Asymetria twarzy, utrata siły i kontroli nad kończynami, zaburzenia mowy i widzenia. To podstawowe objawy udaru mózgu, które powinniśmy znać wszyscy. W Polsce występują u blisko 90 tys. osób rocznie. Udar to główny powód niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia. Jeśli obawiasz się skutków udaru to pomyśl ubezpieczeniu MyHealth.
Udar mózgu to zaburzenie neurologiczne, będące skutkiem nagłego odcięcia dopływu krwi do mózgu. W efekcie tego, że krew przestaje dopływać do danej części mózgu, następuje jej uszkodzenie. Bezpośrednia przyczyna może być dwojaka. Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny (częstszy), kiedy mamy do czynienia z niedrożnością naczyń krwionośnych i udar krwotoczny, potocznie zwany wylewem, gdy naczynie krwionośne pęka.
Alert udarowy
Udar mózgu może dotknąć każdego, w każdym wieku i w każdej sytuacji. Rokrocznie zabija on ok. 30 tys. Polaków. Można temu zapobiec, ale trzeba mieć wiedzę, być szybkim i zdecydowanym. We wczesnym rozpoznaniu i leczeniu udaru mózgu liczy się każda minuta. Niestety, choroba zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a jej objawy nie są tak oczywiste, jak w przypadku zawału, więc zbyt często je bagatelizujemy. Jeśli zauważysz je na czas i natychmiast wezwiesz karetkę, możesz uratować życie. Musisz jednak wiedzieć, jak je rozpoznać. Dlatego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stop udarom” powstał „Alert udarowy”.
Działaj tak szybko, jak w przypadku pożaru
Aż 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% - pomocy w życiu codziennym. Jeśli chory w odpowiednim momencie trafi do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby. Dlatego, gdy dostrzeżemy u kogoś niepokojące sygnały, należy natychmiast wezwać karetkę. Objawy podzielone są na cztery podstawowe grupy:
- asymetria twarzy - niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy
- utrata siły lub kontroli nad kończynami, z reguły po jednej stronie ciała
- zaburzenia mowy
- zaburzenia widzenia
W praktyce objawem udaru może być na przykład:
- Drętwienie ręki lub wrażenie, że jedna ręka jest wyraźnie słabsza od drugiej.
- Niedowład, osłabienie ręki i/lub nogi.
- Opadnięty kącik ust, wykrzywiona twarz, dziwny grymas twarzy - osłabienie mięśni twarzy.
- Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, kłopoty z chodzeniem.
- Nagły, bardzo silny ból głowy.
- Zaburzenia lub utrata przytomności.
- Kłopoty z widzeniem - podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia.
- Zaburzenia mowy, osłabienie mięśni języka i gardła.
- Dezorientacja, kłopoty z pamięcią.
- Uczucie, kiedy słyszysz głos drugiej osoby, ale nie rozumiesz, co do ciebie mówi.
Pamiętaj, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie - podkreślają eksperci. Do wielu udarów dochodzi w nocy. Objawy możesz więc zaobserwować dopiero po przebudzeniu. Dlatego zawsze słuchaj swojego ciała, zaufaj intuicji, która podpowiada ci, że coś jest nie tak. Nie lekceważ objawów, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka (wiek powyżej 55. roku życia, czynniki genetyczne, nadwaga, palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie). Nie należy czekać, aż objawy ustąpią, albo samemu jechać do lekarza lub szpitala. W przypadku udaru właściwe rozwiązanie jest tylko jedno - natychmiast dzwoń po pogotowie.
Twój plan B
Skutki udaru zależą od wielkości uszkodzenia mózgu i szybkości udzielenia pomocy medycznej. Te najpoważniejsze to m.in. niesprawność ruchoma, zaburzenia czucia, mowy, zaburzenia psychiczne. Najczęstszą konsekwencją są trudności w poruszaniu się i utrzymywaniu równowagi. Dlatego kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Z czasem wówczas wiele negatywnych skutków udaru można ograniczyć. Ćwiczenia pod okiem specjalistów pomagają też radzić sobie ze zwykłymi czynnościami.
Choroba i wielomiesięczna rehabilitacja mogą wywrócić nasz świat do góry nogami. Nowa sytuacja zmusza nas do wycofania się z życia zawodowego, rezygnacji podróży, intensywnego sportu, krzyżuje plany na przyszłość. Czasem wymaga też generalnego remontu domu, by np. dostosować go do poruszania się na wózku. Do tego dochodzą koszty rehabilitacji i dodatkowych konsultacji lekarskich. Czeka nas wiele nieprzewidzianych wydatków. To również dodatkowy stres dla naszych najbliższych. Wówczas dobrze mieć koło ratunkowe - plan B, oszczędności na czarną godzinę. Nieocenione w takiej sytuacji jest też ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia wsparcie finansowe w przypadku zdiagnozowania poważnej choroby takiej jak właśnie udar, nowotwór, czy zawał serca. Jak działa takie ubezpieczenie? Zasady są proste: przed zakupem polisy należy wypełnić krótką ankietę medyczną, a następnie kupić ubezpieczenie wybierając odpowiednią dla siebie sumę ubezpieczenia. Polisy ubezpieczeniowe zdrowotne można kupić online, bez konieczności wychodzenia z domu. W przypadku zachorowania pieniądze otrzymane od ubezpieczyciela możemy przeznaczyć na wszystkie niespodziewane koszty: leczenie lub dowolnie wybrany przez ciebie cel. To wsparcie finansowe w najtrudniejszych monetach życia, dlatego firmy ubezpieczeniowe zdrowotne podchodzą do niego ze szczególną starannością. Więcej na temat dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego MyHealth przeczytasz na naszym blogu. KLIK