rzucenie palenia od razu, graniczy z cudem, dlatego zacznij od ograniczenia dziennej liczby spalanych papierosów, aż w końcu przestaniesz palić na dobre. Warto to zrobić.

Zmień dietę

Nie da się zaprzeczyć, że to, co jemy, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego w profilaktyce zawału serca ważne miejsce zajmują także nawyki żywieniowe. Co możesz zrobić na początek? Zrezygnuj z fast foodów, a przynajmniej postaraj się, aby przetworzona żywnośc nie była podstawą Twojej diety. Ponadto, ogranicz spożycie czerwonego mięsa, wieprzowiny, baraniny i gęsiny. Za to postaraj się włączyć do swojego jadłospisu tłuste ryby, takie jak np. łosoś, makrela, tuńczyk oraz chude mięso, np. z indyka lub kurczaka. Dla serca niewskazany jest również nadmiar soli. Zalecana ilość to płaska łyżeczka, czyli ok. 5 gramów dziennie. Zrób sobie szybki rachunek sumienia i sprawdź, czy często przekraczasz ten limit. Pamiętaj, że sól jest dodawana do wielu produktów, dlatego, ta dodana przez Ciebie, to zaledwie ułamek tego, co spożywasz na co dzień. Na szczęście rezygnacja z soli nie oznacza, że musisz jeść jałowe, niedoprawione potrawy. Sól z powodzeniem możesz zastąpić np. aromatycznymi ziołami.

Walcz ze stresem

Stresujących sytuacji nie da się uniknąć. Niestety, długotrwały stres jest dla serca zabójczy. Jeśli chcesz złagodzić jego efekty, sięgnij po naturalne preparaty na bazie ziół, takie jak: melisa, pozłotka kalifornijska czy passiflora (zwana potocznie męczennicą). Miej swoją odskocznię, coś dzięki czemu zrelaksujesz się i zapomnisz o problemach dnia codziennego. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Odłóż telefon na kilka godzin przed zaśnięciem, ponieważ światło, które emituje może utrudnić zasypianie. Spróbuj się wyciszyć i zrelaksować, np.  robiąc sobie gorącą kąpiel.

Badaj się regularnie

Badania profilaktyczne zwiększają Twoje szanse na długie życie w zdrowiu. Dlatego poproś o skierowanie lekarza pierwszego kontaktu. Dobry specjalista wie, że po ukończeniu pewnego wieku, masz prawo do bezpłatnej i regularnej kontroli. Wykonaj badania pod kątem cukrzycy i miażdżycy, szczególnie jeśli w Twojej bliskiej rodzinie występują powyższe schorzenia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ choroby te zwiększają ryzyko zawału serca. Cukrzycę można wykryć, badając poziom glukozy we krwi, a w razie podejrzenia choroby, specjalista może zlecić również doustny test tolerancji glukozy oraz badanie moczu (glukozy oraz ketonów). W przypadku podejrzenia miażdżycy należy wykonać natomiast badanie obrazowe, tzw. USG Doppler. A jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości, masz wysokie ciśnienie i tętno, koniecznie poproś lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na echo serca.

Jak uniknąć zawału serca — podsumowanie

Jeśli w Twojej rodzinie wystąpiły przypadki chorób sercowo-naczyniowych, postaw przede wszystkim na profilaktykę i regularne badania kontrolne. Prowadź zdrowy tryb życia, ruszaj się i jedz zdrowo. Dodatkowo, psychiczny komfort może zapewnić Ci ubezpieczenie na życie.

Dzięki takiemu ubezpieczaniu możesz otrzymać wsparcie finansowe w przypadku zdiagnozowania zawału serca, udaru, nowotworu czy sepsy oraz innych schorzeń, w zależności od zakresu polisy. Suma ubezpieczenia wynosi od 300 zł do maksymalnie 100 tysięcy złotych. Pieniądze z polisy można wówczas wykorzystać na prywatne leczenie, gdy to w ra

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się