Badania - kiedy należy je wykonać?

Opublikowano
Badania - kiedy należy je wykonać?

Zazwyczaj dobra dieta, ruch i bezstresowe życie powodują, że nie myślimy o tym, aby wykonać badania profilaktyczne. Co w sytuacji, w której powinniśmy wykonać kontrolne badania np. w momencie zbliżających się okrągłych urodzin? Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę.

Jaką rolę odgrywają profilaktyczne badania krwi?


Są choroby, które jesteśmy w stanie zdiagnozować już we wczesnym etapie. Wystarczy wykonać podstawowe badania profilaktyczne, aby dowiedzieć się czy nie chorujemy chociażby na Hashimoto lub czy nie cierpimy na niedobór witamin z grupy B, które powodują chociażby anemię.


W zależności od wieku i płci, stylu życia czy genów jesteśmy podatni na ryzyka zdrowotne. Jakie badania warto zrobić, aby wyeliminować ryzyko chorób cywilizacyjnych?


Podstawowe badania, które powinno się wykonywać regularnie to morfologia krwi z OB, ogólne badanie moczu, badanie poziomu cukru we krwi, elektrolitów (potas, sód), podstawowych pierwiastków (magnez, wapń, fosfor, żelazo), lipidogramu (zawartość tłuszczu we krwi), ciśnienie krwi oraz waga. 


Należy pamiętać, aby między 20. a 30. rokiem życia powtarzać badania do 2-3 lata - oczywiście przy dobrym samopoczuciu. Później należy powtarzać badania co rok. A tak właściwie - to o czym informują nas te badania?


Morfologia krwi i OB


Morfologia krwi to badanie stanu elementów krwi, czyli erytrocytów, leukocytów, poziomu hemoglobiny, limfocytów, monocytów oraz płytek krwi. Zawyżone lub zaniżone poziomy mogą niestety sygnalizować nieprawidłowości o stanach chorobowych - zakażenia, infekcje, niedobory pierwiastków (witamina B12), anemii, nowotworów. Morfologia wykryje także zakażenie HIV i wielu innych. Warto powtarzać co jakichś czas regularnie badania krwi, aby wykluczyć lub wykryć badania na bardzo wczesnym etapie. 


OB to badanie tempa opadania krwinek czerwonych. Podwyższone świadczy zazwyczaj o infekcjach chorobach krwi, chorobach autoimmunologicznych, nowotworach, niedoczynności lub nadczynności tarczycy, podwyższonym poziomie cholesterolu, a nawet zawale serca czy urazach. Obniżone OB o niewydolności krążenia, chorobach alergicznych czy żółtaczce. 


Badanie moczu


Ogólne badanie moczu jest źródłem cennych informacji o stanie zdrowia - nie tylko na temat układu moczowego, ale innych organów. W zależności od barwy, przejrzystości czy ciężaru i pH można wnioskować o tym czy organizm jest odpowiednio nawodniony, czy przechodzimy aktualnie stan zapalny oraz czy mamy problem z pęcherzem.


Badanie poziomu cukru 


Badanie poziomu cukru we krwi jest szczególnie ważne pod kątem diety bogatej w węglowodany. W związku z łatwą dostępnością fast-foodów i produktów bogatych w cukier często dopadają nas zaburzenia metaboliczne. Podwyższony cukier we krwi może prowadzić do chorób wieńcowych i w najgorszym przypadku także do nowotworów.


Witaminy


Badanie witamin jest przydatne gdy cierpimy na ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, nastrojem czy brakiem energii. Wysoko przetworzona żywność nie zawiera w sobie praktycznie żadnych składników odżywczych, a niedobory, które trwają dłuższy czas powodują poważne choroby. Pamiętajmy, aby im zapobiegać!


Choroby cywilizacyjne


Obecna sytuacja, w której żyjemy ma szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Zanieczyszczone powietrze, smog, chemia, tytoń, alkohol, siedzący tryb życia, przewlekła praca przy komputerze zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych. Chociażby choroby niedoczynności tarczycy czy Hashimoto.


Po trzydziestym roku życia w zależności od tego czy jesteśmy zdrowi powinniśmy zadbać o regularne prześwietlenia płuc, badania hormonalne, badanie znamion czy regularne badanie wzroku. Nie bagatelizujmy też higieny jamy ustnej - stan zębów może prowadzić do zakażeń krwi.


Oprócz tego o czym już wspomnieliśmy powinniśmy także odróżnić profilaktykę kobiet od profilaktyki mężczyzn. Już od dwudziestego roku życia zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni zadbać o regularne badanie ginekologiczne i urologiczne. Kobiety powinny pamiętać o cytologii, USG piersi, a mężczyźni o badaniu urologicznym.


Uwaga! Interpretacja badań powinna być wykonywana przez doświadczonego lekarza. Dostęp do wielu zaawansowanych badań jest prostszy jeżeli posiadamy ubezpieczenie zdrowotne.


BADAJMY SIĘ!


Regularne badania profilaktyczne pomagają zadbać o stan zdrowia plus dodatkowo uchronić nas przed wykryciem niepokojącymi objawami chorobowymi, które doprowadzają do poważnych schorzeń. Badania profilaktyczne możemy wykonywać w ramach NFZ - Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również w ramach prywatnej opieki medycznej. W tym drugim przypadku na pewno okres oczekiwania na badania będzie o wiele krótszy… 


Podsumowując, każdy z nas powinien dbać o kalendarz regularnych badań i kontrolować swój stan zdrowia na bieżąco. Niektóre badania możemy wykonywać co dwa, trzy lata. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie zaniedbywać badań krwi. W dobie pandemii szczególnie - kiedy jesteśmy narażeni na wszelkie infekcje i powikłania po nich. Odpowiednia dieta, zdrowy tryb życia, regularne badania i możemy być pewni dobrego samopoczucia!
  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się