Dom na kredyt? Pamiętaj o ubezpieczeniu z cesją na bank

Opublikowano
Dom na kredyt? Pamiętaj o ubezpieczeniu z cesją na bank

Kupno mieszkania lub domu – niezależnie od tego, czy jest to pierwsza studencka kawalerka, czy wymarzone siedlisko za miastem zawsze budzi ogromne emocje i wprowadza w nasze życie spore zamieszanie. W ferworze wypełniania formalności i planowania wydatków pamiętaj o ubezpieczeniu nieruchomości z cesją na bank. Jeśli bierzesz kredyt na zakup mieszkania lub domu, ubezpieczenie jest obowiązkowe, a cesja polisy na bank konieczna.

Ubezpieczenie mieszkania i domu

W pierwszym kroku sprawdź, przed czym chroni polisa mieszkaniowa domu albo mieszkania. Masz bowiem do wyboru kilka możliwych opcji - warto poświęcić chwilę na ich analizę i wybór tej najlepszej. Często najatrakcyjniejszą ofertą są ubezpieczenia domu online. Dzięki temu możesz zyskać szerszy zakres ubezpieczenia za mniejsze pieniądze, a zaoszczędzoną kwotę wydać np. na efektowny gadżet czy element wyposażenia, który po przeprowadzce nada wnętrzu charakter i będzie przypominał o długiej drodze do idealnego domu. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, zachęcamy do lektury na naszym blogu. 

Co to jest cesja na bank?

Zacznijmy od początku. To cesja praw z umowy ubezpieczenia, która zobowiązuje towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłacenia odszkodowania w całości lub części na rzecz banku, czyli określonej w polisie osoby trzeciej, zwanej cesjonariuszem. W praktyce to oznacza, że chociaż ty płacisz za ubezpieczenie, prawo do wypłaty odszkodowania ma bank. Dlaczego bank wymaga takiego ubezpieczenia? W ten sposób bank zabezpiecza umowę kredytową i swoje interesy. Ale trzeba na to spojrzeć też z drugiej perspektywy. W najczarniejszym scenariuszu np. gdy twój nowy dom zostanie całkowicie zniszczony w pożarze, takie ubezpieczenie nieruchomości chroni cię przed dramatyczną sytuacją, w której zostajesz bez domu i z kredytem do spłacenia. Z takim argumentem trudno dyskutować.

Gdzie wykupić polisę?

Polisę ubezpieczeniową możesz wykupić w banku, korzystając z oferty dla kredytobiorców lub samodzielnie podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, które wybierzesz indywidualnie. Decydując się na drugą opcję, warto zapytać w banku o listę rekomendowanych towarzystw ubezpieczeniowych i skonfrontować ją z własnymi preferencjami. Bez względu na decyzję, zawsze dobrze jest porównać oferty ubezpieczenia domu przez Internet.

Cena ubezpieczenia zależeć będzie m.in. od sumy ubezpieczenia (czyli maksymalnej wartości ubezpieczanego mienia) i powinna wynosić tyle samo, co kwota zaciągniętego kredytu. Warto również wiedzieć, że kiedy cesja wygasa razem z zakończeniem okresu ubezpieczenia i nie odnawia się automatycznie – wówczas trzeba ponownie zawrzeć umowę ubezpieczenia z cesją na bank.

Jaki wybrać zakres ubezpieczenia?

Minimalny zakres ubezpieczenia określa bank, dla którego najważniejsze jest ubezpieczenie murów i innych elementów stałych takie jak podłogi, okna, drzwi, czy instalacje. Upraszczając, są to wszystkie elementy, które można wymontować z mieszkania przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Polisa obejmuje wówczas ubezpieczenie murów od ognia i zdarzeń losowych. Ale mieszkanie czy dom to również wyposażenie i wszystkie znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, także takie jak biżuteria, komputery, sprzęt RTV czy nawet wartościowe ubrania. Przedmiotem ubezpieczenia może być też garaż, budynek gospodarczy albo domek gościnny z tyłu domu. Kupując polisę, decydujesz, którą kategorię chcesz ubezpieczyć. Jeśli uznasz, że ważne jest dla ciebie dodatkowe ubezpieczenie, taką polisę wykupujesz samodzielnie, bez cesji polisy na bank. To dobre rozwiązanie dla własnego spokoju. Jeśli spłacasz kredyt, to bardzo prawdopodobne, że twój domowy budżet jest nadwyrężony. W takiej sytuacji nie ma co ryzykować, że kradzież albo przepięcia elektryczne zniszczą twoje wyposażenie. Oczywiście jednak możesz zdecydować się też tylko na polisę „pod kredyt”. W wyszukiwarkach towarzystw ubezpieczeniowych i kalkulatorach wysokości składek łatwo odnaleźć taką opcję. Zacznij więc od wyszukania ofert ubezpieczenia mieszkania online.

Uzgodnij z bankiem szczegóły umowy

Nie martw się formalnościami i skomplikowanymi zapisami prawnymi. Zarówno bank, jak i towarzystwa ubezpieczeniowe takie jak np. Europa Ubezpieczenia mają gotowe szablony umowy cesji, z których warto skorzystać. Każdy z nich powinien zawierać: przedmiot cesji, dane cesjonariusza (czyli banku), kwotę cesji, datę i obowiązkowe podpisy. Jeśli podpisujesz umowę ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym, tak na wszelki wypadek upewnij się, czy bank, w którym zaciągasz kredyt, ma jakieś specjalne wymagania dotyczące formalnych zapisów umowy. W praktyce nie jest to skomplikowana procedura i obydwie strony powinny jasno sprecyzować swoje oczekiwania.

Wypłata odszkodowania

Nie zawsze całe odszkodowanie wypłacane jest bankowi. Jeśli szkoda jest całkowita, ale kredyt został spłacony prawie w całości, bank otrzyma od ubezpieczyciela tylko brakującą część kwoty do spłacenia kredytu. Pozostałą kwotę dostaje właściciel domu czy mieszkania. W niektórych przypadkach bank może wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania właścicielowi, by naprawił szkodę. Decyzja należy do banku, który jest powiadamiany przez ubezpieczyciela. W każdym przypadku bardzo istotne jest, by nie zalegać ze spłatą kredytu. Dowiedz się, dlaczego warto ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie online z artykułu na naszym blogu.

Zapoznaj się z ofertą ubezpieczenia mieszkania lub domu TUTAJ

Ubezpieczenie mieszkania i domu

  • Oceń ten artykuł
    4.7/5 (10 ocen)
  • Podziel się