Zarządzanie budżetem domowym - jak robić to dobrze?

Opublikowano
Zarządzanie budżetem domowym - jak robić to dobrze?

Dom w naszym wyobrażeniu to często ostoja spokoju, miejsce odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Rzadko kiedy myślimy o naszych czterech ścianach w kontekście zarządzania, budżetowania, czy kosztorysów. Warto jednak mieć to na uwadze, by czuć się w naszym domu jeszcze bardziej komfortowo i bezpiecznie. Podpowiadamy, jak zarządzać budżetem domowym mądrze i skutecznie.

Początkowo zarządzanie budżetem domowym może kojarzyć nam się z dużym i pracochłonnym zadaniem, przez co, mimo naszego początkowego zapału, porzucamy ten pomysł i odkładamy planowanie wydatków domowych na inny termin. Tak mijają długie dni i tygodnie, a my wielokrotnie zastanawiamy się, na co, gdzie i kiedy wydaliśmy wszystkie pieniądze. Wystarczy kilka opisanych poniżej kroków, aby wreszcie finanse domowe przestały wymykać nam się spod kontroli. Dodatkowo, zarządzanie budżetem domowym zwiększa naszą świadomość przepływu finansowego, pozwala na jego uważne obserwowanie, pomaga w budowanie równowagi finansowej, umożliwia mądre i świadome planowanie wydatków, a także - sprzyja oszczędzaniu.


Krok pierwszy - oblicz swoje przychody


Zarządzanie budżetem domowym warto zacząć od spisania źródeł przychodów, które często są jasno określone i stanowią stały dopływ finansowy. Są to na przykład przychody ze stosunku pracy, z prowadzenia działalności gospodarczej, czy posiadanych nieruchomości. Przy planowaniu budżetu domowego warto wziąć pod uwagę również prognozowane przychody, czyli na przykład stypendia, zwroty podatków, czy premie okresowe.

Spisanie i policzenie wszystkich źródeł dochodu pozwoli nam uświadomić sobie jaką sumą pieniędzy miesięcznie możemy gospodarować, co będzie pierwszym krokiem do mądrego zarządzania finansami domowymi.


Krok drugi - oblicz swoje wydatki


Kolejnym krokiem jest ustalenie wszystkich wydatków domowych. Dla ułatwienia sobie zadania warto podzielić je na dwie grupy: koszty stałe, takie jak opłaty za mieszkanie, przedszkole dzieci, media, raty kredytów, komunikacja, czy opłaty za ubezpieczenie domu. Koszty stałe to również zakupy spożywcze, czy drogeryjne. Takie wydatki warto obserwować przez 2-3 miesiące i notować swoje wnioski i konkretne kwoty, by oszacować ich średnią kwotę miesięczną. Można również obliczyć kwotę wydatków na zakupy na podstawie wyciągu z konta bankowego. Wiele aplikacji bankowych daje możliwość grupowania danych i przedstawienia wykresów, co ułatwia sytuację i pozwala szczegółowo kontrolować wszystkie koszty.


Po określeniu wydatków stałych należy spisać wszystkie wydatki ruchome, którymi mogą być wycieczki turystyczne, prezenty urodzinowe dla znajomych, kolacja na mieście, czy wizyta w kinie albo u lekarza. Przy określaniu budżetu domowego warto również uwzględnić planowane w dalszej perspektywie wydatki ruchome takie jak wakacje i np. ubezpieczenie turystyczne, remont kuchni, czy wyprawka do szkoły dla dziecka. Umieszczenie tych wydatków w planie budżetu pomoże nam przygotować się do nich wcześniej i mądrze gospodarować innymi kosztami.


Krok trzeci - uchroń się przed wydatkami niechcianymi


Czasem zdarzają się również nieplanowane wydatki, które potrafią mocno zachwiać naszym budżetem finansowym. Nierzadko w wyniku zdarzeń losowych, czy wypadków domowych zostajemy obarczeni dodatkowym, dużym zobowiązaniem finansowym, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć w budżecie. Aby zadbać o swój komfort, uniknąć takich kosztów oraz gospodarować finansami świadomie warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania oraz różne, szyte na naszą miarę dodatki. Takie zobowiązanie finansowe jest niewielkie, przewidywalne i z łatwością można wpisać je w nasz budżet i miesięczne wydatki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko dbamy o nasz komfort i bezpieczeństwo, ale również zabezpieczamy się na wypadek niechcianego zobowiązania finansowego. 


Krok czwarty - zestawienie budżetu domowego 


Obliczenie sumy stałych i ruchomych wydatków oraz zestawienie ich z miesięcznymi przygodami, pozwala określić dokładną kwotę, którą dysponujemy po opłaceniu wszystkich zobowiązań finansowych. Dzięki temu możemy zacząć oszczędzać i pozostałą na koniec miesiąca kwotę przelewać na osobne konto oszczędnościowe. Jeżeli kwota ostateczna jest ujemna lub bilans przychodów i kosztów się zeruje, zestawienie budżetu domowego pozwoli zaobserwować i zredukować, zmienić bądź wyeliminować wydatki, które nie są koniecznie, a które nie pozwalają nam zaoszczędzić pieniędzy. Zestawienie budżetu domowego pozwoli zobaczyć również przepływ finansowy w szerszej perspektywie, co będzie sprzyjało bardziej elastycznemu planowaniu wydatków i unikaniu sytuacji, w której bilans ostateczny nie jest satysfakcjonujący.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (5 ocen)
  • Podziel się