meta name="description" content=" 10 Objawów udaru. Poznaj je i reaguj! ⭐ TU Europa ⭐ W ofercie TU Europa  ✅  znajdziesz zarówno ubezpieczenia ✅ i inwestycje, dzięki którym pomnożysz swój kapitał"> Podróżowanie W Czasach Pandemii O Tym Lepiej Nie Zapominaj | TU Europa |

10 objawów udaru. Poznaj je i reaguj!

Opublikowano
10 objawów udaru. Poznaj je i reaguj! Ubezpiecz się na wypadek poważnego zachorowania, wybierz MyHealth.

Asymetria twarzy, utrata siły i kontroli nad kończynami, zaburzenia mowy i widzenia. To podstawowe objawy udaru mózgu, które powinniśmy znać wszyscy. W Polsce występują u blisko 90 tys. osób rocznie. Udar to główny powód niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia. Jeśli obawiasz się skutków udaru to pomyśl ubezpieczeniu MyHealth.

ubezpieczenie w razie poważnego zachorowania

Udar mózgu to zaburzenie neurologiczne, będące skutkiem nagłego odcięcia dopływu krwi do mózgu.  W efekcie tego, że krew przestaje dopływać do danej części mózgu, następuje jej uszkodzenie. Bezpośrednia przyczyna może być dwojaka. Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny (częstszy), kiedy mamy do czynienia z niedrożnością naczyń krwionośnych i udar krwotoczny, potocznie zwany wylewem, gdy naczynie krwionośne pęka.

Alert udarowy

Udar mózgu może dotknąć każdego, w każdym wieku i w każdej sytuacji. Rokrocznie zabija on ok. 30 tys. Polaków. Można temu zapobiec, ale trzeba mieć wiedzę, być szybkim i zdecydowanym. We wczesnym rozpoznaniu i leczeniu udaru mózgu liczy się każda minuta. Niestety, choroba zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a jej objawy nie są tak oczywiste, jak w przypadku zawału, więc zbyt często je bagatelizujemy. Jeśli zauważysz je na czas i natychmiast wezwiesz karetkę, możesz uratować życie. Musisz jednak wiedzieć, jak je rozpoznać. Dlatego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stop udarom” powstał „Alert udarowy”.

Jak cieszyć się długim życiem i dobrym zdrowiem? Przeczytaj 5 prostych rad, które Ci w tym pomogą. KLIK

Działaj tak szybko, jak w przypadku pożaru

Aż 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% - pomocy w życiu codziennym. Jeśli chory w odpowiednim momencie trafi do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby. Dlatego, gdy dostrzeżemy u kogoś niepokojące sygnały, należy natychmiast wezwać karetkę. Objawy podzielone są na cztery podstawowe grupy:

 •         asymetria twarzy - niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy
 •         utrata siły lub kontroli nad kończynami, z reguły po jednej stronie ciała
 •         zaburzenia mowy
 •         zaburzenia widzenia

W praktyce objawem udaru może być na przykład:

 1.       Drętwienie ręki lub wrażenie, że jedna ręka jest wyraźnie słabsza od drugiej.
 2.       Niedowład, osłabienie ręki i/lub nogi.
 3.       Opadnięty kącik ust, wykrzywiona twarz, dziwny grymas twarzy - osłabienie mięśni twarzy.
 4.       Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, kłopoty z chodzeniem.
 5.       Nagły, bardzo silny ból głowy.
 6.       Zaburzenia lub utrata przytomności.
 7.       Kłopoty z widzeniem - podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia.
 8.       Zaburzenia mowy, osłabienie mięśni języka i gardła.
 9.       Dezorientacja, kłopoty z pamięcią.
 10.      Uczucie, kiedy słyszysz głos drugiej osoby, ale nie rozumiesz, co do ciebie mówi.

Pamiętaj, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie - podkreślają eksperci. Do wielu udarów dochodzi w nocy. Objawy możesz więc zaobserwować dopiero po przebudzeniu. Dlatego zawsze słuchaj swojego ciała, zaufaj intuicji, która podpowiada ci, że coś jest nie tak. Nie lekceważ objawów, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka (wiek powyżej 55. roku życia, czynniki genetyczne, nadwaga, palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie). Nie należy czekać, aż objawy ustąpią, albo samemu jechać do lekarza lub szpitala. W przypadku udaru właściwe rozwiązanie jest tylko jedno - natychmiast dzwoń po pogotowie.

Dobre nawyki żywieniowe, ćwiczenia, unikanie stresu - sprawdź jak wdrożyć w życie zasady, które poprawią Twój stan zdrowia.

Twój plan B

Skutki udaru zależą od wielkości uszkodzenia mózgu i szybkości udzielenia pomocy medycznej. Te najpoważniejsze to m.in. niesprawność ruchoma, zaburzenia czucia, mowy, zaburzenia psychiczne. Najczęstszą konsekwencją są trudności w poruszaniu się i utrzymywaniu równowagi. Dlatego kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Z czasem wówczas wiele negatywnych skutków udaru można ograniczyć. Ćwiczenia pod okiem specjalistów pomagają też radzić sobie ze zwykłymi czynnościami.

Choroba i wielomiesięczna rehabilitacja mogą wywrócić nasz świat do góry nogami. Nowa sytuacja zmusza nas do wycofania się z życia zawodowego, rezygnacji podróży, intensywnego sportu, krzyżuje plany na przyszłość. Czasem wymaga też generalnego remontu domu, by np. dostosować go do poruszania się na wózku. Do tego dochodzą koszty rehabilitacji i dodatkowych konsultacji lekarskich. Czeka nas wiele nieprzewidzianych wydatków. To również dodatkowy stres dla naszych najbliższych. Wówczas dobrze mieć koło ratunkowe - plan B, oszczędności na czarną godzinę. Nieocenione w takiej sytuacji jest też ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia wsparcie finansowe w przypadku zdiagnozowania poważnej choroby takiej jak właśnie udar, nowotwór, czy zawał serca. Jak działa takie ubezpieczenie? Zasady są proste: przed zakupem polisy należy wypełnić krótką ankietę medyczną, a następnie kupić ubezpieczenie wybierając odpowiednią dla siebie sumę ubezpieczenia. Polisy ubezpieczeniowe zdrowotne można kupić online, bez konieczności wychodzenia z domu. W przypadku zachorowania pieniądze otrzymane od ubezpieczyciela możemy przeznaczyć na wszystkie niespodziewane koszty: leczenie lub dowolnie wybrany przez ciebie cel. To wsparcie finansowe w najtrudniejszych monetach życia, dlatego firmy ubezpieczeniowe zdrowotne podchodzą do niego ze szczególną starannością. Więcej na temat dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego MyHealth przeczytasz na naszym blogu. KLIK

ubezpieczeni w razie poważnego zachorowania

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (3 ocen)
 • Podziel się