Najlepsze jarmarki świąteczne w Europie

Opublikowano
Najlepsze jarmarki świąteczne w Europie

Wraz z nastaniem grudnia rozpoczyna się sezon jarmarków świątecznych. Stanowią one swoiste preludium do Bożego Narodzenia. W których europejskich miastach odbywają się te najpiękniejsze? Gdzie warto wybrać się na jarmark świąteczny w tym roku?

Historia jarmarków świątecznych

Jarmarki świąteczne mają długą tradycję. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się bowiem już w 1298 roku, czyli 725 lat temu, w Wiedniu. Niektórzy badacze podają jednak, że pierwszy bożonarodzeniowy jarmark zorganizowano dopiero 12 lat później, czyli w 1310 roku, w Monachium. Istnieje również teoria, że pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w Dreźnie w 1434 roku. Pomimo tych rozbieżności możemy uznać, że początek bożonarodzeniowych jarmarków sięga wczesnego średniowiecza. Biorąc pod uwagę to, jak szybko zwyczaj ten dotarł do naszego kraju, możemy być pewni, że wydarzenia te zyskały ogromną popularność, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Z oczywistych względów, dziś imprezy te wyglądają inaczej niż przed wiekami. Mają jednak pewne wspólne cechy. 

Jarmarki świąteczne dawniej i dziś

Przed wiekami na jarmarkach świątecznych również sprzedawano lokalne specjały i ozdoby świąteczne oraz rękodzieła. Nie ograniczano się jedynie do okazjonalnych produktów. Mieszkańcy wybierali się na jarmark świąteczny przede wszystkim po to, by zaopatrzyć się w produkty, które pomogą im przetrwać zbliżającą się wielkimi krokami zimę. Mamy tu na myśli chociażby mięso czy sery. Na bożonarodzeniowych targach swoje stoiska wystawiali także różnego rodzaju rzemieślnicy, nie tylko producenci zabawek, ale np. szewcy. W XVII wieku na jarmarkach pojawiły się także szopki. Z kolei XIX wiek i związana z nią rewolucja przemysłowa zmieniła również charakter tych lokalnych imprez. Wtedy to pojawiły się pierwsze domy handlowe, w których bogatsi mieszkańcy mogli kupić najpotrzebniejsze rzeczy. Wówczas synonimem bożonarodzeniowych jarmarków stał się folklor i wszystko co lokalne. Na straganach można było kupić prawdziwe cudeńka, których próżno szukać w sklepach. Mamy tu na myśli zarówno różnego rodzaju przysmaki, jak i rękodzieła.

Najlepsze jarmarki świąteczne w Europie

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec i Austrii. Po dziś dzień właśnie tam odbywają się tego typu imprezy, które przyciągają tłumy. Na tym jednak lista bożonarodzeniowych jarmarków wartych odwiedzenia się nie kończy.

Striezelmarkt – Drezno, Niemcy

 • Data: Zazwyczaj od ostatniej soboty listopada do 24 grudnia.

Jeden z najstarszych i największych jarmarków świątecznych w Niemczech. Znany z tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych, rzeźb z piernika oraz regionalnych przysmaków.

 • Data: Od końca listopada do 24 grudnia

Jeden z najbardziej tradycyjnych jarmarków świątecznych w Europie. Oferuje unikalne ozdoby choinkowe, rękodzieło, niemieckie potrawy bożonarodzeniowe oraz słynne świąteczne pierniki.

Marché de Noël – Strasburg, Francja

 • Data: Zwykle od końca listopada do 31 grudnia.

Jedno z najstarszych bożonarodzeniowych targów we Francji. Jego główną atrakcją jest katedra Notre-Dame oraz bogaty wybór regionalnych wyrobów rzemieślniczych i kulinarnych.

Vienna Christmas Market – Wiedeń, Austria

 • Data: Zazwyczaj od końca listopada do 26 grudnia

Wiedeński bożonarodzeniowy jarmark oferuje ozdoby choinkowe, rękodzieło, koncerty, tradycyjne potrawy oraz słynne austriackie wino grzane.

Old Town Square and Wenceslas Square – Praga, Czechy

 • Data: Zazwyczaj od pierwszego tygodnia grudnia do początku stycznia

Dwa główne place w Pradze przekształcają się w malownicze jarmarki z bogatą ofertą ozdób, rękodzieła, potraw i napojów.

Christmas at Tivoli – Kopenhaga, Dania

 •  Data: Zazwyczaj od połowy listopada do końca grudnia

W Ogrodach Tivoli, w Kopenhadze piękne choinki mienią się kolorami, a migoczące iluminacje rozświetlają ciemność. Stragany sprzedawców obfitują w świąteczne gadżety, przy akompaniamencie Straży Młodzieżowej Tivoli, dzięki której w ogrodach rozbrzmiewa wspaniała muzyka.

Budapeszteński Jarmark Bożonarodzeniowy – Budapeszt, Węgry

 • Data: Zazwyczaj od początku grudnia do pierwszych dni stycznia

Znany jako „Adwent w Budapeszcie", ten jarmark oferuje rękodzieło, tradycyjne węgierskie potrawy, koncerty i prezentacje sztuki ludowej.

Edinburgh's Christmas – Edynburg, Szkocja

 • Data: Zwykle od połowy listopada do początku stycznia

Edynburski jarmark świąteczny to gwarancja gorącej atmosfery w ten mroźny czas, z malowniczymi kramami, karuzelą, lodowiskiem oraz różnorodnymi występami artystycznymi.

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy – Kraków, Polska

 • Data: Zazwyczaj od końca listopada do początku stycznia

To jedna z największych tego typu wydarzeń w Europie. Krakowski jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym oferuje tradycyjne ozdoby, regionalne przysmaki, rękodzieło oraz klimatyczne koncerty, Nie lada atrakcją jest także konkurs szopek bożonarodzeniowych. A wszystko to na tle urokliwych Sukiennic. Impreza ta odbywa się już 30 lat i cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i zagranicznych turystów.

Najlepsze świąteczne jarmarki bożonarodzeniowe – podsumowanie

Świąteczny jarmark bożonarodzeniowy to miejsce pełne magii, gdzie naprawdę czuć ducha Bożego Narodzenia. Jeśli chcesz napić się grzanego wina w mroźne zimowe popołudnie, podziwiać ręcznie robione ozdoby świąteczne, których próżno szukać w galeriach handlowych i posmakować lokalnych przysmaków, zapraszamy na świąteczny jarmark bożonarodzeniowy do jednego z europejskich miast.

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się