Kupno nieruchomości za granicą - o czym trzeba pamiętać?

Opublikowano
Gdzie można kupić nieruchomość za granicą

Dom za granicą - zwłaszcza w popularnym i atrakcyjnym turystycznie miejscu to bardzo dobra inwestycja. Zwłaszcza teraz, gdy ceny nieruchomości za granicą są na stałym poziomie lub, w niektórych przypadkach, nawet spadają. Polacy chętnie wybierają Chorwację, Hiszpanię czy Czarnogórę i inwestują w nieruchomości w miejscach, w których turystyczne życie kwitnie. O czym warto pamiętać podczas planowania zakupu domu za granicą?

Coraz więcej chętnych osób decyduje się na zakup nieruchomości za granicą. Dlaczego? Kuszą przede wszystkim: ciepła pogoda, bardziej korzystny klimat czy kuchnia z wykorzystaniem owoców morza i świeżych warzyw. 

Mamy coraz więcej pieniędzy i chętnie wydajemy je na coś, co kojarzy nam się z prestiżem. Chętnie też decydujemy się na zakup nieruchomości za granicą, aby zmniejszyć koszty wynajmu apartamentów czy pokoi hotelowych w ramach wycieczki urlopowej. Dodatkowo - pandemia koronawirusa zmieniła podejście do pracy w jednym miejscu. Ludzie nie chcą być przywiązani do jednego konkretnego miejsca i wolą mieć elastyczność w tej kwestii - pracując przy komputerze tak naprawdę miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie - ważne, aby mieć stabilne łącze internetowe.

Zakup nieruchomości to nie tylko zachcianka - to także dobra inwestycja na przyszłość. Ceny nieruchomości spadają, a wobec słabnącej złotówki inwestycja w innej walucie może się opłacać. Zwłaszcza, że turystyka w krajach z dostępem do morza czy oceanu nigdy nie spadnie. 

Nieruchomość za granicą jako drugi dom, w którym można spędzać całe wakacje lub po prostu wynająć w czasie wakacji to inwestycja dla zamożnych osób. Duża część osób, zainteresowanych kupnem domu za granicą chce spędzać w nim tylko część roku, a w pozostałe miesiące wynajmować turystom. 

Trzeba też wziąć pod uwagę to, że ceny nieruchomości zależą od kraju i lokalizacji budynku. Np. w Hiszpanii ceny apartamentów zaczynają się od 400 000 złotych. W Chorwacji od 150 000 złotych, a we Włoszech cena za metr waha się od 2 tys. euro. 

Jakie kierunki są najbardziej atrakcyjne pod zakup nieruchomości? Coraz to większą popularność zyskuje Turcja - choć jest droższa niż Hiszpania. Grecja, Chorwacja, Francja czy Włochy - te destynacje również zachęcają do inwestycji. 

Najnowszym trendem jest kupowanie nieruchomości również w egzotycznych regionach takich jak Tajlandia czy Indonezja. Tam mamy gwarancję pogody przez cały rok, a podróże i życie na miejscu nie są drogie. Biorąc na pierwszy rzut chociażby Wyspy Zielonego Przylądka - luksusowy 40-metrowy apartament możemy mieć za około 200 000 euro. 

Pytanie - jak zrealizować taką zagraniczną inwestycję? Przede wszystkim powinniśmy szukać ofert u sprawdzonego pośrednika zakupu nieruchomości. Możemy także poszukać agencji na miejscu, ale warto przed transakcją sprawdzić opinie -  w dzisiejszych czasach bardzo łatwo o oszustwo. 

Banki w Polsce raczej nie udzielają kredytów na zakup nieruchomości za granicą. Dlaczego? Wynika to głównie z obawy ciągłości finansowej. Czasami kredyty są zabezpieczane inną nieruchomością, która znajduje się w Polsce - jeżeli takiego zabezpieczenia nie mamy, to kredyt może być problemem. 

Pamiętajmy, że główną zaletą posiadania apartamentu za granicą jest możliwość jego wynajęcia na okres wakacyjny. Jedynym problemem na miejscu może być zarządzanie najmem. Na szczęście rozwiązań jest kilka: dobra dusza na miejscu, która będzie od czasu do czasu doglądała naszej nieruchomości lub specjalistyczne firmy, które zajmują się wynajmem i całą logistyką na miejscu. 

Miejmy na uwadze koszty! Wydanie dużej sumy na apartament w obcym kraju to poważna decyzja. Warto, żeby była dobrze przemyślana. W pierwszej kolejności pamiętajmy o dokładnym ustaleniu budżetu. W niektórych krajach po zakupie własności musimy zapłacić jeszcze lokalny podatek - w Hiszpanii będzie to około 7% 

W kwestii wynajmowania - zorientuj się na początku inwestycji czy możesz to swobodnie robić. Ograniczenia w kwestii wynajmu nieruchomości są m.in na Majorce - wprowadzono tam licencje turystyczne. Majorka jest jednym z miejsc, w którym nie wolno wynajmować pokoi turystycznych w domach wielorodzinnych. Można to robić jedynie w budynkach jednorodzinnych. Co kraj to obyczaj!

Czy na takiej nierchomości można zarobić?

Zwroty z inwestycji w dużych miastach są zazwyczaj niższe. Z wyższymi możemy spotkać się w miejscowościach z dostępem do morza lub oceanu. Inwestując w nieruchomości wakacyjne pamiętajmy o tym, że kursy walut bardzo często się wahają. Może to mieć wpływ na wartość oraz koszty późniejszego zarządzania. 

Najfajniejsze w tym całym procesie jest to, że inwestycje w nieruchomości zagraniczne przestały być tematem nieosiągalnym. Pandemia zweryfikowała wiele przyzwyczajeń oraz zmieniła podejście do życia. Lokowanie oszczędności w ten sektor z pewnością okaże się przyszłościowe. To nie tylko dodatkowy dochód w przyszłości, ale również idealne miejsce na chwilową wyprowadzkę czy po prostu miejsce, do którego można uciec - chociażby na chwilę. 

  • Oceń ten artykuł
    4.7/5 (4 ocen)
  • Podziel się