Kupić mieszkanie, czy wynajmować?

Opublikowano
Kupić mieszkanie, czy wynajmować?

Decyzja o tym, czy wynajmować, czy kupować mieszkanie, wiąże się nie tylko z ważną strefą poczucia bezpieczeństwa, czy niezależności, ale jest to decyzja przede wszystkim finansowa, przed którą każdy z nas w pewnym momencie życia staje. Zanim zdecydujesz: kredyt czy wynajem, sprawdź, jakie możliwości daje rynek.

Trendem charakteryzującym nowoczesne społeczeństwo jest dążenie do niezależności i samodzielności. Młodzi ludzie z jednej strony przeprowadzają się do dużych miast, zaczynają zarabiać większe pieniądze, ale też cenią balans życia zawodowego i prywatnego, chcą mieć poczucie zarządzania własnym czasem i pieniędzmi, ważniejszy staje się komfort bycia i wyznaje się ideę pracowania dla życia, a nie życia dla pracy. Przy tej perspektywie cenimy jednak niezmiennie poczucie bezpieczeństwa i prywatności - dążymy do tego, by wreszcie być na swoim. 

W pewnym momencie życiowym stajemy zatem przed ważnym wyborem - kupować mieszkanie i podejmować decyzję o stałości oraz dużym zobowiązaniu finansowym, czy zdecydować się na wynajem i nie przywiązywać się na stałe do jednego miejsca.


Wynajmować czy kupić mieszkanie - dwie strony medalu


Oba rozwiązania mają oczywiście swoje plusy i minusy.

Kupno mieszkania na kredyt  daje w pierwszej kolejności możliwość spełnienia swoich potrzeb, pragnień i marzeń. Przy wyborze własnego mieszkania planujemy nasze życie - wybieramy odpowiednią dla nas lokalizację, decydujemy się na konkretny metraż mieszkania oraz jego układ przestrzenny, zastanawiamy się nad liczbą pokoi, dopasowując wybór do naszych potrzeb i planów na przyszłość. Mamy również większą szansę i swobodę w kierowaniu się swoimi potrzebami estetycznymi - często kupujemy bowiem mieszkania w stanie deweloperskim, aby móc zaaranżować jego wnętrze zgodnie z naszym gustem. Kupując mieszkanie stajemy też przed nową perspektywą patrzenia na życie, zupełnie inną niż dotychczas. Taka decyzja osadza nas w konkretnym czasie, miejscu i przestrzeni, z jednej strony budując poczucie bezpieczeństwa, przynależności i stałości, z drugiej jednak strony może budzić w nas obawę przed dojrzałością tej decyzji. Nie bez znaczenia jest również duże zobowiązanie finansowe, z którym często wiążę się decyzja o zainwestowania we własne mieszkanie.


Decyzja o wynajmowaniu mieszkania zakłada raczej - w odróżnieniu od kupowania - przelotność i krótkotrwałość tej sytuacji, dlatego często przy wyborze mieszkania na wynajem kierujemy się kompromisem i często dopasowujemy swoje oczekiwania do ofert dostępnych na rynku. Ostatecznie nie musimy jeszcze mieć 4 pokoi, dużego metrażu, komfortowej przestrzeni oraz przedszkola, pracy i niani w pobliżu. Ponadto, mieszkania na wynajem są w dużej mierze już w całości zaprojektowane i urządzone, często z brakiem możliwości większej ingerencji w ich formę. 

Wynajmowane mieszkanie rzadko kiedy jest spełnieniem naszych marzeń czy pragnień - ale nie dlatego, że nie ma na rynku odpowiednich nieruchomości, ale dlatego, że perspektywa, którą przyjmujemy przy wynajmowaniu jest tymczasowa, gotowa na zmianę, niezobowiązująca.


Kwestie finansowe 

Obie perspektywy wiążą się mocno z decyzjami finansowymi - kupowanie mieszkania często sprowadza się do wysokiego kredytu hipotecznego zobowiązującego nas do spłacania rat przez najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Taka perspektywa, obok budzącego się w nas poczucia przynależności i stałości, może budzić też silne poczucie zależności i presji finansowej. Długoletnia perspektywa kredytu uruchamia również myślenie o nieznanej przyszłości i obawach z nią związanych. 

Koncepcja wynajmowania mieszkania nie wiąże się może z perspektywą długoletniego zobowiązania kredytowego, ale również jest zobowiązaniem finansowym - tak samo jak spłacamy miesięczną ratę kredytu, również zobowiązani jesteśmy do opłacania wynajmu, czynszu i rachunków w wynajmowanym mieszkaniu. 

Niezależnie od podjętej decyzji i perspektywy - kupowania, czy wynajmowania mieszkania - warto pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie i poczuciu komfortu. Dzięki inwestycji w ubezpieczenie mieszkania i domu mamy możliwość chronić nie tylko nasze mieszkanie, posiadane ruchomości i bliskich, ale również będziemy mieć możliwość wykonania cesji ubezpieczenia na bank, która pozwala na zabezpieczenie zobowiązania finansowego w przypadku braku możliwości dalszego spłacania rat kredytu. Również w przypadku decyzji o wynajmowaniu mieszkania warto zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo - na wypadek zdarzeń losowych czy wypadku warto zabezpieczyć swoje przedmioty znajdujące się w wynajmowanym mieszkaniu, inwestując w ubezpieczenie mieszkania, obejmujące ubezpieczenie ruchomości.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się