Jedziesz do Azji? Radzimy jak chronić się przed koronawirusem

Opublikowano
Jedziesz do Azji? Radzimy jak chronić się przed koronawirusem

Kilkadziesiąt tysięcy zakażeń i ponad 800 osób zmarłych w wyniku choroby – taki jest dotychczasowy bilans koronawirusa, nowej choroby zakaźnej, która zaatakowała mieszkańców Azji. Jeśli wybierasz się w ten region, mamy dla Ciebie kilka rad, które pomogą zabezpieczyć się przed chorobą i jej skutkami. 

ITravel ubezpieczenie turystyczne

Azja to rozległy kontynent, który jest celem turystycznym podróżnych z całego świata, w tym z Polski. Co roku miliony turystów spełnia swoje marzenia i odwiedza ten egzotyczny region świata. Jednak z uwagi na liczne zachorowania na nową chorobę zakaźną: koronawirusa wiele osób obawia się podróży do Azji. Aktualnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego państwa. Liczba chorych w pozostałych krajach, które są często celem wyjazdów turystycznych z Polski, takich jak Tajlandia czy Wietnam jest niewielka. Jeśli więc decydujecie się na wyjazd w tamtą część świata, przeczytajcie kilka rad, które mogą pomóc zabezpieczyć się przed chorobą i jej skutkami.  

Szanowni Państwo,

W związku z serią zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV, która dotknęła kraje na niemal wszystkich kontynentach oraz z uwagi na to, że możliwość podróżowania została bardzo ograniczona, zwracamy uwagę  że warunki oferowanych przez nas ubezpieczeń turystycznych zawierają wyłączenie odpowiedzialności w zakresie epidemii w ubezpieczeniu kosztów leczenia, ratownictwa i transportu oraz ubezpieczeniu pomocy w podróży i od 1 kwietnia 2020 r. wyłączenie będzie przez nas stosowane w odniesieniu do umów ubezpieczenia zawartych od tego dnia, niezależnie od kraju docelowego podróży. W przypadku umów zawartych w okresie od 07.02.2020 r. do 31.03.2020 r., o zakresie naszej odpowiedzialności informowaliśmy w poprzednich komunikatach.

Jednocześnie zapewniamy, że każdy podróżujący z naszym ubezpieczeniem turystycznym może liczyć na ochronę ubezpieczeniową zgodną z zawartą umową ubezpieczenia. Podróżni przebywający za granicą z naszą polisą turystyczną mogą liczyć na naszą pełną gotowość w zakresie udzielenia pomocy w tym szczególnym czasie.

W przypadku zmiany naszego stanowiska, poinformujemy o tym Państwa w odrębnym komunikacie.

Oficjalny komunikat dotyczący ubezpieczenia turystycznego znajduje się tutaj. KLIK

Jak można zarazić się koronawirusem?

Przede wszystkim przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, czyli przebywanie w tych samych pomieszczeniach, np. przez wspólną podróż czy mieszkanie. Dodatkowo wirus może utrzymywać się na różnych powierzchniach nawet do kilku dniu, dlatego zaleca się częste mycie rąk. Do tej pory koronawirusa rozpoznano w 23 krajach świata, w tym są pojedyncze przypadki w państwa Europy. Większość chorujących poza Chinami to osoby, które wróciły z Wuhan lub te, które miały z nimi kontakt tuż po powrocie. Warto śledzić komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i przestrzegać wszystkich wytycznych, by uniknąć choroby.

Jak chronić się koronawirusem?

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała poradnik, w którym informuje, jak chronić się zakażeniem koronawirusem KLIK. Według WHO najważniejsze jest zachowanie higieny. Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, powodującym ostre zapalenie płuc, dlatego należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Kolejnym „przykazaniem” ze strony WHO jest zasłanianie ust i nosa chusteczką, jeśli kichamy lub kaszlemy. Chusteczka powinna zostać natychmiast wyrzucona do kosza, a my powinniśmy umyć ręce wodą z mydłem lub odkazić środkiem dezynfekującym.

WHO sugeruje także zachowanie dystansu co najmniej jednego metra wobec innych osób. Może to być trudne, z uwagi na to, że azjatyckie miasta są bardzo zatłoczone. Jednak warto pamiętać, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Jeśli będziesz zbyt blisko osób, które są zakażone i kaszlą lub kichają, możesz sam zarazić się, wdychając wirusa. Dlatego zalecenia WHO należy interpretować jako sugestię do unikania zatłoczonych miejsc publicznych.

Kolejną radę ze strony WHO jest unikanie dotykania własnych oczu, nosa i ust. Tak jak to zostało już wcześniej powiedziane koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Jeśli będziesz dotykał oczu, nosa lub ust dłońmi, na których będzie znajdował się koronawirus, ryzykujesz zachorowaniem. 

Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje także unikanie kontaktu ze zwierzętami oraz z surowym mięsem. W szczególności uczula, by unikać takich miejsc jak rynki lub targi, gdzie ryzykujemy kontakt z ulicznymi psami, kotami, gryzoniami, ptakami czy nietoperzami. To zalecenie dotyczy także kontaktu z jakimikolwiek wydzielinami pochodzenia zwierzęcego.

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Wiele objawów pokrywa się ze standardowymi symptomami przeziębienia czy grypy. Zalicza się do nich kaszel, katar, bóle gardła, podwyższona temperatura ciała i złe samopoczucie. Wielu z nas w okresie jesienno-zimowym przechodziło przez różne infekcje tego typu. W przypadku koronawirusa objawy pojawiają się między 2 a 13 dniem od zarażenia. Na choroby narażone są osoby w każdym wieku, jednak ciężki przebieg, który może skutkować zgonem, dotyczy głównie osób z obniżoną odpornością i zmagających się z innymi schorzeniami, jak problemy sercowe, astma czy cukrzyca.

Z tego powodu WHO zaleca, by nie lekceważyć objawów przeziębienia i od razu po ich wystąpieniu udać się do lekarza. Wczesne stwierdzenie zakażenie koronawirusem pozwoli na szybkie rozpoczęcie leczenia.

O czym pamiętać, wybierając się do Azji?

Planując wakacje w Azji, należy się do nich odpowiednio przygotować. W zależności od kierunku podróży dobiera się odpowiednie szczepienia np. na cholerę, wściekliznę, malarię czy dur brzuszny. Przed wyjazdem warto skontaktować się z lekarzem i ocenić stan zdrowia, a ponadto warto śledzić stronę Wojskowego Instytutu Medycznego Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne do bezpiecznego podróżowania informacje. Dodatkowo poza odpowiednim przygotowaniem medycznym i apteczką, którą trzeba zabrać ze sobą, warto zakupić ubezpieczenie turusyczne do Azji. Zwykłe ukąszenie komara w krajach tropikalnych może skutkować wielodniową hospitalizacją, za którą zapłacimy z własnej kieszeni, jeśli zapomnimy o zakupie ubezpieczenia podróżnego lub wybierzemy zbyt niską sumę polisy - wtedy dopłata za leczenie będzie po naszej stronie. Ubezpieczenie turystyczne można łatwo zakupić online nawet dzień przed wyjazdem za granicę. Więcej o ubezpieczeniu na wyjazd do Azji KLIK

 ITravel ubezpieczenie turystyczne

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się